Żłobki i przedszkola bez mycia zębów

Władze samorządowe czekają na dokładne wytyczne rządu jak uruchomić żłobka i przedszkola. Wiadomo, że dzieci na pewno nie będą myły zębów w trakcie pobytu w placówkach.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował  że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Wskazał, iż decyzja w tej kwestii każdorazowo zależeć będzie od organów prowadzących.

Dyrektorzy placówek są zobowiązani do zadbania o procedury sanitarno-higieniczne. Wymaga się przede wszystkim wprowadzenia zakazu przynoszenia własnych zabawek oraz rezygnacji z mycia zębów w instytucji. Przebywanie osób trzecich na terenie placówki powinno być ograniczone do minimum. 

Przy wejściu do budynku powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk z którego obowiązkowo powinni korzystać również rodzice przyprowadzający swoje dzieci. W przypadku podejrzenia, że któreś z dzieci jest chore lub może zarażać, dyrektor placówki ma obowiązek poproszenia rodzica o zabranie go do domu i skontaktowanie się z lekarzem. 

Dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw i boisk na terenie placówki tylko pod nadzorem opiekuna. Na plac będą mogły wychodzić poszczególny grupy, a ich aktywności będą zorganizowane tak, aby nie kontaktowały się ze sobą. Sprzęty do zabaw na palcu powinny być dezynfekowane każdej doby, jeżeli jest to niemożliwe należy oznaczyć je taśmą zabezpieczającą przed używaniem.  

Zabawki dzieci powinny być dezynfekowane po każdym użyciu, chyba, że jest ich na tyle, że dzieci nie będą się nimi wymieniać. W salach zabaw nie powinny znajdować się przedmioty, których nie można skutecznie zdezynfekować np. pluszaki, a pomieszczenia powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę. Na czas leżakowania leżaki powinny być ustawione w odpowiednim dystansie a po zakończonej drzemce zdezynfekowane. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, stwierdził, że nie uda się otworzyć przedszkoli w terminie podanym przez premiera. Dodał, że miasto czeka na szczegółowe wyjaśnienia ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych, jak bezpiecznie zorganizować pracę żłobków i przedszkoli. – Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek – napisał na FB.

Kraków też potrzebuje dokładnych wytycznych rządu. – Będziemy czekać na rozporządzenia, jak powinna być zorganizowana praca żłobków i przedszkoli. O ile będzie to możliwe, będziemy starali się je uruchomić – powiedziała rzecznik prezydenta miasta Monika Chylaszek. Wyjaśniła przy tym, że termin otwarcia krakowskich placówek nie jest jeszcze ustalony.

Także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że nie została podjęta jeszcze decyzja w tej sprawie. – Dziś mamy różne scenariusze otwarcia żłobków i przedszkoli w naszym mieście. Szczegółowo zapoznajemy się z wytycznymi GIS i ministerstw – powiedział Sutryk.

Podobnie jest w Sopocie. Wiceprezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim poinformowała, że nie ma jeszcze decyzji. Przyznała też, że decyzja rządu jest dla samorządowców i rodziców dzieci dużym zaskoczeniem. Władze kurortu ustalają, ilu rodziców zadeklaruje chęć posłania dzieci do żłobków i przedszkoli.
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *