Koszalin Szpital wojewódzki zamknął listę chętnych na badania…

W Zachodniopomorskiem trwa program badań przesiewowych na COVID-19. Realizuje go m.in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie i zakończył rejestrację chętnych do udziału w nich – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa szpitala Marzena Sutryk.

Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19 realizowany jest w woj. zachodniopomorskim od listopada 2020 r. Bezpłatne, dwuetapowe badania skierowane są do osób w wieku produkcyjnym – kobiet między 18. a 59. rokiem życia i mężczyzn w wieku 18-64 lat.

W pierwszym etapie wykonywane są testy serologiczne (pobranie krwi). Osoby z dodatnim wynikiem kierowane są do drugiego etapu na testy molekularne (wymaz). Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, i weryfikację aktywności tego zakażenia.

Badania przeprowadza pięć specjalistycznych szpitali, w tym Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Ma on wykonać 10 tys. testów w pierwszym etapie i tysiąc w drugim.

“Szpital Wojewódzki w Koszalinie zakończył rejestrację chętnych do udziału w testach na COVID-19 w ramach programu badań przesiewowych. Jest już komplet 10 tys. osób z regionu” – poinformowała Marzena Sutryk.

Dodała, że badania trwają. Pracownicy koszalińskiego szpitala prowadzą je również w Laboratorium Alab w Kołobrzegu, aby mieszkańcom tego miasta i okolicznych miejscowości ułatwić do nich dostęp. Drugi z dwóch terminów testów wyznaczono tam na 10-11 lutego.

Zgodnie z założeniami programu w Zachodniopomorskiem ma zostać przeprowadzonych 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi) i 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła). Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych jest ponad 15 mln zł z funduszy unijnych. (PAP)

Autorka: Inga Domurat

ing/ joz/
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *