Warszawa: Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki, córka dyrektora ZOO, który uratował setki Żydów


Wczorajszej nocy w wieku 77 lat odeszła Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Jana i Antoniny Żabińskich, odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów – poinformował w niedzielę na Facebooku stołeczny ogród zoologiczny.

W krótkiej informacji zamieszczonej na profilu ogrodu podkreślono, że Teresa Żabińska-Zawadzki urodziła się w 1944 r. w Warszawskim ZOO.

Jej rodzice Jan, który był organizatorem i wieloletnim dyrektorem ogrodu zoologicznego, oraz matka Antonina uratowali od śmierci ponad 300 Żydów z warszawskiego getta. Ukrywali ich na terenie ZOO. Miejsce schronienia zapewniali także osobom chorym psychicznie, którym groziła eksterminacja ze strony Niemców oraz harcerzom Szarych Szeregów szukającym kryjówek po akcjach przeciw okupantowi.

“Teresa Żabińska część życia spędziła w Danii, ale kilkanaście lat temu wróciła do rodzinnej Warszawy. Nie tylko pierwsze, ale i ostatnie lata Jej życia naznaczone były troską o ojczyznę i dbałość o pamięć rodziców” – czytamy na Facebooku ZOO.

O heroicznej działalności państwa Żabińskich powstał w 2017 r. film pt.: “Azyl”.


Podobał się artykuł? Podziel się!

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *