“Nieprawdą jest, że w Polsce w ogóle zabroniono aborcji”. Skurkiewicz o publikacji wyroku TK – Polskie Radio 24


W Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wcześniej Trybunał opublikował uzasadnienie tego orzeczenia.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

“Wpieramy osoby niepełnosprawne”

Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Obrony Narodowej i senator PiS powiedział, że orzeczenie TK wskazuje jednoznacznie, że aborcja może być dokonana, kiedy ciąża pochodzi z gwałtu czy kazirodztwa, a także w sytuacji, kiedy płód ma wady nieodwracalne, bardzo, ciężkie.

– Dziwię się komentarzom, jakoby w Polsce w ogóle zabroniono aborcji w jakichkolwiek warunkach. Nie jest też prawdą, że państwo niewiele robi dla osób, które rodzą się z niepełnosprawnościami. Wiele starań przykładamy, by takie osoby wspierać – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Jak przypomniał, rocznie na pomoc osobom niepełnosprawnym, rząd wydaje 27 miliardów zł. To, jak dodał, dwukrotny wzrost wydatków na ten cel w stosunku do roku 2015. – Nie poprzestajemy na tym, staramy się w różnych innych formach i wariantach wspierać środowisko osób niepełnosprawnych – podkreślił.

“Referendum po pandemii”

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-Koalicji Polskiej zauważył, że art. 38 Konstytucji nie zawiera sformułowania, że “życie ludzkie zaczyna się od poczęcia”, a było to szeroko dyskutowane kiedy powstawała Konstytucja i zostało odrzucone przed 2/3 posłów.

– PSL wzywa, by w okresie pandemii, Sejm przegłosował ustawę o aborcji w poprzednim brzmieniu, a po ustaniu pandemii, by zorganizować referendum w tej sprawie. Polska ma teraz w UE najsurowsze prawo antyaborcyjne, porównywalne tylko z Maltą – zauważył Władysław Teofil Bartoszewski.

Jak podkreślił, orzeczenie TK jest według niego złe, co pokazywać mają protesty większości czyli kobiet na ulicach polskich miast. – To kobiety stanowią większą część naszego społeczeństwa choć nie jesteśmy Indiami gdzie na ulice wychodzi 250 mln. rolników. Dodam, że w PSL panuje swoboda światopoglądowa – mówił polityk.


Ataki na policjantów i zatrzymania agresywnych uczestników. KSP o protestach w Warszawie

“Edukacja seksualna”

Andrzej Szejna z Lewicy podkreślił, że Polacy chcą legalizacji aborcji, a sama Lewica jest konsekwentna w tej sprawie. Dodał, że nawet ponad 60 proc. Polaków jest za liberalizacją aborcji w Polsce.

– Nam nie chodzi tylko o prawo do aborcji, w naszych projektach jest też dostęp do darmowej antykoncepcji, edukacja seksualna, opieka lekarska i wyspecjalizowane badania prenatalne. To szereg propozycji, które przenoszą nas do XXI wieku – powiedział.

Zdaniem Andrzeja Szejny, Lewica rozumie aborcję jako prawo kobiety do samostanowienie do świadomego macierzyństwa. Jak zauważył, w państwie prawa, tego typu rzeczy rozstrzyga się w parlamencie w demokratycznej dyskusji i głosowaniu. Kolejną sprawą jak podkreślił polityk Lewicy, jest sytuacja pandemii koronawirusa, która zdaniem posła, jest wykorzystywana do tego, by przeprowadzać zmiany aborcyjne w TK.

“Aborcja subtelną kwestią”

Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski podkreślił, że sprawa aborcji to kwestia życia lub śmierci, bardzo subtelna sprawa. Pytał też, dlaczego sondaże ws. aborcji są takie, a nie inne, bo kiedy on rozmawia z młodymi ludźmi, to oni pewnych procesów, decyzji TK, nie rozumieją. Jego zdaniem, uruchomiono wielką, lewicową manipulację w mediach.

– Ja jestem za absolutnym zakazem aborcji. Gdyby rzetelnie o tym informować, gdyby przedstawić wszystkie argumenty moralne, biologiczne, społeczne, to więcej ludzi byłoby za ochroną życia bo ludzie są z natury dobrzy – mówił polityk Solidarnej Polski.


Posłuchaj
51:27 _PR24_AAC 2021_01_30-10-06-28.mp3 W. Skurkiewicz (PiS), W. T. Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska), A. Szejna (Lewica) i M. Kałużny (Solidarna Polska) o publikacji TK ws. aborcji (“Sztuka słuchania”)

Audycja: “Sztuka słuchania”

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska- Weinsberg

Gość: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska), Andrzej Szejna (Lewica) i Mariusz Kałużny (Solidarna Polska)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina: 10.06

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *