Protesty polityków po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. “Uzurpatorzy. Barbarzyńcy. Zostaną rozliczeni”


Środowe uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz jego publikacja w Dzienniku Ustaw po raz kolejny wywołały prawdziwą burzę. Na ulice polskich miast ponownie wyszedł Strajk Kobiet. Opozycja krytykuje działania TK argumentując, że mają one przykryć nieudolność rządu w sprawie pandemii, zaś politycy PiS przekonują, że życie dzieci będzie odpowiednio chronione. Sprawdziliśmy, jak komentują publikację wyroku TK wielkopolscy politycy.

– Przedsiębiorcy nie mają przedstawionego planu wyjścia z lockdown’u, nie wiadomo co dalej ze szkołami, do tego słabo działający system szczepień. Co tu zrobić? Najlepiej odwrócić uwagę Polaków. A jak? Publikując akurat dziś (w środę – dod. red.) uzasadnienie wyroku tzw. TK – napisał na facebooku wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Strajk Kobiet na placu Wolności w Poznaniu. “Nic nie uzasadn…

– Uzurpatorzy. Barbarzyńcy. Wszyscy zostaną rozliczeni – napisał na twitterze Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

– Prawica: Wolność dla mężczyzn, dla kobiet niewola – to już komentarz Franciszka Sterczewskiego, posła Koalicji Obywatelskiej.

– Trybunał Julii Przyłębskiej opublikował uzasadnienie swego pseudo wyroku. PiS znów usiłuje odwrócić naszą uwagę od swej nieudolności i nieuczciwości. Czas na spacer! – pisze z kolei Joanna Jaśkowiak, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Sprawdź też:

– Dla swoich prawo do wszelakich benefitów, dla kobiet heroizm w zamkniętej bańce cierpień. Chcąc przykryć swoje afery wytaczają broń na skłócenie Polaków. Obrzydliwa i przestępcza władza – pisze na twitterze Maria Janyska, posłanka PO.

– Dzień (nie)dobry. Doprawdy, nie wiem czy w tym kraju, przy tej władzy, będą jeszcze jakieś dobre dni…. – napisał w piątek rano na twitterze senator Adam Szejnfeld.

– #WyrokNaKobiety zapadł 22.10.2020 r. Dziś, 27.01.2021 r. został wykonany… opublikowany. Ustawa z 1993 r. nigdy nie była dobrym prawem. Nie była też nigdy – jak twierdzą niektórzy – kompromisem. Pozostaje nam walczyć dalej o prawa kobiet – pisze na twitterze Katarzyna Ueberhan, posłanka Wiosny.

– Rozpalając wojnę o aborcję Kaczyński chce cynicznie przykryć szwindle ze szczepieniami, klęskę walki z pandemią, zapaść firm.
Myli się. Te kryzysy się spotęgują. Jego partackiej i zdemoralizowanej władzy już nic nie ocali – to komentarz senatora Marcina Bosackiego.

Sprawdź też:

– Czyli państwa, które nienawidzi kobiet, ciąg dalszy… Nie interesuje mnie, co chcą przykryć, interesuje mnie to, co chcą teraz zrobić. Bo to nie jest tylko dzieło PiS, inni też do tego doprowadzili. Kiedyś dali nam kompromis, a dzisiaj udają oburzonych i proponują referendum – ocenia europosłanka Sylwia Spurek.

Zupełnie odmienne odczucia towarzyszą za to posłom PiS.

– Każdy człowiek zgodnie z art. 38 Konstytucji od momentu poczęcia ma prawo do życia. Selekcja ludzi ze względu na choroby i niepełnosprawność jest niekonstytucyjna. Cieszę się, że zostało opublikowane uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. To nie precedens, a kontynuacja linii orzeczniczej z 1997, 2004 i 2008 roku w zakresie ochrony życia! – pisał na facebooku Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

– Tak zwani „machacze” Konstytucją RP muszą przyjąć do wiadomości, że art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest niezgodny z konstytucją RP – to już słowa posła PiS Jana Mosińskiego.

Strajk Kobiet na placu Wolności w Poznaniu. “Nic nie uzasadn…

“Jedzenie zamiast fundamentalizmu” kontra obrońcy życia pocz…

Sprawdź też:

Wideo

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *