“Nie dla piekła kobiet”. Po opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji Strajk Kobiet wrócił na ulice Rzeszowa


Pod siedzibą PiS w Rzeszowie o godz.18 rozpoczął się kolejny Strajk Kobiet. Jest to reakcja na opublikowany wczoraj wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w Polsce.

19:05

Zobaczcie jeszcze galerię zdjęć naszego fotoreportera i na tym kończymy relację z dzisiejszego Strajku Kobiet.

Strajk kobiet w Rzeszowie po publikacji wyroku Trybunału Kon…

19:02

Tradycyjnie już organizatorzy protestu zostali wylegitymowani przez policję.

18:58

Koniec „spontanicznego spotkania”. Agnieszka Itner zapowiada kolejne. – O dacie i godzinie poinformujemy na facebooku Manify Rzeszów – mówi. Ludzie zaczynają się rozchodzić. Niektórzy pozują jeszcze fotoreporterom.

18:54

– Chciałam powiedzieć, że jeśli oni próbują nam wmówić, że to, co robią jest dla dobra słabszych, to życzę im, żeby oni poczuli się tak słabo jak my. Kocham ten kraj. Nie chce jechać na Słowację, jeśli zajdę w ciążę i nie bede mogła jej donosić – mówi młoda kobieta.

18:45

Kolejna uczestniczka zabiera głos. – J…ć PiS – krzyczy i na tym kończy przemówienie.

18:41

Zaczyna padać śnieg.

18:40

– Na Podkarpaciu mamy tylko jednego psychologa dziecięcego. To jest hańba – krzyczy młoda dziewczyna. Tłum wtóruje: – Hańba! – A temu panui z Żoliborza proponuję, żeby urodził sobie dziecko sam. Rządzącym trzeba uprzykrzyć życie. Róbcie, co tylko się da, aby być ich wrzodem na tyłku – zachęca blondynka. Krytykuje też Hołownię, że zapomiał o referendum na temat praw kobiet.

rel]18:36;Z głośników słychac polską, strajkową wersję Bello Ciao. – Kobiety górą – krzyczy pani Lidka, która zabrała głos. Jestem dumna, ze jestem kobietą i jestem z Rzeszowa. Cieszę się, że tu przychodzicie. Bo to teraz czas młodych ludzi. Wy zmienicie te Polskę i wyp…cie tę władzę.[/rel]

18:31

Ludzie gromadzą także po drugiej stronie ulicy.

Kinga Dereniowska

18:29

– Polska jest krajem, w którym wszystkiego nam zakazują. Nawet nie ma definicji gwałtu. Nasi seksiści nie wiedzą, że kobiety się nie molestuje, tylko pyta o zgodę – tłumaczy Agnieszka Itner.

18:27

Przemowy trwają, a na Hetmanskiej pojawia się coraz więcej osób. Pierwszy raz tego wieczora leci piosenka „J…ć PiS”. Ludzie chórem śpiewają refren.

18:24

Poseł dodaje, że kobiety nie chcą zabijać. – Kobiety chcą zdrowej, bezpiecznej ciąży. Każda kobieta chce pieścić, kochać i miłować dzieci. Będziemy walczyć o prawa kobiet, prawo do miłości i możliwości decydowania o sobie – obiecuje zebranym Wiesław Buż.

18:22

– Nie muszę tłumaczyć, w jakim jesteśmy miejscu. Lewica zawsze była po stronie kobiet – zapewnia poseł Buż.

18:20

Protestujący poza transparentami mają ze sobą także flagi Polski i UE.

18:15

Pod siedzibą PiS jest w tym momencie kilkadziesiąt osób. W tłumie widzimy posła Lewicy Wiesława Buża. Jest też coraz więcej policji. Niedawno przyjechały trzy radiowozy.

18:12

– Widzimy się po przerwie w pięknej zimowej scenerii. I mamy nadzieję, że to ostatnia zima naszego rzadu – mówi Dariusz Bobak z Uwaga Tu Obywatele, który zabrał głos po Itner. – Co powiemy rządzącym? Tłum odpowiada: Wypier…ć!!!

18:07

– Jestem wściekła! Jeżeli ktoś zakazuje to jest to dyktatura. Przez tego Gargamela z Żoliborza mamy dyktaturę – krzyczy Agnieszka Itner z Manify Rzeszów.

17:57

Pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie są już pierwsi protestujący.

Grzegorz Król
Grzegorz Król
Grzegorz Król

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw w środę w nocy. Wcześniej na stronie TK opublikowano jego uzasadnienie. Według wielu kometatorów i prawników wyrok ten w praktyce oznacza, że od teraz aborcja w Polsce jest właściwie nielegalna.

Publikacji nie powstrzymała fala jesiennych protestów w całej Polsce, w tym na Podkarpaciu. W regionie na ulice wyszli wtedy mieszkańcy m.in. Rzeszowa, Przemyśla, Jasła, Krosna i Sanoka. Wraz z nadejściem zimy sytuacja nieco się uspokoiła, a protesty w regionie przycichły. Po publikacji wyroku rozpoczynają się na nowo.

Piątkowy Strajk Kobiet w Rzeszowie w obiektywie. Przepychank…

Na Podkarpaciu protesty na dziś zapowiedziano w Rzeszowie i Jaśle.Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *