Dziś i w najbliższych dniach Strajki Kobiet w Poznaniu, powiecie i innych wielkopolskich miastach. “Wolność, równość, aborcja na żądanie!”


Środowa publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji sprawiła, że na ulice wielu polskich miast wyszły po raz kolejny tysiące osób, sprzeciwiających się zaostrzenia prawa aborcyjnego. W kolejnych dniach odbędą się kolejne protesty. Strajki Kobiet mają mieć miejsce m.in. w Poznaniu, Złotowie, Opalenicy, Koninie, Gnieźnie, Pile i w wielu innych, mniejszych miejscowościach.

27 stycznia 2021, koło godz. 1.006 ukazało się na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnienie w sprawie wyroku dotyczącego aborcji, który zapadł 22 października 2020. Jeszcze tego samego dnia po godz. 23.00 opublikowano wyrok TK w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że decyzja ograniczająca możliwość dokonania w Polsce legalnej aborcji stała się prawem.

Jeszcze tego samego dnia w wielu miastach w Polsce, m.in w Poznaniu odbyły się protesty osób, które sprzeciwiają się wyrokowi TK.

– Odbiera nam się prawo do decydowania o sobie, swoim ciele, swoim życiu

– argumentują protestujący.

W Polsce większość legalnych aborcji była dokonywana właśnie w oparciu o jedną z trzech przesłanek: zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie. Ta zdaniem TK jest niekonstytucyjna.

Strajki Kobiet w czwartek 28 stycznia i w weekend

W mediach społecznościowych i pocztą pantoflową już zapowiadane są kolejne protesty. W Poznaniu odbędą się w czwartek, 28 stycznia na placu Wolności o godz. 19.00, ale także w weekend.

– Stało się. Prawicowy rząd, rękoma wadliwie powołanego Trybunału Konstytucyjnego, dokonał zamachu na wolność wszystkich osób z macicami. Mamy dość facetów w garniturach i sutannach, którzy mówią nam, jak żyć i wedle swego widzimisię ustanawiają barbarzyńskie prawo. Mamy dość centrystów i liberałów, którzy znów mówią o powrocie do “kompromisu” czy o “referendum” w sprawie legalnej aborcji. Mamy dość uciszania nas, gdy mówimy o naszych potrzebach. Gdy mówimy o fatalnej edukacji seksualnej w Polsce, gdy mówimy o tragicznym dostępie do antykoncepcji awaryjnej, gdy mówimy o piekle, jakie trzeba przejść, by wykonać aborcję w przypadku, na który łaskawie pozwolili panowie w sutannach i panowie pod krawatami

– piszą pomysłodawcy czwartkowej akcji.

– Aborcja? Legalna, bezpłatna, bezpieczna, szeroko dostępna. Na żądanie do 12. tygodnia ciąży. I ani kroku wstecz!

– dodają.

Strajk Kobiet na placu Wolności w Poznaniu. “Nic nie uzasadn…

Strajki Kobiet w mniejszych miastach

Protestuje nie tylko Poznań. Strajki Kobiet odbędą się też w:

  • Złotowie, piątek, 29 stycznia, godz. 17,
  • Opalenicy, czwartek, 28 stycznia, godz. 19,
  • Koninie, czwartek, 28 stycznia, godz. 18,
  • Pile, piątek, 29 stycznia, godz. 17.30,
  • podpoznańskiej Rokietnicy, sobota, 30 stycznia, godz. 17,
  • Gnieźnie, czwartek, 28 stycznia, godz. 19.

Sprawdź też:

“Jedzenie zamiast fundamentalizmu” kontra obrońcy życia pocz…

Sprawdź też:

Wideo

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *