Minister zdrowia: Po świętach kwarantanna narodowa

Wprowadzamy narodową kwarantannę – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 28 grudnia aż do końca ferii, czyli do 17 stycznia, zamknięte będą galerie handlowe, hotele i stoki narciarskie. W sylwestra w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia:

  • zamknięcie galerii handlowych (za wyjątkiem sklepów sprzedających produkty pierwszej potrzeby), limit klientów – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych
  • zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 dnia 31.12.2020 do godz. 6.00 dnia 1.01.2021 (wyjątek to przemieszczanie się w uzasadnionych celach służbowych)
  • zamknięcie hoteli, również dla gości w podróży służbowej (będą dostępne tylko dla medyków, pracować będą także hotele pracownicze)
  • zamknięcie stoków narciarskich.
  • zakaz przemieszczania się dzieci do 16 lat od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16 (wyjątek do półkolonie)
  • obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone do 17 stycznia 2021.

Od dziś narodowa kwarantanna. Oto wszystkie obostrzenia od 28.12.2020

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych ograniczeń, zamykamy hotele, również na ruch służbowy. Zamykamy również stoki, nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia – zapowiedział minister Adam Niedzielski.
– Zamykamy też galerie handlowe, będą w nich mogły funkcjonować tylko sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy zapewniające podstawowe potrzeby. W sylwestra chcemy wprowadzić zakaz w przemieszczaniu się od godz. 19 dnia 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia – dodał minister zdrowia. Dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Zobacz także

– Jeżeli widmo trzeciej fali zmaterializuje się, nasz system ochrony zdrowia nie będzie wydolny, aby obsłużyć wszystkich pacjentów w krótkim czasie. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za zachowanie które przestrzega normy i regulacje, które wprowadzamy. Wiem jednak, że same apele nie pomogą. Zobaczmy, co robią nasi sąsiedzi. Niemcy wprowadziły całkowity lockdown, Słowacja wprowadziła ograniczenie przemieszczania się, Francja – godzinę policyjną – powiedział Adam Niedzielski.

Jeszcze przed kilkoma tygodniami rząd zapowiadał, że przy obecnym poziomie zakażeń w Polsce zaraz po świętach rozpocznie się etap stabilizacji. Planowany był nawet powrót do podziału kraju na strefy żółte i czerwone. Ale po tym, gdy kolejne europejskie kraje zdecydowały się na wprowadzanie lockdownu, rząd zmienił zdanie i ogłosił, że przynajmniej do końca ferii nie ma co liczyć na złagodzenie choćby części obostrzeń.

Wideo
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *