STAN GRY: Zaremba: PO nie ma z lat 2007–2015 jednego wielkiego przedsięwzięcia, które się udało Hołownia: Opozycja często zapada w covidowo-zimowy sen, żeby odblokować, ludzie rozczarowani obecną władzą muszą znaleźć przystań | Stan gry


— FOT. OBRAZ KRASNALSÓW: Tytus Romek i Atomek, z miłością” The Krasnals. Whielki Krasnal. 2021. Olej na płótnie. 40x50cm
https://www.facebook.com/110097159067622/photos/a.110151685728836/3646402008770435/

— GDYBY TO DZIŚ DO REDAKCJI „NEWSWEEKA” WPAROWALI AGENCI, WYRYWAJĄC KOMPUTER LISOWI, TO POLSKA SPADŁABY NA SAMO DNO RANKINGU WOLNOŚCI PRASY, KOMISJA EUROPEJSKA NATYCHMIAST WYSŁAŁABY TU PANIĄ JOUROVĄ, ZAREAGOWAŁBY RZECZNIK BODNAR I ONZ – ROBERT MAZUREK O SPRAWIE WYROKU NA MAJEWSKIEGO: “Gdyby to dziś do redakcji „Newsweeka” wparowali agenci, wyrywając komputer Lisowi, to Polska spadłaby na samo dno rankingu wolności prasy. Reporterzy Bez Granic rozbiliby na Nowogrodzkiej miasteczko namiotowe i wezwali na pomoc prezydenta Bidena. Komisja Europejska natychmiast wysłałaby tu panią Jourovą, zareagowałby rzecznik Bodnar i ONZ. Ale spokojnie, teraz nikt fatygował się nie będzie. W końcu to tylko Majewski. W jego obronie nikt nie zamknie się w klatce przed Sejmem, a pismaki pogadają, pogadają i przestaną. Co najwyżej jakąś zrzutkę zorganizują, by te 18 tys. znaleźć, ale to wszystko. Nic tu się nie zmieni i tak jedynym skazanym w sprawie Pyjasa po 30 latach wolnej Polski będzie Wildstein, a jedynym skazanym w aferze podsłuchowej Majewski. Rację miał Dymny: „Na przykład Majewski przeszedł do historii. Ale on tu jeszcze wróci”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301229987-Robert-Mazurek-Na-przyklad-Majewski.html

— PRAWA FLANKA POLSKIEJ KOALICJI RZĄDZĄCEJ, KTÓRA NA CO DZIEŃ REPREZENTUJE DOŚĆ ZAMORDYSTYCZNE SKŁONNOŚCI, OGŁASZA, IŻ BĘDZIE WALCZYĆ O WOLNOŚĆ SŁOWA W INTERNECIE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Również dziś samozwańczy obrońcy wolności nie budzą mojego entuzjazmu. Gdy słyszę, że prawa flanka polskiej koalicji rządzącej, która na co dzień reprezentuje dość zamordystyczne skłonności, ogłasza, iż będzie walczyć o wolność słowa w internecie, mam mieszane uczucia. Podobnie, gdy słyszę, że ci, którzy kibicowali czystkom w telewizji publicznej i zmianie jej w ideologiczny młotek, dziś mówią o walce z cenzurą”.

— CAŁY KONCEPT POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI – KTÓRY TAK SOBIE CENIĄ ROZMAITEJ MAŚCI LIBERAŁOWIE CZY LEWICOWCY – JEST W ZAŁOŻENIU OPARTY NA TYM, ŻE PEWNE SPRAWY WYMIATAMY Z DEBATY PUBLICZNEJ – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Nie zasłużyłbym na miano symetrysty, gdybym dla równowagi nie zwrócił uwagi na niebezpieczne tendencje z drugiej strony. Pamiętam złożoną w Sejmie ustawę przywracającą rzekomo kobietom wolność wyboru w sprawie aborcji, która przewidywała kary więzienia za organizację antyaborcyjnych wystaw. W ogóle zresztą cały koncept politycznej poprawności – który tak sobie cenią rozmaitej maści liberałowie czy lewicowcy – jest w założeniu oparty na tym, że pewne sprawy wymiatamy z debaty publicznej. Wolność osiągamy poprzez dekretowanie nowych tabu”.

— JUŻ Z PISM HOBBESA WIEMY, ŻE WOLNOŚĆ MAMY TYLKO WTEDY, GDY JEST JĄ W STANIE ZAGWARANTOWAĆ PAŃSTWO. BEZ PRAWA I PORZĄDKU NIE BĘDZIE WOLNOŚCI – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO W RZ: “Obrońcy wolności zdają się pojmować ją w sposób skrajnie indywidualistyczny. Ja mam wolność, nikomu nic do tego. Problem w tym, że żyjemy we wspólnocie, wobec której mamy pewne zobowiązania. Już z pism Hobbesa wiemy, że wolność mamy tylko wtedy, gdy jest ją w stanie zagwarantować państwo. Bez prawa i porządku nie będzie wolności, przeciwnie, wszyscy będą walczyć ze wszystkimi. Stan natury nie jest stanem wolności. Dopiero przyjęcie pewnych wspólnych reguł umożliwia nam cieszenie się wolnością”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301229991-Bunt-przedsiebiorcow-i-uluda-wolnosci.html

— WIELKA I BOGATA PARTIA GODZIŁA SIĘ NA ROLĘ MŁODSZEGO BRATA (ALBO SIOSTRY) SKRAJNIE IDEOLOGICZNEGO STRAJKU KOBIET. I FAKTYCZNIE TO MOŻE BYĆ ŹRÓDŁEM SŁABOŚCI – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Chodzi, zdaje się, o wrażenie, jakoby wielka i bogata partia godziła się na rolę młodszego brata (albo siostry) skrajnie ideologicznego Strajku Kobiet. I faktycznie to może być źródłem słabości. PO uchwyciła się pań Lempart i Suchanow z powodu krótkotrwałej żywotności ich wojny o aborcję. Ale choć wojna wróci w momencie publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie jest pewne, czy ten alians Platformie służy, czy ją osłabia. Z pewnością wzmacnia spoistość Zjednoczonej Prawicy – dopiero co Budka prężył muskuły, sugerując, że rozbije rządową większość przy pomocy Jarosława Gowina. Dziś nie ma już o tym mowy. Co więcej, wulgarny radykalizm feministek ma w sobie uliczny power, ale może też wystraszać. Tych mniej przekonanych może ująć grzeczniejszy Hołownia. I to mimo że on także wykonywał różne gesty pod adresem Strajku Kobiet”.

— TWARZE LIDERÓW „STAREJ” OPOZYCJI, KTÓRZY OD LAT PODRYGUJĄ W TYM SAMYM RYTUALNYM TAŃCU, POWTARZAJĄC TE SAME FORMUŁKI, MOGŁY ZMĘCZYĆ, A NAWET ZNUDZIĆ – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Życie nie jest jednak sprawiedliwe, a już polityka w szczególności. Czas pandemii mógł nawet wzmocnić potrzebę poszukiwania czegoś nowego, mniej napuszonego i biurokratycznego. Pozory czegoś takiego oferuje Hołownia. Twarze liderów „starej” opozycji, którzy od lat podrygują w tym samym rytualnym tańcu, powtarzając te same formułki, mogły zmęczyć, a nawet znudzić”.

— ZAREMBA O ŹRÓDŁACH PRZEMIANY TUSKA W CHWALCĘ III RP: “POTRZEBOWAŁ WYRAZISTEJ POLARYZACJI I POPARCIA TAKICH MEDIÓW JAK „GAZETA WYBORCZA”, „POLITYKA” CZY TVN: “Może lider PO czuł, że musi się zmienić w chwalcę III RP, bo – szukając odwetu za przegrane wybory prezydenckie – potrzebował wyrazistej polaryzacji i poparcia takich mediów jak „Gazeta Wyborcza”, „Polityka” czy TVN. Współsprawcę można widzieć także w Jarosławie Kaczyńskim. Aby usprawiedliwić koalicję z populistami: Samoobroną i LPR, bardzo szybko obwołał potencjalnych niedoszłych koalicjantów z Platformy demoniczną częścią „układu”.

— UWAGI O TRANSAKCYJNYM STOSUNKU JEJ DZIAŁACZY DO POLITYKI ZNAJDOWAŁY ROZLICZNE PRZYKŁADY – ILEŻ RAZY MÓWIONO O „REPUBLICE DEWELOPERÓW” – W GDAŃSKU CZY W WARSZAWIE ALE PIS PO 2015 ZAMIENIŁ PANSTWO W MECHANIZM PARTYJNIACKI: “Jego grzmiące sejmowe mowy zapowiadały to, co zdarzyło się w następnych latach. Obie partie zmieniły się po trosze w karykatury z wizji ich przeciwników. Platforma nie była formacją jednego wielkiego układu, ale już wielu układów, np. samorządowych – z pewnością. Uwagi o transakcyjnym stosunku jej działaczy do polityki znajdowały rozliczne przykłady (ileż razy mówiono o „republice deweloperów” – w Gdańsku czy w Warszawie). Z kolei PiS okazał się może mniej zaradny w organizowaniu lobbingu i związkach z biznesem, ale po 2015 roku obsiadł państwo, zmieniając w organizm nawet nie tylko upartyjniony, ale partyjniacki”.

— PONAD GRILLUJĄCĄ POLSKĄ UNOSIŁ SIĘ GŁOS SAMEGO PREMIERA JAKO WIELKIEGO MAGA, PSYCHOANALITYKA CZY DIDŻEJA – DALEJ ZAREMBA O LATACH POTĘGI PLATFORMY: “Ideowy podział samej Platformy sprzyjał koncentrowaniu się na polityce jako widowisku. A równocześnie szeroką publikę, Polaków, zapraszano do udziału tylko w roli widowni. Wystarczyło, że Platforma miała realizować aspiracje różnych grup aspirujących do roli klasy średniej. Ponad grillującą Polską unosił się głos samego premiera jako wielkiego maga, psychoanalityka czy didżeja”.

— PLATFORMA NIE MA Z LAT 2007–2015 JEDNEGO WIELKIEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA, KTÓRE SIĘ UDAŁO – DALEJ ZAREMBA: “PiS ma na swoją obronę niewiele: sprawniejszy pobór podatków, 500+, pewne wyrównanie rozpiętości w dochodach. Ale za to Platforma nie ma z lat 2007–2015 jednego wielkiego przedsięwzięcia, które się udało. Na które może się powoływać”.

— NIE GRZEBAŁBYM POCHOPNIE PLATFORMY. POZOSTANIE ONA JEDNYM Z GŁÓWNYCH GRACZY. MA PIENIĄDZE I STRUKTURY – DALEJ ZAREMBA: “Mimo wszystko nie grzebałbym pochopnie Platformy. Pozostanie ona jednym z głównych graczy. Ma pieniądze i struktury – w warunkach Polski to wciąż bardzo dużo. Może jej działacze mają transakcyjny stosunek do polityki, ale radzą sobie na poziomie elementarnego zarządzania województwem czy miastem. Czasem radzą sobie średnio, ale nie widzę na horyzoncie sprawniejszej ekipy opowiadającej się „za postępem i Europą”. Mgławica Hołowni będzie skazana na układanie się z nimi. Pogłoski o śmierci Platformy są grubo przedwczesne”.

— DZIŚ BYŁBYM DO WIARY W MECHANIZM WAHADŁA NAWET MNIEJ PRZEKONANY NIŻ W MOMENCIE SZCZYTOWYCH OSIĄGNIĘĆ RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO, BO I ON KONCERTOWO UMIE MARNOWAĆ SZANSE – KONKLUZJA ZAREMBY: “Za to ci, którzy wierzą w objęcie przez nią władzy na zasadzie wahadła, wciąż nie mogą być pewni. Dziś byłbym do tego nawet mniej przekonany niż w momencie szczytowych osiągnięć Rafała Trzaskowskiego, bo i on koncertowo umie marnować szanse. Czekanie na Tuska? Dramat powtórzy się jako farsa? A może 68-letni, zdawałoby się, do cna zużyty, polityk, tylko tak zręcznie się maskuje? Pytam na razie przez grzeczność”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301229995-Platforma-jeszcze-nie-umiera.html?cid

— KOŃCÓWKA STYCZNIA MIAŁA NALEŻEĆ DO PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. ŚWIĘTOWANIE DWUDZIESTOLECIA PARTII I NOWE OTWARCIE DZIĘKI DEKLARACJI IDEOWEJ – ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL: “Końcówka stycznia miała należeć do Platformy Obywatelskiej. Świętowanie dwudziestolecia partii i nowe otwarcie dzięki deklaracji ideowej. Deklaracji jednak nie ma (i nie wiadomo, kiedy będzie), a jubileusz popsuł Platformie Szymon Hołownia, który podebrał jej dwójkę parlamentarzystów. I na tej dwójce może nie poprzestać, bo w kuluarach słychać kolejne nazwiska z transferowej karuzeli”.

— LUDZI MARTWI, ŻE NIE MA WYJŚCIA Z ŻADNĄ ODPOWIEDZIĄ, INICJATYWĄ, KONTRUDERZENIEM. POWINNIŚMY TERAZ POZYSKAĆ JAKIEŚ NOWE ŚRODOWISKA DO KOALICJI OBYWATELSKIEJ – POLITYK PO W TEKŚCIE ROGOJSZA: “Mówi inny polityk Platformy, dobrze zorientowany w partyjnych nastrojach: Bardzo to wszystko dziwne, jak to obserwujemy i omawiamy w Platformie. Partia ma pretensje do kierownictwa o brak reakcji. Ludzi martwi, że nie ma wyjścia z żadną odpowiedzią, inicjatywą, kontruderzeniem. Powinniśmy teraz pozyskać jakieś nowe środowiska do Koalicji Obywatelskiej, żeby pokazać, że też się rozszerzamy, a nic takiego się nie dzieje”.

— TOTALNA KATASTROFA – ZAŁAMUJE RĘCE POLITYK PO W TEKŚCIE ROGOJSZA W GAZETA.PL: “Naszym problemem jesteśmy my sami i to, że nie potrafimy nic zrobić z naszym szumnie zapowiadanym nowym otwarciem. Dyskusja nad deklaracją ideową, która miała być fundamentem tego nowego otwarcia, nie zmierza dzisiaj w stronę tego, jaka ma być, tylko bardziej, czy w ogóle ma być. Totalna katastrofa – załamuje ręce.

— ZA STERCZEWSKIEGO NALEŻAŁOBY HOŁOWNI JESZCZE DOPŁACIĆ, ŻEBY GO WZIĄŁ – MÓWI POLITYK PO ROGOJSZOWI: “- Zbierają wszystko zewsząd – mówi o formacji Hołowni polityk Platformy, którego pytamy o transfery z PO do Polski 2050. I dodaje: To będzie bardziej egzotyczne niż ruch Kukiza i może się jeszcze szybciej rozwalić. Dzisiaj mają efekt świeżości, są na fali, ale jeśli nic nas nie zabije w najbliższym czasie, to spokojnie ich przetrzymamy Za Sterczewskiego należałoby Hołowni jeszcze dopłacić, żeby go wziął”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26714518,naszym-problemem-jestesmy-my-sami-w-platformie-wcale-nie.html

— ANDRZEJ OLECHOWSKI O SZTURCHANIU PLATFORMY, ŻEBY POWIEDZIAŁA O CO WALCZY – MÓWI FAKTOWI: “W tym właśnie celu szturcham – jeśli można tak powiedzieć – Platformę, przypominając ten manifest sprzed 20 lat. Był wyrazisty i mówił, o co walczymy. Dzisiaj, gdyby w sondażu zadano pytanie, o co walczy Platforma, ludzie odpowiadaliby zapewne, że o wolność i demokrację. To jest dobry cel, ale na czas wojny. A dziś trzeba powiedzieć o jaką demokrację i o jaką wolność. W tej materii różnice poglądów między Polakami są duże i oczekuję od Platformy, że ona sobie z tym poradzi i wyjdzie z wyrazistym manifestem”.

— OLECHOWSKI Z SYMPATIĄ PATRZY NA TO, CO ROBI PAN HOŁOWNIA: “Pyta pan o to kogoś, kto ma usposobienie liberalne. Nie tylko w polityce, ale w każdej dziedzinie życia chciałbym mieć możliwość wyboru i nie być skazany na jego brak. Z sympatią patrzę na to, co robi pan Hołownia. A jednocześnie mam świadomość, że fragmentacja tej strony sceny politycznej osłabia ją w stosunku do PiS, którego rządy uważam za nieszczęśliwe dla Polski”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/andrzej-olechowski-o-platformie-obywatelskiej/46sfmxr

— SZYMON ZAGŁOSUJE INACZEJ, JA INACZEJ, ALE ROZMAWIAMY I MAMY WIELE PUNKTÓW WSPÓLNYCH – JOANNA MUCHA W ROZMOWIE Z NATALIĄ WALOCH W WYSOKICH OBCASACH GW: “- Szymon dobrze mówi, a ludzie chcą go słuchać. Ale mnie najbardziej się podoba to, że w tym ugrupowaniu rozmawia się o tym, jak rozwiązać problemy ludzi, a nie żeby się okopać każdy w swoim poglądzie. To olbrzymia zmiana, którą czuję. Podam przykład: jeśli Szymon ma inny pogląd niż ja na aborcję, to siadamy i gadamy o tym, co zrobić, żeby w Polsce było jak najmniej aborcji. I okazuje się, że w wielu punktach mamy takie same zdanie: że potrzeba edukacji seksualnej, opieki ginekologicznej, dostępu do antykoncepcji, dostęp do doradztwa. I kiedy zgadzamy się w tylu punktach, jesteśmy w stanie rozwiązać 80 proc. problemów związanych z aborcją w Polsce. A w tych pozostałych 20 proc. Szymon zagłosuje inaczej, ja inaczej i uważam, że to jest OK.”.

— MUCHA O DERADYKALIZACJI WBREW DZIAŁALNOŚCI KREMLA, KTÓRĄ NALEŻY BADAĆ – MÓWI WALOCH: “Wiele państw naszego kręgu podjęło polityki, w ramach których w usystematyzowany sposób walczą ze wszelkimi radykalizmami w życiu politycznym i społecznym, co jest bardzo ważne również z tego powodu, że jest jasne, że są one wspierane przez Rosję i Kreml. Należy to badać i systemowo z tym walczyć”.
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26711626,joanna-mucha-bede-przekonywala-holownie-do-liberalizacji-prawa.html

— CHCĘ WYPOWIEDZIEĆ SIĘ W TEJ SPRAWIE W CISZY REFERENDALNEJ KABINY I NIECH WYPOWIE SIĘ W TEJ SPRAWIE KAŻDY. GŁOS BĘDZIE WAŻYŁ TYLE SAMO, NIE BĘDZIE PREZYDENTÓW, BISKUPÓW, POSŁÓW, POLITYCZNYCH ŚWIĘTYCH KRÓW – SZYMON HOŁOWNIA ZA REFERENDUM ABORCYJNYM – W ROZMOWIE Z EWĄ WINNICKĄ I CEZARYM ŁAZAREWICZEM W WP: “Mam w tej sprawie swój pogląd. Tylko – co się dzieje, gdy jedna strona mówi: „nie wolno nad tym głosować, bo prawo do życia od poczęcia to prawo człowieka”, a druga: „nie wolno nad tym głosować, bo aborcja to prawo człowieka”? Jak nie można głosować – jak rozumiem, w referendum – to dlaczego chcecie nad tym głosować w Sejmie? To już nie głosowanie? Umieszczenie swoich poglądów w obszarze nienegocjowalnych praw człowieka unieważnia demokrację, niweluje pole jakiekolwiek kompromisu – są dwa obozy, coraz bardziej wrogie, i pat. Chcę wypowiedzieć się w tej sprawie w ciszy referendalnej kabiny i niech wypowie się w tej sprawie każdy. Głos będzie ważył tyle samo, nie będzie prezydentów, biskupów, posłów, politycznych świętych krów. Musimy tylko sensownie przygotować pytania”.

— POLITYKA JEST BRUDNA MIĘDZY INNYMI DLATEGO, ŻE WIELU PRZYZWOITYCH LUDZI TRZYMA SIĘ OD NIEJ Z DALEKA – MÓWI HOŁOWNIA ŁAZAREWICZOWI I WINNICKIEJ: “Polityka jest brudna między innymi dlatego, że wielu przyzwoitych ludzi trzyma się od niej z daleka. I dlatego, że ci, którzy w niej są, uwierzyli, że inaczej się nie da. Mieli się to cały czas tak samo. A przecież jeśli podstawiasz do równania wciąż stare zmienne, nigdy nie dostaniesz nowego wyniku. Żeby to zrobić, trzeba się w to szambo zanurzyć i wyciągnąć korek, który jest po drugiej stronie”.

— HOŁOWNIA O TYM, ŻE NAJBARDZIEJ GO INTERESUJE GUZIK DO STEROWANIA PROCESAMI, KTÓRE MAJĄ WPŁYW NA NASZE ŻYCIE: “Wiem, że za tym korytem, pod którym toczą się te zapasy, jest chlewik, a w nim guzik do sterowania procesami, które mają wpływ na nasze życie. Ten guzik mnie najbardziej interesuje. On i tablica rozdzielcza, z której PiS powykręcał już prawie wszystkie bezpieczniki”.

— PANDEMIA POKAZUJE NAM JASNO: POLITYKA TO NIE ZAPASY W KISIELU, TO SPRAWA ŻYCIA I ŚMIERCI – DALEJ HOŁOWNIA U WINNICKIEJ I ŁAZAREWICZA W WP: “Pandemia pokazuje nam jasno: polityka to nie zapasy w kisielu, to sprawa życia i śmierci. Jak polityka jest zła – w czasie pandemii umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy Polaków więcej, niż zwykle. A drugie tyle umiera, bo państwo mające 2 miliardy na idiotyzmy w rodzaju przekopów Mierzei i kolejne 2 miliardy (czyli: ponad 230 tysięcy złotych na godzinę) na tępą propagandę, że o milionach dla biznesów Rydzyka nie wspomnę, nie ma ich na załatwienie wreszcie kwestii jakości powietrza. Gdy zaczynałem polityczną drogę, Jacek Cichocki powiedział mi, że przechodzę ze świata, w którym słowo ten świat opisuje, do takiego, w którym to słowo ma świat tworzyć. Polityka to odpowiedzialność, nie bezpieczny etat, nie cyrk. Ja poszedłem do niej po to, by wziąć odpowiedzialność, poustawiać rzeczy znów na miejscach, bo w tym bałaganie coraz trudniej żyć”.

— MOŻEMY BYĆ ZACZYNEM NOWEJ JAKOŚCI NA OPOZYCJI, KTÓRA ZA CZĘSTO ZAPADA W COVIDOWO – ZIMOWY SEN – DALEJ HOŁOWNIA: “ Logistycznie – przedsięwzięcie jest olbrzymie. Nie mamy subwencji, dotacji, walczymy dosłownie z tygodnia na tydzień i miesiąca na miesiąc. Ale może dzięki temu możemy być zaczynem nowej jakości na opozycji, która za często zapada w covidowo – zimowy sen. Bycie opozycją to nie państwowa posada. To nie komfort, to dyskomfort. Nieustanna pozycja startowa, walka o zmianę”.

— TYSIĄC OSÓB NA LISTY PARLAMENTARNE, 30 TYSIĘCY NA LISTY SAMORZĄDOWE – DALEJ HOŁOWNIA: “Wybory to olbrzymie przedsięwzięcie. Prawie tysiąc osób na listach, w wyborach samorządowych ponad trzydzieści tysięcy. Na te pierwsze chcemy być wstępnie gotowi nawet w połowie tego roku”.

— ŻEBY TEN SYSTEM ODBLOKOWAĆ, LUDZIE ROZCZAROWANI OBECNĄ WŁADZĄ MUSZĄ ZNALEŹĆ SOBIE PRZYSTAŃ – DALEJ HOŁOWNIA W ROZMOWIE ŁAZAREWICZA I WINNICKIEJ: “Jeśli nie zbudujemy trapu do bezpiecznej ewakuacji dla dotychczasowych wyborców Zjednoczonej Prawicy – ta strona po raz siódmy z rzędu przegra z PiS-em. Bo my się zmobilizujemy, oni się zmobilizują, a na koniec Kaczyński znów dokręci śrubę jakimś dziadkiem z Wehrmachtu, pogada z Kurskim, i znów wygrają czterema procentami. Żeby ten system odblokować, ludzie rozczarowani obecną władzą muszą znaleźć sobie przystań”.

— ZIOBRO, ZDAJE SIĘ, ZBLIŻA SIĘ DO PROGU, ZA KTÓRYM WYJŚCIE Z TEGO UKŁADU I GRA SOLO NA PRZYSZŁEGO LIDERA RADYKALNEJ PRAWICY BĘDZIE OPŁACAŁA MU SIĘ BARDZIEJ – JESZCZE HOŁOWNIA W WP: “Zapewniam was, że tam też wielu widzi już, że układ rządzący wchodzi w typowe mechanizmy degeneracyjne drugiej kadencji, że to się może zawalić. Ziobro, zdaje się, zbliża się do progu, za którym wyjście z tego układu i gra solo na przyszłego lidera radykalnej prawicy będzie opłacała mu się bardziej niż żyrowanie Kaczyńskiego. Gowin zawsze czuje pierwszy nadciągający wiatr zmian. Pod spodem idzie u nich potężna gra o państwowe pieniądze – kto uwłaszczy się na nich bardziej. Żadne idylle, żadne baśnie Morawieckiego nie przykryją tego, że oni naprawdę już niedługo mogą zacząć się kończyć, tyle że my wtedy musimy być gotową alternatywą, tak by ludziom nawet nie przyszło do głowy, żeby zostawać przy PiS-ie dla świętego spokoju. Musimy pokazać, że jest inna opcja”.

— HOŁOWNIA POWTARZA SPRZECIW WOBEC ADOPCJI DZIECI PRZEZ PARY OSÓB TEJ SAMEJ PŁCI: “Jako poseł zagłosowałbym przeciwko takiej ustawie, a jako prezydent bym ją zawetował. Oczywiście jeśli Sejm odrzuciłby weto albo Polacy zdecydowali inaczej w referendum – musiałbym uznać ten wynik, nie zmieniając swoich poglądów w tej sprawie. I żyć dalej. Proszę pamiętać, że my naprawdę – przy wszystkich naszych różnicach – mamy też całkiem sporo rzeczy, co do których możemy się zgodzić, i może wreszcie to nimi zajęlibyśmy się najpierw?”
https://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/szymon-holownia-ide-wlasna-droga

— EMILEWICZ MOGŁA ZOSTAĆ MINISTREM OD KLIMATU – PISZE JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Jadwiga Emilewicz bardzo chciała wrócić do rządu – na stanowisko ministra klimatu i środowiska. Obecny szef resortu Michał Kurtyka chce z kolei odejść. Plan póki co upadł. Dlaczego? Emilewicz wywołała kryzys wokół siebie, bo łamiąc rządowe przepisy, wysłała synów na obóz narciarski. Z kolei Kurtyka przegrał walkę o fotel szefa OECD. Mówi polityk bliski kancelarii premiera: – Emilewicz musi teraz posiedzieć w szatni. Długo, może z rok”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26712228,jadwiga-emilewicz-miala-wrocic-do-rzadu-wypad-na-narty-w-tym.html

— 20 LAT TEMU w Hali Olivia w Gdańsku miała miejsce manifestacja poparcia dla nowo powstałej Platformy Obywatelskiej.

— 5 LAT TEMU Włodzimierz Czarzasty został wybrany na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

— URODZINY: Henryk Samsonowicz, Jan Maria Jackowski, Katarzyna Szymańska-Borginon, Michał Kleiber, NIEDZIELA: Tomasz Sekielski, Wojciech Maziarski, Zbigniew Derdziuk.Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *