25 lat niewinności – premiera filmu o sprawie Tomasza Komendy

25 lat niewinności – to tytuł filmu opowiadającego historię Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego za zbrodnię miłoszycką, której nie popełnił. Premiera filmu w kinach już 18 września.

– Ta historia rozgrywała się ponad 20 lat, więc opowiedzenie jej w pełnym spektrum nie było możliwe – przyznał w Dzień Dobry TVN Jan Holoubek, reżyser filmu “25 lat niewinności”. – Zdecydowaliśmy się na dwa główne wątki. Pierwszy, to sprawa Tomka w kontekście rodzinnym. Bo to piękna historia, jak rodzina utrzymywała go przy życiu. – Drugi wątek, to niesamowita historia, jak Tomasz Komenda został uratowany. Ludzie niewiele wiedzą o kulisach tej sprawy – dodał.

W filmie sporo jest też drastycznych scen więziennych. – Postanowiliśmy że nie będziemy robić filmu wypudrowanego, tylko musimy powiedzieć prawdę. Dlatego tak jest – tłumaczy Jan Holoubek.

25 lat niewinności – kto zagra w filmie?

  • Piotr Trojan – Tomasz Komenda
  • Agata Kulesza – Teresa Klemańska, matka Tomasza
  • Dariusz Chojnacki – Remigiusz Korejwo
  • Jan Frycz – więzień „Stary”
  • Łukasz Lewandowski – prokurator Robert Tomankiewicz
  • Mikołaj Chroboczek – prokurator Dariusz Sobieski

Tomasz Komenda został skazany przez sąd na 25 lat więzienia za zabójstwo 15-letniej Małgosi, która bawiła się na dyskotece w Miłoszycach koło Jelcza-Laskowic w sylwestrową noc. Dziewczynka została brutalnie zgwałcona, a potem pozostawiona w środku nocy na mrozie. Jej ciało znaleziono dopiero następnego dnia. Dopiero po 18 latach odsiadki okazało się, że Tomasz Komenda zbrodni nie popełnił, a w Miłoszycach w ogóle go nie było. Dopiero po uwolnieniu Komendy przed sądem stanęło dwóch innych mężczyzn, których teraz prokuratura podejrzewa o udział w zbrodni miłoszyckiej. Proces wciąż trwa.Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *