Minister zdrowia: “Grozi nam trzecia fala epidemii”. Padły daty

Trzecia fala epidemii koronawirusa jest realnym zagrożeniem – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Trzecia fala może się nałożyć na szczyt zachorowań grypowych na przełomie lutego i marca – sprecyzował. Minister nie wykluczył, że w sezonie zimowym w Polsce będą nieczynne stoki narciarskie. W tej sprawie ma zapaść wspólna decyzja państw unijnych.

– Trzecia fala nie jest nieunikniona. Ona zależy od naszego zachowania w najbliższym czasie, w tym roku i na początku przyszłego roku – oznajmił minister zdrowia.

Przynajmniej do końca marca nie zostanie więc wstrzymana budowa szpitali tymczasowych. – One są naszym zabezpieczeniem na sytuację, gdyby ta trzecia fala się pojawiła – powiedział Niedzielski.

– Nawet realizując optymistyczne scenariusze dotyczące szczepień, nie jest możliwe, żeby one już przed trzecią falą uodporniły nas na to niebezpieczeństwo. Dlatego będziemy przygotowywali takie rozwiązania, także które dają szanse na obronienie się przed tym zagrożeniem. Stąd decyzja dotycząca skumulowanych w jednym terminie ferii, które powinny odbyć się pod hasłem „zostań w domu” – powiedział minister zdrowia.

– Mimo różnych głosów o tym jak będą wyglądały ferie, nasze stanowisko jest konserwatywne i bezwzględne: ferie spędzamy w domu. To jedyna broń, która może uchronić nas przed trzecia falą pandemii – powiedział Adam Niedzielski.

Podczas wtorkowej konferencji minister wrócił też do planów ewentualnego zamknięcia stoków narciarskich w sezonie zimowym. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależała od wspólnego stanowiska państw europejskich. – Część z nich już zapowiedziała, że swoje stoki chce zamknąć – przyznał Niedzielski. Unia Europejska chce jednak wspólnej decyzji swoich krajów w tej sprawie – tak by uniknąć sytuacji, w której stoki w części krajów działają, a w części nie.

Zobacz także

Minister zdrowia: Wprowadzamy limit gości na święta

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *