Koronawirus. Premier ogłasza 100 dni solidarności i obostrzenia [LISTA]


el |
Utworzono: 2020-11-21 10:51 | Zmodyfikowano: 2020-11-21 11:00


Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę kolejne kroki w walce z koronawirusem. “Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności” – podkreślił szef rządu.

Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo, sytuacja nadal jest bardzo poważna – mówił na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Wiele naszych przewidywań dot. koronawirusa było błędnych, dzisiaj musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej, przed nami okres 100 dni solidarności, na jego końcu wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – dodał szef rządu. 

ZOBACZ: Koronawirus. 574 zgony, ponad 24 tysiące zakażeń, 44 tysiące testów

Plan 100 dni solidarności:

  • Od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – mowa również o sklepach meblowych. Sklepy mają być czynne 13 i 20 grudnia, niewykluczona także niedziela handlowa 6 grudnia

  • Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness zamknięte do 27 grudnia
  • Szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia; ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia – 4 stycznia – a 17-18 stycznia.
  • Zasady dot. zasiłków opiekuńczych na dzieci mają być takie same jak w ostatnich miesiącach
  • Rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się podczas świąt

– Przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidujemy powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. – żółtej, a 4 tys. – zielonej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. – zaznaczył. Minister podał, że rząd w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać.

Premier pytany był podczas sobotniej konferencji m.in. o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jakie ilości może liczyć nasz kraj. – Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę, na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O przyszłość biznesu pytany był wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. – Święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy – mówił. Zapowiedział dialog z biznesem ws. kolejnych decyzji dot. działania gospodarki w pandemii. Gowin zapewnił, że “rząd dołoży wszelkich starań, by uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm”.

Projekty rozporządzeń, o których mówił na sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki, zostaną poddane konsultacjom, uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl – poinformowała na swojej stronie internetowej KPRM.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *