Grzegorz Schetyna: Nie popieram aborcji na życzenie. Referendum warte rozważenia

– Uważam, że należy porozmawiać o tym, jak móc wrócić do kompromisu aborcyjnego, w jaki sposób go unowocześnić i dać mu nowe życie po blisko 28 latach, bo on uchronił nas od wojny domowej w sprawie aborcji – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Polsatem. Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej powiedział, że jest przeciwnikiem aborcji na życzenie.

Zdaniem Grzegorza Schetyny, demonstracje są potrzebne, ponieważ “to, co robi PiS, wykracza poza normy państwa demokratycznego”. Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oświadczył jednak, że jest przeciwny postulatom wygłaszanym przez część skrajnych środowisk, które chcą wprowadzenia w Polsce aborcji na życzenie.

– Uważam, że należy porozmawiać o tym, jak móc wrócić do kompromisu aborcyjnego, w jaki sposób go unowocześnić i dać mu nowe życie po blisko 28 latach, bo on uchronił nas od wojny domowej w sprawie aborcji – powiedział Schetyna.

Referendum w sprawie aborcji?

Zdaniem Grzegorza Schetyny, w sprawie tak istotnej, jak aborcja, zasadne byłoby zorganizowanie referendum, w którym Polacy mogliby wyrazić swoją wolę.

– Kwestia aborcji nie ma dobrych dróg. Drogą trudną i wyboistą był ten kompromis z 1993 roku. Musimy wrócić do jakiegoś wspólnego ustalenia. Być może trzeba się odwołać do woli narodu. To nie tylko kwestia światopoglądowa, to kwestia czystej polityki – powiedział w Polsacie.

Schetyna zaznaczył, że z sondaży wynika, iż większość Polaków chce powrotu do kompromisu aborcyjnego.

Obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka wypowiada się w nieco innym tonie. Zdaniem Budki, prawo dotyczące aborcji powinny napisać polskie kobiety.

– To wy powinnyście napisać dobre prawo – powiedział Budka podczas relacji live w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że 22 października sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, iż aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z konstytucją. Wyrok TK spowodował masowe protesty w całej Polsce.

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *