Argentyna legalizuje aborcję! (oraz 9 innych dowodów, że 2020 nie był może najgorszy ever)


Kobiety wygrywają prawo do aborcji na życzenie w Argentynie, Chile wyrzuca konstytucję Pinocheta na śmietnik historii, Europa żegna się z węglem, USA legalizuje narkotyki, a Black Lives Matter zmienia świat. Subiektywne podsumowanie dobrych wiadomości roku 2020, czyli… nie tylko koronawirus. Z Oslo dla Krytyki Politycznej pisze Ewa Sapieżyńska.

Masz wrażenie, że ostatnich miesiącach żyłaś we mgle informacyjnej zwanej COVID-19? Czy coś dobrego w ogóle wydarzyło się na świecie w 2020 roku? Oto mój subiektywny TOP 10. Przydatny do świątecznych i noworocznych pogadanek na zoomie.

I. Argentyna, kraj papieża Franciszka, legalizuje aborcję na życzenie

W nocy z 29 na 30 grudnia argentyński senat zalegalizował aborcję na życzenie do 14-go tygodnia ciąży. Bezpieczną i na koszt państwa. 38 senatorów było za tą historyczną zmianą decyzją (w tym 12 spoza koalicji rządzącej), 29 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Budynek senatu otaczały tysiące ludzi, śledząc wielogodzinną dyskusję na telebimach. Kiedy ogłoszono wynik głosowania, plac wystrzelił krzykami radości. Zawirowały zielone chusty, symbol walki o legalną aborcję. Były tańce i łzy.

Od lat walczyły o to argentyńskie feministki. Prawo obowiązujące do tej pory, pochodzące z 1921 roku, wyda się polskim czytelni(cz)kom jakże znajome: aborcja była nielegalna poza dwoma wyjątkami, zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety albo gwałtem. W Argentynie to już na szczęście stuletni przeżytek. Dla rządzącej Polską prawicy – powód do zaostrzenia przepisów.

– Kiedy się urodziłam, my kobiety nie mogliśmy głosować, dziedziczyć ani studiować na uniwersytecie. Nie mogłyśmy się rozwieść, a jako osoby zajmujące się domem nie miałyśmy nawet prawa do emerytury. Kiedy się urodziłam, byłyśmy nikim. Dziś czuję emocję walki nas wszystkich, kobiet, które oblegają ten kongres. Dla nich wszystkich, niech stanie się prawem! – te słowa Silvii Sapag, reprezentującej peronistyczną partię Neuquén w Patagonii. I tylko jedna z wielu tak emocjonujących przemów podczas wczorajszych obrad argentyńskiego senatu.

Aborcji na życzenie nie udało się przegłosować w 2018 roku. Wówczas argentyński senat odrzucił liberalizację prawa aborcyjnego pod naciskiem Kościoła katolickiego. Tym razem szansę na liberalizację były większe niż dwa lata temu, bo to prezydent zaproponował zmianę prawa. Alberto Fernández, peronista i centro-lewicowiec, wygrał wybory rok temu. Liberalizacja prawa aborcyjnego był jedną z jego obietnic wyborczych.

11. grudnia projekt przeszedł przez niższą izbę kongresu po 20 godzinach obrad.

– Te 3 tysiące kobiet, które straciły życie [w wyniku niebezpiecznych zabiegów w aborcyjnym podziemiu] od powrotu demokracji w Argentynie [w 1983 r.] zobowiązują nas do refleksji nad tym, w jakim społeczeństwie chcemy żyć – mówiła dyrektorka Amnesty International w Argentynie Mariela Belski przed komisją sejmową 3 grudnia.

– Legalizacja aborcji jest imperatywem sprawiedliwości społecznej i praw człowieka.

Argentyna to czwarty kraj Ameryki Łacińskiej i Karaibów, który wprowadził aborcję na życzenie w pierwszych tygodniach ciąży, po Urugwaju, który zrobił to w 2012 roku, Gujanie (1995) i Kubie (1965). Kilka stanów w Meksyku też zalegalizowało aborcję w ostatnich latach. Ale w Hondurasie, Nikaragui, Republice Dominikańskiej i Salwadorze nie ma żadnych dopuszczalnych wyjątków, aborcja jest zawsze nielegalna.

– Zarówno dziś uchwalone prawo, jak i walka argentyńskich kobiet, są inspiracją dla obu Ameryk – mówi Mariela Belski.

I dla świata, i dla Polski.

II. Coraz więcej krajów w Europie żegna się z węglem

W kwietniu, w ciągu jednego tygodnia, zarówno Szwecja jak i Austria zamknęły swoje ostatnie elektrownie węglowe. I to przed planowaną datą.

– Kończy się era węgla w Europie – triumfowała organizacja Europe Beyond Coal.

Belgia była pierwszym krajem w Europie, który zaprzestał produkcji energii z węgla. Belgowie zrobili to już w 2016.

Cypr, Luxemburg, Malta i kraje bałtyckie też nie mają elektrowni węglowych. W najbliższych latach wiele innych krajów europejskich planuje dołączyć do tego grona. Niestety nie ma wśród nich Polski.

PiS nie jest tu gorszy od PO: politycy wciąż wierzą, że zmiana klimatu nie dotyczy Polski

czytaj także

Portugalia ogłosiła latem przyspieszenie zamknięcia elektrowni węglowych o dwa lata i zrobi to już w 2021. Francja w 2022, Słowacja w 2023, Wielka Brytania w 2024, a Irlandia i Włochy w 2025.

III. Dobre wiadomości dla osób LGBT+ (spojler: nie z Polski)

W tym roku Sudan odszedł od kary śmierci za homoseksualizm, a Gabon wykreślił homoseksualizm z kodeksu karnego. Prezydent Zambii ułaskawił niemal trzy tysiące skazanych za homoseksualizm w ciągu ostatnich dekad.

Niemcy, Albania i Malta zakazały terapii konwersyjnej dla nieletnich i przymuszania do niej dorosłych.

Czarnogóra zalegalizowała związki partnerskie między osobami tej samej płci. Na Kostaryce i w Irlandii Północnej pary homoseksualne mogą od 2020 zawierać związki małżeńskie.

Trybunał Konstytucyjny katolickiej Chorwacji ogłosił, że pary tej samej płci mogą starać się o adopcję dzieci.

Rewolucjonistki biorą ślub

czytaj także

IV. W Boliwii lewica wraca do władzy

W październiku kandydat MASU, Ruchu na rzecz Socjalizmu, Luis Arce wygrał wybory prezydenckie w Boliwii w pierwszej z turze, zdobywając 54% głosów. Wraz z jego zwycięstwem do Boliwii wrócił z wygnania poprzedni prezydent z ramienia MAS-u, Evo Morales.

W Boliwii lewica wraca do władzy

czytaj także

W Boliwii wrzało od zamachu stanu w listopadzie 2019. Wydawało się, że po raz czwarty z rzędu wygrał Evo Morales. Po krytycznym raporcie obserwatorów z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), wojskowi kazali Moralesowi poddać się do dymisji. Prawicowa Pani Marszałek Senatu Jeanine Áñez ogłosiła się tymczasową prezydentką i oskarżyła Evo o zdradę i terroryzm. Nowe władze aresztowały 40 reprezentantów państwowej komisji wyborczej. Wielu członków MAS musiało się ukrywać. 35 osób zginęło w zamieszkach.

W lutym 2020 „Washington Post” opublikował analizę badaczy z MIT pokazującą, że OPA zbyt pochopnie wyciągnęła wnioski i że jej oskarżenia o sfałszowanie wyborów były bezpodstawne.

Kule, Biblia i urny, czyli Boliwia na rozdrożu

czytaj także

V. Historyczne zwycięstwo nowozelandzkiej Partii Pracy

Również w październiku Partia Pracy Nowej Zelandii pod przewodnictwem premierki Jacindy Ardern odniosła historyczne zwycięstwo, zdobywając swój najlepszy rezultat ostatnich 50 lat i wygrywając 64 ze 120 stołków w parlamencie.

Każda lewica na świecie chciałaby mieć takie poparcie

czytaj także

Przez ostatnie cztery lata Jacinda była panią premier w rządzie koalicyjnym z populistami oraz warunkowym wsparciem Zielonych. Dzięki lawinowemu zwycięstwu z 2020 roku nie musiała już dzielić się władzą. Mimo tego Ardern zawarła porozumienie z Partią Zielonych, z którą współpracowała wcześniej i oddała jej ministerstwa ochrony środowiska i ministerstwo zwalczania przemocy domowej i seksualnej.

VI. Chile wyrzuca konstytucję Pinocheta na śmietnik historii

– To jest najważniejsze i najpiękniejsze wydarzenie od upadku dyktatury Pinocheta, mówi mi koleżanka z Chile Coty. – Wreszcie możemy powiedzieć Pinochetowi „Ciao!” i napisać nową konstytucję!

W październikowym referendum o tym, czy Chilijczycy chcą nowej konstytucji, Coty była obserwatorką. 78% zagłosowało za wyrzucenie na śmietnik historii konstytucji napisanej przez współpracowników Pinocheta za zamkniętymi drzwiami w 1980. To ona cementowała prywatyzację edukacji, służby zdrowia i systemu emerytalnego.

– 40 lat później wreszcie mamy możliwość, by tez kraj od-Pinoczetować – mówi mi Coty.

VII. USA: Palić, leczyć, zalegalizować!

Przegrana Trumpa w wyborach prezydenckich w listopadzie przedarła się bez problemu przez koronawirusową zasłonę dymną. Jak również inne dobre wiadomości, które niesie ze sobą zwycięstwo Bidena: USA wróci do paryskiego porozumienia klimatycznego i odrzuci antyaborcyjną zasadę „globalnego knebla”, która zobowiązuje finansowane przez USA organizacje pozarządowe do potwierdzenia, że nie będą „promować aborcji”. Biden obiecał też powrócić do umowy nuklearnej z Iranem.

W USA się politycznie przejaśnia [korespondencja]

czytaj także

Media pisały jednak zdecydowanie rzadziej o tym, że wszystkie Stany, które jednocześnie z wyborami prezydenckimi przeprowadziły referenda w sprawie reformy polityki narkotykowej, przegłosowały jej liberalizację. Arizona, Montana, New Jersey i Południowa Dakota zagłosowały za legalizacją rekreacyjnej marihuany. Missisipi zalegalizowało marihuanę do celów medycznych.

W Waszyngtonie zagłosowano za końcem kryminalizacji roślin psychodelicznych i grzybków halucynogennych, a Oregon zalegalizował używanie psylocybiny (którą zawierają m.in. grzybi halucynogenne) w terapiach psychiatrycznych. Badania pokazują, że psychodeliki mogą być skuteczne w leczeniu depresji, uzależnień i napadów lękowych. Oregon stał się też pierwszym stanem, który przestał kryminalizować posiadanie małych ilości jakiegokolwiek narkotyku. Nie będzie to już podstawą do aresztowania, ale do zaproszenia na spotkanie ze specjalistą od uzależnień.

Posiadanie narkotyków w Oregonie nie jest już przestępstwem

czytaj także

W 1971 prezydent Nixon ogłosił „wojnę z narkotykami”. Miliony ludzi zostało aresztowanych za posiadanie, kampania uderzyła zwłaszcza w Afroamerykanów. Ucierpiała też ludność krajów Ameryki Łacińskiej, produkujących marihuanę i pastę kokainową na największy światowy rynek zbytu – USA.

Dziś medyczna marihuana jest legalna już w ponad połowie stanów USA, a tegoroczna fala dekryminalizacji i legalizacji wysyłają ważny sygnał do reszty świata: idzie nowe.

VIII. Ebola zwalczona w Kongo

Jesienią Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że udało się zażegnać wybuch epidemii śmiertelnego wirusa Eboli w Demokratycznej Republice Konga. Jedną z najważniejszych strategii były masowe szczepienia grup narażonych. Szczepionka na Ebolę, podobnie jak nowa szczepionka na COVID-19, musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach.

Pokona wirusa, ale nie biurokrację i głupotę rządu. Szczepionka na COVID-19 dotarła do Polski

czytaj także

Aby móc szczepić ludzi w miejscach, gdzie nie ma prądu elektrycznego, wprowadzono innowacyjne zamrażarki terenowe, które utrzymują odpowiednia temperaturę przez wiele dni, bez potrzeby podłączania ich do prądu. Wiele można się nauczyć z epidemii Eboli w temacie zwalczania pandemii koronawirusa, no ale o tym obiecałam nie wspominać.

IX. Black Lives Matter

Tak jak świat potrzebował przemowy I have a Dream, tak jak potrzebował #MeToo, tak potrzebowaliśmy Black Lives Matter. Masowe protesty po śmierci George Floyda przeciw brutalności policji i przeciw rasizmowi, i temu systemowemu i temu codziennemu, wstrząsnęły światem.

Morderstwo George’a Floyda: Co łączy kradzież z protestem przeciwko rasizmowi? Więcej, niż sądzicie

czytaj także

Runęły pomniki handlarzy niewolników i kolonizatorów. Wypłynęły osobiste historie o dyskryminacji, o tym jak jest dorastać w twoim kraju, mając inny kolor skóry. Zaczęliśmy ćwiczyć się w empatii. Spojrzeliśmy na nowo na historię ostatnich stuleci. Mam nadzieję, że to się tu nie zatrzyma. Potrzebna jest zmiana systemowa.

Jeśli nie widzisz problemu z rasizmem, to sam jesteś problemem

czytaj także

X. Strajk Kobiet

Zaczęłam od walki o prawo do aborcji w Argentynie, a kończę na polskim Strajku Kobiet. 2020 jest kobietą!

Zdjęcia z centrum Warszawy kompletnie przejętego przez protestujących obiegły świat: od Chicago i Guadalajary, przez Londyn, Turyn, Berlin, Tallin i Kijów, po Tokio i Sydney. Wszędzie tam odbyły się też demonstracje solidarności z polskim Strajkiem Kobiet.

Już żadnej z nas nie zawstydzicie! Reportaż z polskich ulic

czytaj także

Zaostrzenie prawa aborcyjnego skrytykował Parlament europejski i eksperci ONZ.  W parlamentach czterech krajów skandynawskich mówi się o wprowadzeniu bezpłatnej aborcji dla Polek.

Skandynawia murem za polskimi kobietami

czytaj także

A w Polsce jest nowe pokolenie, które wyprowadzi nas z PiS-owskiego bagna. Wypierdalać!

Drodzy dziadersi, „wypierdalać” jest również do was

czytaj także

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *