Istnieją protesty przeciwko nowemu rządowi Czarnogóry w sprawie prawa religijnego


PODGORICA, Czarnogóra (AP) – W poniedziałek kilka tysięcy osób zebrało się w Czarnogórze, oskarżając nowy rząd młodego kraju o pro-serbski zamiar zmiany prawa własności religijnej przyjętego przez serbski Kościół Prawosławny jest zdecydowanie odrzucony.

Protestujący machający flagami Czarnogóry i skandujący „zdrada” zgromadzili się przed budynkiem parlamentu w stolicy Podgoricy, gdzie ustawodawcy zamierzają omówić proponowane zmiany.

Demonstracja była pierwszym poważnym protestem w małym bałkańskim państwie przeciwko rządowi koalicyjnemu, który doszedł do władzy po tym, jak opozycja w sierpniowych wyborach parlamentarnych zdobyła niewielką większość w stosunku do rządzącej od dawna partii prozachodniej.

Podczas wyborów problemem było prawo własności religijnej. Serbski Kościół Prawosławny twierdził, że ustawa miała na celu pozbawienie kościoła jego majątku, czemu zaprzeczył poprzedni rząd. Kościół prowadził miesiące protestów, które pomogły podsycić opozycję przed wyborami.

Po referendum w 2006 roku Czarnogóra ogłosiła niepodległość od unii z Serbią. Mieszkańcy kraju pozostają podzieleni w kwestii stosunków z Belgradem. Około 30% Czarnogórców identyfikuje się jako Serbowie, a serbski Kościół Prawosławny ma największą liczbę zwolenników ze wszystkich zorganizowanych religii.

Poprzedni rząd, kierowany przez Partię Socjalistyczno-Demokratyczną, odwrócił Czarnogórę od wpływów Serbii i Rosji. Państwo adriatyckie przystąpiło do NATO w 2017 roku i dąży do członkostwa w Unii Europejskiej.

Uczestnicy poniedziałkowej demonstracji wysadzili w powietrze plan nowego rządu uchylenia części religijnych praw majątkowych. Zarzucili rządowi stworzenie warunków do „okupacji” Czarnogóry.

Nie było od razu jasne, kiedy odbędzie się parlamentarne głosowanie nad nowelizacją ustawy.

Pomimo wezwań do podjęcia środków w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, protestujący zebrali się razem, wielu bez masek. Czarnogóra zgłosiła 666 zgonów spowodowanych wirusami w kraju liczącym 620 000 ludzi.Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *