“Człowiek kultury, jakiej nam dziś potrzeba”. Wspomnienia o Krzysztofie Pendereckim

“Nie żyje Krzysztof Penderecki, Wielki Polak, kompozytor, muzyk. Człowiek kultury, jakiej nam dziś potrzeba – wysokiej, sięgającej szczytów, napełniającej ducha nadzieją” – napisała na Twitterze europosłanka Janina Ochojska. 86-letni artysta odszedł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie.

Informację o jego śmierci potwierdziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka, żona kompozytora.

 

Pendereckiego wspominają osoby ze świata kultury, polityki, a także ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

“Człowiek lojalny, o ogromnym talencie”

 

– Penderecki był autentycznym, wybitnym polskim kompozytorem. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal – powiedział na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego kompozytor i pianista Zygmunt Krauze.

 

– Znałem Krzysztofa Pendereckiego od wczesnych lat sześćdziesiątych. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal – ocenił Krauze. – Brak mi słów. Jest to niesamowicie przykra wiadomość – dodał.

 

ZOBACZ: Nie żyje Zbigniew Wodecki. Artysta zmarł w wieku 67 lat. “Był uroczym, fantastycznym człowiekiem”

 

Krauze zwrócił uwagę, że w twórczości Krzysztofa Pendereckiego daje się wyodrębnić “dwa główne nurty”. – Jeden z nich – to jest nurt awangardowy, którym torował wówczas nową drogę dla całej muzyki europejskiej – podkreślił kompozytor.

 

– A później zainicjował też nowy kierunek, który zwrócił tę awangardę w stronę bardziej uduchowioną – w kierunku związanym z religią chrześcijańską. I ten nurt w sposób twórczy, we wspaniałej formie reprezentował. Miał wielu, wielu naśladowców – wyjaśnił Krauze.

 

– W obu kierunkach był Penderecki w awangardzie. To znaczy, że był odkrywcą, a jednocześnie w swoich utworach ukazywał mnóstwo swojego kolorytu, swojego osobistego przeżycia – podkreślił.


 

Członek honorowy najważniejszych akademii artystycznych

 

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

 

“Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy” – napisano w komunikacie stowarzyszenia.

 

ZOBACZ: Nie żyje Adam Słodowy. Lubiany prezenter miał 96 lat

 

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak “Tren Ofiarom Hiroszimy”, czy “Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

 

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

ac/luq/ polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *