Rozmowy w “Sygnałach dnia” we wtorek – Jedynka


Gowin dodał, że chciałby, aby środki trafiły też na cyfryzację polskiej gospodarki oraz administracji państwowej, a także na wspieranie innowacyjności.

– Polska gospodarka stosunkowo dobrze przechodzi przez kryzys wywołany pandemią, ale ciągle jeszcze ma charakter zdecydowanie zbyt mało innowacyjny. Będziemy też inwestować możliwie duże środki w tych sektorach gospodarczych, tych branżach, które przynoszą największą wartość dodaną w eksporcie – stwierdził wicepremier. Poinformował ponadto, że w resorcie rozwoju, pracy i technologii już trwają prace nad nową polityką przemysłową. 

“Suwerenność była, jest i będzie największą wartością dla rządu”. Dworczyk po szczycie UE

“Wzmocniona suwerenność”

Podczas odbywającego się w Brukseli szczytu UE doszło w czwartek do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego oznacza, że Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a środki te są bezpieczne, ponieważ mechanizm warunkowości został ograniczony.

– Polska suwerenność została zdecydowanie wzmocniona dzięki kompromisowi zawartemu w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy – zaznaczył Jarosław Gowin.

Czytaj także:

– W moim przekonaniu ustalenia szczytu brukselskiego to bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia tej wartości, na którą powołuje się pan minister Ziobro. Tą wartością jest suwerenność. Polska suwerenność jest dzięki temu kompromisowi zdecydowanie wzmocniona – powiedział Gowin.

“Uśmierzenie” obaw

Morawiecki Orban 1200 PAP.jpg

Konkluzje po szczycie UE. Prof. Legutko: to wielki sukces, osiągnęliśmy tyle, ile mogliśmy osiągnąć

Zdaniem wicepremiera suwerenność nie została naruszona za sprawą zasady praworządności. – Nie widzę tutaj żadnego naruszenia przy tej interpretacji, jaką przyjął szczyt europejski. Interpretacja nadawana przez Parlament Europejski ingerowała zdecydowanie zbyt głęboko w sferę suwerennych decyzji państw członkowskich. Ten błąd został skorygowany deklaracją interpretującą, czy konkluzjami szczytu europejskiego – podkreślił wicepremier.

– Przypomnę, że te konkluzje mogą być zmienione tylko przez samą Radę Europejską, a zatem w zgodzie z zasadą jednomyślności. To de facto uśmierza tego rodzaju obawy, jakie formułował w ostatnich tygodniach pan minister Ziobro oraz Solidarna Polska – dodał.

Czytaj także:

Zdaniem Gowina obóz Zjednoczonej Prawicy nie rozpadnie się po tym, jak podczas szczytu unijnego zawarty został kompromis budżetowy. – Wierzę, że dzisiaj, ani w najbliższych tygodniach, miesiącach, w najbliższych trzech latach obóz Zjednoczonej Prawicy się nie rozpadnie – podkreślił Gowin.

pkr

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *