Nikol Pashinyan przestanie być premierem Armenii? / Europa i świat w skrócie – EURACTIV.pl


Nikol Pashinyan przestanie być premierem Armenii? / Europa i świat w skrócie – EURACTIV.pl


17 partii opozycyjnych domaga się rezygnacji premiera Armenii  Nikola Pashinyana | Polska i Węgry ryzykują wykluczeniem z unijnego funduszu naprawczego

Dziś – w niedzielę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 176 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 228 zgonach.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 208,7 tys., w Brazylii – 42,2 tys., w Indiach – 36,1 tys., w Turcji – 31,8 tys. i w Rosji 28,7 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi 66,8 mln, zmarło ponad 1,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 46,2 mln.

 • UE: „Pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal istnieją znaczące różnice w sprawie równych warunków gry, sposobu rozwiązywania sporów i rybołówstwa”, napisali we wspólnym oświadczeniu brytyjski premier Boris Johnson i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przywódcy rozmawiali w sobotę przez telefon, próbując przełamać impas w negocjacjach na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, po zakończeniu z dniem 31 grudnia okresu przejściowego po brexicie.
 • Polska: „W sytuacji napięcia negocjacyjnego wokół budżetu UE komunikaty dotyczące stanowiska Polski muszą pochodzić z jednego źródła; jest nim premier Mateusz Morawiecki; żadna inna propozycja kierowana przez kogokolwiek innego nie powinna mieć obecnie miejsca”, uważa szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szczerski w rozmowie z PAP odniósł się do słów wicepremiera Jarosława Gowina, który w czwartek w Brukseli przekonywał, że możliwy jest kompromis w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowości, „nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych”. Więcej o wizycie ministra Gowina piszemy tutaj. TUTAJ piszemy o reakcji premiera Węgier. 
 • Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune ogłosił, że Polska i Węgry nie zostaną objęte programem naprawy gospodarczej, jeśli nadal będą opierać się wysiłkom powiązania wypłaty 1,8 bln euro z przepisami dotyczącymi praworządności. „Nasze stanowisko jest jasne: nie poświęcimy ani powrotu do zdrowia, ani rządów prawa” – powiedział Beaune w wywiadzie dla „Journal du Dimanche”. „To nie jest groźba, ale bezpośrednia konsekwencja braku nowego budżetu, jeśli państwa utrzymają weto w sprawie pakietu”.
 • Armenia: W sobotę (5 grudnia) ponad 7 tys. osób zgromadziło się na Placu Wolności w Erywaniu, domagając się rezygnacji premiera Nikola Pashinyana z powodu przegranej wojny o Górski Karabach oraz podpisania niekorzystnego rozejmu z Azerbejdżanem. Podczas przemówień liderzy partii opozycyjnych zagrozili ogólnokrajowym nieposłuszeństwem obywatelski, jeśli premier nie ustąpi do 8 grudnia. Ultimatum pojawiło się po tym, jak na początku tego tygodnia 17 ugrupowań nominowało Vazgena Manukiana, byłego premiera i byłego ministra obrony na początku lat 90. na szefa „przejściowego, antykryzysowego rządu” do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na końcu demonstranci pomaszerowali do oficjalnej rezydencji szefa rządu, skandując hasła ,,Nikol-zdrajca” i ,,Armenia bez Nikola”.
 • Mali: Pułkownik Malick Diaw, jeden z odpowiedzialnych za sierpniowy zamach stanu, został w sobotę jednogłośnie wybrany na przewodniczącego tymczasowego, 121-osobowego organu ustawodawczego, jako jedyny kandydat na ten urząd. Jego nominację bojkotuje koalicja Ruch 5 Czerwca – Zgromadzenie Sił Patriotycznych, która zorganizowała masowe protesty przeciwko prezydentowi Ibrahimowi Boubacarowi Keïty zanim doszło do jego usunięcia przez juntę wojskową. Przejęcie kluczowego stanowiska w państwie przez kolejnego oficera jeszcze bardziej umacnia reżim wojskowy, który obecnie zarządza 13 regionami malijskimi spośród wszystkich 20.
 • Słowacja: Alena Zsuzsova, uniewinniona we wrześniu od zarzutu pośrednictwa w zleceniu zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka, została skazana w piątek (4 grudnia) na 21 lat więzienia za udział w zabójstwie w 2010 r. Loszlo Basternaka, burmistrza miasta Hurban na południu Słowacji. Oprócz niej sąd skazał także dwóch innych oskarżonych w sprawie. Bezpośredni zabójca burmistrza został już wcześniej skazany na 25 lat więzienia. Prokurator za pośrednictwo w zleceniu morderstwa domagał się dla Zsuzsovej takiej samej kary, ostatecznie jednak sąd wydał nieco łagodniejsze orzeczenie. Wyrok nie jest prawomocny.
 • USA: Izba Reprezentantów przyjęła ustawę depenalizującą marihuanę na poziomie federalnym. Wcześniej narkotyk był legalny jedynie w wybranych stanach. 228 kongresmenów opowiedziało się za legalizacją (222 Demokratów, 5 Republikanów oraz 1 niezrzeszony), 164 było przeciw. Przepis prawdopodobnie nie wejdzie jednak w życie, gdyż dominujący w Senacie Republikanie są w większości przeciw ustawie. Potwierdził to już przewodniczący republikańskiej większości senator Mitch McConnell.
 • Chiny: Chińska firma e-commerce JD.com Inc poinformowała dziś, że stała się pierwszą w kraju platformą wirtualną, która akceptuje rodzimą cyfrową walutę juan. JD Digits, dział fintech firmy, przyjmie cyfrowy juan jako płatność za niektóre produkty w swoim internetowym centrum handlowym w ramach eksperymentalnego rozdawania cyfrowego juana mieszkańcom Suzhou niedaleko Szanghaju. W ramach programu władze miasta i Ludowy Bank Chin (PBOC) wydadzą 200 cyfrowych „czerwonych kopert” juanów 100 000 konsumentów wybranych w drodze loterii. Schemat Suzhou jest drugą taką cyfrową loterią, po tym jak LBCh wydał 10 milionów juanów cyfrowej waluty 50 000 losowo wybranych konsumentów w południowym mieście Shenzhen.
 • Bahrajn nie zezwoli na import izraelskich towarów wyprodukowanych na okupowanym terytorium palestyńskim. Minister Przemysłu, Handlu i Turystyki Bahrajnu Zayed bin Rashid al-Zayani wyraził otwartość na import tych produktów, dodając, że Manama nie będzie rozróżniać między produktami produkowanymi w Izraelu i na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz Wzgórzach Golan. „Oświadczenie ministra zostało źle zinterpretowane, a ministerstwo popiera niezachwiane stanowisko rządu Bahrajnu w sprawie przestrzegania rezolucji ONZ” – poinformowało źródło z Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Turystyki. Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie sformalizowały stosunki z Izraelem 15 września w ramach sponsorowanej przez Stany Zjednoczone umowy, którą większość światowych mocarstw uważa za nielegalną.
 • Polska: z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla oko.press wynika, że 32% Polaków uważa, że „Unia Europejska traktuje kraje członkowskie tak jak ZSRR traktował podległe mu kraje w czasach komunizmu”. Taki pogląd w 64% reprezentują wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Ponad połowa ankietowanych (54%) opowiada się za ściślejszą współpracą w UE a 34% za ograniczeniem współpracy do spraw gospodarczych i większą niezależnością państw. Sondaż przeprowadzono pod koniec listopada.
 • Tajlandia: zgodnie z nowym dekretem królewskim, przynajmniej 30 tys. więźniów zostało ułaskawionych a 200 tys. będzie miało skrócone wyroki. Royal Gazette ogłosiła, że król Maha Vajiralongkorn chciał w ten sposób uczcić rocznicę urodzin swojego ojca, zmarłego króla Bhumibola Adulyadeja. Obecnie rządzący król musi mierzyć się z masowymi protestami, do których dochodzi w kraju. Tysiące obywateli domagają się reform monarchii, przez co są im stawiane zarzuty zniesławiania, za co grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności.
 • Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej wyraził optymizm, że trwający trzy lata bojkot Kataru przez cztery państwa arabskie (Bahrajn, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska) może dobiegać końca. „Mamy nadzieję, że ten postęp może doprowadzić do ostatecznego porozumienia, które wydaje się osiągalne. Jestem optymistą, że jesteśmy blisko sfinalizowania porozumienia między wszystkimi narodami uczestniczącymi w sporze, aby dojść do rozwiązania, które naszym zdaniem zadowoli wszystkich” – powiedział książę Faisal bin Farhan Al-Saud. 
 • Wielka Brytania: W sobotę (5 grudnia) rozmowy na temat przyszłej umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską przejdą do poziomu bezpośrednich negocjacji między premierem Borisem Johnsonem a przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. We wspólnym oświadczeniu główny negocjator Wielkiej Brytanii David Frost i jego unijny odpowiednik Michel Barnier ogłosili, że nie byli w stanie dojść do porozumienia w spornych kwestiach.
 • Tymczasem zawetowaniem ewentualnego porozumienia między Wielką Brytania a UE zagroziła w piątek Francja. Więcej o powodach sprzeciwu Paryża i spornych kwestiach w negocjacjach Londynu i Brukseli piszemy tutaj
 • W Bangladeszu rozpoczęła się relokacja uchodźców Rohingya na wyspę Bhasan Char, oddalonej 40 km od wybrzeża w pobliżu miasta Chittagong. Przez ostatnie lata to miejsce było przygotowywane jako zastępstwo dla przeludnionego obozu w Cox’s Bazar, który stanowi dom dla około miliona osób. Jednak wiele organizacji ds. praw człowieka oraz sami uchodźcy, wyrażają obawy o kwestie bezpieczeństwa na wyspie, która często ulega częściowemu zanurzeniu w porze monsunowej i jest podatna na cyklony. Human Rights Watch zwróciło uwagę na to, że jej mieszkańcy będą mieli ograniczoną swobodę poruszania się, dostęp do edukacji i problemy ze znalezieniem trwałego źródła utrzymania. Nie jest również jasne, jaką rolę – jeśli w ogóle – będą mogły pełnić na niej agencje humanitarne.
 • Komisarz UE ds. budżetu powiedział, że jest możliwość zgodnego z prawem obejścia weta Polski i Węgier. W wywiadzie dla Financial Times Johannes Hahn ostrzegł, że „Bruksela jest gotowa wyciąć oba kraje z Funduszu Odbudowy i kontynuować projekt bez nich, jeśli będą dalej blokować kolejny budżet UE”. Tym samym Hahn ujawnił, że jest możliwość zbudowania funduszu przez 25 a nie 27 państw członkowskich. „Myślę, że oba te kraje stracą poważne fundusze od przyszłego roku, a ryzykować będą utratą jeszcze większych w przyszłości” – powiedział.
 • Ponad 400 polityków z 34 krajów podpisało otwarty list, w którym domagają się, aby firma Amazon podjęła działania w celu zmiany swojej polityki w celu lepszej ochrony praw pracowników i środowiska. Wiadomość skierowana do dyrektora generalnego Jeffa Bezosa obejmuje 25 wspólnych postulatów, m.in. podniesienie wynagrodzeń zatrudnionych wraz z rosnącymi dochodami przedsiębiorstwa handlowego, zobowiązanie do zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. i zagwarantowanie przejrzystości w zakresie polityki prywatności dot. danych konsumentów. Wśród sygnatariuszy znalazł się były przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn, amerykańskie kongresmenki Ilhan Omar i Rashida Tlaib czy wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskigo Heidi Hautala.
 • Jemen: nowy raport ONZ wskazuje, że miliony osób w nadchodzących miesiącach mogą jeszcze bardziej pogrążyć się w głodzie. Obecnie szacuje się, że ok. 16,5 tys. osób żyje w „katastrofalnej sytuacji podobnej do głodu” i liczba ta może wzrosnąć do 47 tys. osób do czerwca 2021 r. ONZ ocenia, że ponad połowie populacji Jemenu wynoszącej 30 mln, grozi pogorszenie się poziomu głodu. Z kolei liczba osób, które staną w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego czwartego etapu (faza krytyczna), wzrośnie do 5 mln w pierwszej połowie przyszłego roku. „Te alarmujące liczby muszą być sygnałem ostrzegawczym dla świata. Jemen znajduje się na skraju głodu i nie możemy się odwracać od milionów rodzin, które są teraz w rozpaczliwej potrzebie” – powiedział David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego.
 • Mołdawia: tysiące osób zgromadziło się przed budynkiem parlamentu po tym, jak lojalni wobec odchodzącego, prorosyjskiego prezydenta posłowie zagłosowali za odebraniem jego proeuropejskiej następczyni kluczowych uprawnień. Przegłosowane prawo zakłada, że prezydent kraju nie będzie mógł kontrolować systemu bezpieczeństwa państwa. Zwracając się do swoich zwolenników, Maia Sandu wezwała do przeprowadzenia przedterminowych  wyborów parlamentarnych aby odsunąć obecną administrację, którą nazwała skorumpowaną. „Zebraliśmy się tutaj dzisiaj żeby bronić naszej demokracji, prawa do kraju wolnego od korupcji, bez ubóstwa, kraju, w którym zwycięży sprawiedliwość” – powiedziała nowa prezydent.
 • Wielka Brytania: Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – to bilans wybuchu w oczyszczalni ścieków w Avonmouth pod Bristolem. Eksplodował pojemnik z chemikaliami. Policja uważa, że lista ofiar jest zamknięta, nie spodziewa się już, że znajdzie kolejnych rannych i zabitych.
 • Izrael: Siedem miesięcy po objęciu władzy przez centrową koalicję Niebiesko-Biali, 61% członków Knesetu przegłosowało ustawę o samorozwiązaniu. Wśród nich znalazła się partia Moc Izraela z ministrem obrony Bennym Gantzem na czele, który tworzy frakcję rządzącą z Likudem Benjamina Netanjahu. Takie stanowisko wynika z niezadowolenia Gantza, który oskarża premiera o przedkładanie własnych interesów osobistych nad interesy kraju. Minister zarzuca mu utrudnianie kluczowych prac rządowych, w tym uchwalenia budżetu krajowego, w nadziei na opóźnienie własnego postępowania sądowego w sprawie korupcji. Ustawa o rozwiązaniu parlamentu została skierowana do komisji parlamentarnej, tymczasem Gantz i Netanjahu mają prawie dwa tygodnie na próbę uratowania swojego sojuszu. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia, Izraelczyków czekają czwarte wybory parlamentarne w ciągu dwóch lat.
 • Iran przyjął prawo, które zobowiązuje rząd do wstrzymania inspekcji ONZ w jego obiektach jądrowych oraz zezwala na zwiększenie ilości posiadanego uranu poza limit określony w porozumieniu jądrowym z 2015 r. Prawo wejdzie w życie jeśli europejscy sygnatariusze porozumienia nie złagodzą w ciągu dwóch miesięcy sankcji nałożonych na irański sektor naftowy i finansowy. Sankcje zostały nałożone po zerwaniu przez USA paktu między Teheranem a sześcioma mocarstwami, czyli USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Niemcami.
 • Afganistan: Rząd w Kabulu i przedstawiciele talibów osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie kontynuacji rozmów pokojowych. To pierwsze od 19 lat uzgodnienia, którym nadano formę pisemną. Porozumienie zarysowuje ramy przyszłych rozmów. Umożliwi ono negocjatorom podejmowanie kluczowych zagadnień, w tym dotyczących zawieszenia broni.
 • W przypadku fiaska negocjacji budżetowych, wydatki Unii Europejskiej w przyszłym roku zostaną zmniejszone o prawie 30 mld euro, a cięcia obejmą głównie politykę spójności. Tak informuje Komisja Europejska, która przygotowuje różne scenariusze w związku z zapowiedzią zawetowania przez Polskę i Węgry Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 i towarzyszącego mu Funduszu Odbudowy Gospodarczej. Choć cały czas podstawowym scenariuszem, w oparciu o który toczą się w Brukseli prace jest uzyskanie kompromisu co do pakietu finansowego i mechanizmu warunkowości, to szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała komisarzom na środowym posiedzeniu, że przygotowywany jest plan awaryjny. Czasu na to, by przyjąć przyszłoroczny budżet w normalnej procedurze z Parlamentem Europejskim jest coraz mniej. Wynikający z unijnego prawa termin na porozumienie w sprawie kształtu planu finansowego na przyszły rok mija w najbliższy poniedziałek, 7 grudnia. Przypieczętowania budżetu na 2021 rok nie da się jednak zrobić, bez wcześniejszego porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych.
 • 14 krajów uzgodniło globalną inicjatywę na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Rządy państw odpowiedzialnych za 40 proc. światowych wybrzeży opowiedziały się za zakończeniem przełowienia, przywróceniem malejących populacji ryb, zatrzymaniem napływu plastiku do mórz w ciągu następnych 10 lat oraz za eliminowaniem nielegalnych połowów. Te państwa to: Australia, Kanada, Chile, Fidżi, Ghana, Indonezja, Jamajka, Japonia, Kenia, Meksyk, Namibia, Norwegia, Palau i Portugalia.
 • Hongkong: prodemokratyczny aktywista Joshua Wong został skazany na 13,5 miesiąca za organizowanie i udział w nielegalnym zgromadzeniu przed komisariatem policji podczas masowych protestów antyrządowych w czerwcu ubiegłego roku. Podczas protestu, który miał miejsce 21 czerwca tysiące osób zgromadziło się pod komisariatem i występowało przeciw stosowaniu nadmiernej siły przez policję wobec demonstrantów. Wraz z Wongiem do więzienia trafi także dwójka innych aktywistów, Agnes Chow i Ivan Lam. Ich skazanie ma związek z wzmocnieniem kontroli przez Chiny nad półautonomicznym miastem, po miesiącach protestów przeciwników rządu. W czerwcu Pekin narzucił Hongkongowi szeroko zakrojone Prawo o bezpieczeństwie państwowym, które zdaniem krytyków ma rozprawić się z jakimkolwiek sprzeciwem.
 • Indie: Mimo represji ze strony policji i restrykcji związanych z pandemią, we wtorek ponad 250 milionów robotników i rolników wzięło udział w ogólnokrajowych demonstracjach przeciwko neoliberalnym reformom rządu Narendry Modiego. Nowe prawo rolne zakłada większą autonomię w ustalaniu cen produktów i sprzedaży bezpośrednio do prywatnych firm, ale rolnicy obawiają się, że przepisy jedynie pogorszą sytuację, ułatwiając korporacjom ich eksploatację. Wtorkowe protesty były największymi w historii ludzkości. Zorganizowały je koalicje ruchów robotniczych i rolniczych oraz zostały wsparte przez związki studenckie, organizacje na rzecz praw kobiet i społeczeństwa obywatelskiego. Warto zaznaczyć, że protesty w niektórych stanach, np. w Pendżabie, trwają już od dwóch miesięcy.
 • Cztery miesiące po ogromnej eksplozji, która zabiła ponad 200 osób i zniszczyła znaczną część stolicy, Liban jest nadal daleki od utworzenia silnego rządu, który mógłby zapobiec całkowitemu upadkowi państwa. W obliczu pogłębiającego się kryzysu widoczna jest niecierpliwość Francji, która bez skutku naciska na lokalne elity polityczne, aby wprowadziły część reform. Dziś Paryż oraz ONZ będą współgospodarzami międzynarodowej konferencji online, podczas której, jak zaznacza jeden z dyplomatycznych przedstawicieli, ,,pojawi się wiele trudnych informacji na temat tego, jak poważny jest kryzys i jak Liban nie może już więcej odwracać uwagi od podjęcia kroków w kierunku reform”. W najbliższych tygodniach utworzony zostanie też fundusz zarządzany przez Bank Światowy, który będzie przekazywał pomoc humanitarną za pośrednictwem agencji ONZ i organizacji pozarządowych.
 • Portugalia: Premier António Costa oświadczył, że Lizbona popiera kompromis w sprawie pakietu budżetowego UE wraz z wypracowanym przez Radę UE w negocjacjach z PE rozwiązaniami dotyczące mechanizmu powiązania budżetu i praworządności. Opowiedział się przy tym przeciwko otwieraniu porozumienia w tej sprawie. „Musimy znaleźć sposób na rozwiązanie problemów, szanując jednocześnie porozumienia, które zostały wypracowane”, stwierdził szef portugalskiego rządu. Jak dodał, wartości unijne są warunkiem członkostwa w UE.
 • Niemcy: MSW rozwiązało prawicową ekstremistyczną grupę Sturmbrigade 44, poinformowała telewizja ARD. Wcześniej miały miejsce policyjne obławy na mieszkania 13 członków grupy w trzech krajach związkowych RFN. Zdelegalizowana grupa występowała również pod nazwą Wolfsbrigade 44. Śledztwo w sprawie działalności grupy prowadzi również prokuratura federalna. Prokurator generalny nakazał przeszukanie domów członków grupy już 30 lipca 2019 roku. Sturmbrigade 44 nawiązuje do narodowego socjalizmu, używa określeń i symboli nazistowskich. Celem grupy według jej członków jest „odzyskanie silnej wolnej ojczyzny” zgodnie z „germańskim prawem moralnym”. Mimo niewielkiej liczebności grupa jest dobrze powiązana z innymi ekstremistycznymi ugrupowaniami.

 • Chiny: Chińska ambasada w Australii stwierdziła, że Canberra „źle zinterpretowała” grafikę przedstawiającą australijskiego żołnierza z nożem przystawionym do gardła afgańskiego chłopca, którą opublikował na Twitterze rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Premier Australii Scott Morrison zwołał w poniedziałek konferencję prasową, by potępić wpis Zhao, który określił jako „naprawdę odrażający”. Władze Australii podkreślają, że towarzysząca wpisowi grafika nie jest prawdziwą fotografią. W opatrzonym kontrowersyjną grafiką wpisie Zhao stwierdził, że Pekin jest „zszokowany mordem afgańskich cywilów i więźniów dokonanym przez australijskich żołnierzy”. „Zdecydowanie potępiamy takie czyny”, dodał. Według chińskiej ambasady władze Australii chcą „pobudzić krajowy nacjonalizm” i „przenieść uwagę opinii publicznej ze strasznych okrucieństw popełnionych przez niektórych australijskich żołnierzy”. Wezwany przez australijskie MSZ ambasador Cheng Jingye odrzucił zarzuty w sprawie grafiki jako „nie do przyjęcia”. Z opublikowanego w połowie listopada raportu z dochodzenia wynika, że 25 żołnierzy australijskich sił specjalnych zabiło 39 nieuzbrojonych osób w Afganistanie w latach 2005-2016. Dowódca australijskiej armii gen. Angus John Campbell oświadczył, że wszystkich tych zabójstw dokonano z premedytacją, nie w sytuacji bojowej.
 • Niemcy: Samochód wjechał w grupę pieszych na deptaku w Trewirze w zachodnich Niemczech, przekazała lokalna policja. Co najmniej dwie osoby nie żyją. Według władz miasta rannych zostało 15 osób. Podejrzanym o spowodowanie zdarzenia jest 51-letni Niemiec, choć okoliczności nie są jeszcze znane. Policja przekazała, że aresztowano jedną osobę i zabezpieczono samochód. „To, co wydarzyło się w Trewirze, jest szokujące. Myślimy o krewnych ofiar, wielu rannych i wszystkich tych, którzy obecnie mają obowiązek opiekować się poszkodowanymi”, oświadczył na Twitterze rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

 • Indonezja: W kilku największych miastach odbyły się wiece Papuasów apelujących o niepodległość. Demonstracje zbiegły się z rocznicą ogłoszenia przez Papuę Zachodnią niepodległości od holenderskich rządów w 1961 r., po której nastąpiło kontrowersyjne referendum usankcjonowane przez ONZ w 1969 r., w wyniku którego Papua znalazła się pod kontrolą Indonezji. Wielu Papuasów uważa plebiscyt za niesprawiedliwy, bo zastraszanie mieszkańców miało duży wpływ na jego wynik. Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej utworzył tymczasowy ,,rząd oczekujący”, na czele którego stanął Benny Wenda, znajdujący się obecnie na wygnaniu w Wielkiej Brytanii. Papua od dziesięcioleci jest nękana wewnętrznymi konfliktami, a w ubiegłym roku miały miejsce sporadyczne śmiertelne ataki z udziałem rdzennych Papuasów i centralnych sił.
 • Francja: Partia La Republique en Marche Emmanuela Macrona zdecydowała się na rewizję projektu ustawy o bezpieczeństwie, przewidującej ograniczenie swobody rozprzestrzeniania wizerunków policji w reakcji na masowe protesty z poprzedniego weekendu. W demonstracjach wzięło udział ponad 130 tysięcy Francuzów, w tym 46 tysięcy w samym Paryżu. Kontrowersyjny artykuł 24, uzasadniany potrzebą ochrony funkcjonariuszy przed atakami, ma zachęcić prawicowy elektorat do prezydenta, który będzie ubiegał się o reelekcję w 2022 r. Z kolei konsternację wyrazili centrolewicowi zwolennicy Macrona, a także rzecznik praw człowieka. Zarzucają oni, że artykuł jest zbyt niejasny i może być szkodliwy dla osób chcących ujawnić brutalność policji (więcej piszemy o tym poniżej).
 • Mołdawia: Nowa prezydent Maia Sandu uda się na pierwsze zagraniczne wizyty po objęciu urzędu do Kijowa i Bukaresztu. Jak twierdzi Sandu, przez ostatnie lata zaniedbano dialog z sąsiadami kraju i zależy jej na odbudowie dobrych relacji. Jej poprzednik nie był ani razu na Ukrainie, ani w Rumunii z oficjalną wizytą, za to często bywał w Moskwie. Nowa prezydent, w przeciwieństwie do poprzednika, chce pogłębić relacje Mołdawii z Zachodem i z Unią Europejską.
 • Rosja: Rosyjski dziennikarz Iwan Safronow pozostanie w areszcie do 7 marca – postanowił moskiewski sąd. Były korespondent dzienników „Kommiersant” i „Wiedomosti”, a ostatnio doradca szefa Roskomosu, jest oskarżony o zdradę stanu. W jego obronie wystąpiło kilkuset rosyjskich dziennikarzy, zarówno z mediów mediów państwowych, jak i niezależnych.
 • Unia Europejska dąży do zawarcia nowego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, aby naprawić napięte stosunki za prezydenta Donalda Trumpa oraz sprostać wyzwaniom stawianym przez Chiny. Jak podaje The Financial Times, projekt zakłada uruchomienie nowej agendy transatlantyckiej podczas szczytu unijno-amerykańskiego w pierwszej połowie 2021 r. „Jako otwarte, demokratyczne społeczeństwa i gospodarki rynkowe, UE i USA zgadzają się co do strategicznego wyzwania, jakie stwarza rosnąca asertywność międzynarodowa Chin, nawet jeśli nie zawsze zgadzamy się co do sposobu rozwiązania tego problemu” – cytuje gazeta. Plan zostanie przedłożony do zatwierdzenia przez przywódców państw członkowskich na spotkaniu w dniach 10-11 grudnia.
 • USA: Doradca i zięć Donalda Trumpa, Jared Kushner, uda się do Arabii Saudyjskiej i Kataru w związku z napięciami jakie nastąpiły po zabiciu irańskiego naukowca zajmującego się energią jądrową. Rządy Izraela i państw zachodnich uważają, że Mohsen Fakhrizadeh był architektem tajnego irańskiego programu broni jądrowej. Kushner, którego zespół przyczynił się do normalizacji stosunków między Izraelem a Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Sudanem, ma się spotkać z księciem saudyjskim Mohammedem bin Salmanem i tamtejszym emirem Kataru. Jeden z urzędników administracji amerykańskiej stwierdził, że doradca Trumpa chciałby osiągnąć więcej takich porozumień zanim władzę w kraju przejmie Joe Biden.
 • Białoruś: Ponad 130 osób zostało zatrzymanych podczas niedzielnych protestów odbywających się w Mińsku i innych miastach kraju pod nazwą „marsz sąsiadów”, poinformowała organizacja Wiasna. Większość aresztowań miała miejsce w stolicy, ale do zatrzymań doszło także m.in. w Grodnie i Witebsku. Portal Tut.by informuje o użyciu przez funkcjonariuszy gazu łzawiącego wobec demonstrujących w Mińsku. Czytelnicy donoszą też o podobnych praktykach stosowanych przez zamaskowane osoby w Borowlanach. Według portalu na ulicy Żukowskiego w Mińsku służby przeszukują klatki schodowe i dzwonią domofonami do osób podejrzanych o udział w protestach.
 • Iran: Ambasador Iranu Madżid Tacht Rawanczi wystosował list do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ António Guterresa w związku ze śmiercią naukowca ds. nuklearnych Mohsena Fakhrizadeha, o którego zabójstwo Teheran oskarża Izrael. W liście ambasador ostrzega przed „awanturniczymi działaniami Stanów Zjednoczonych i Izraela przeciwko Iranowi”. Wyraża także oczekiwanie od sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa zdecydowanego potępienia zabójstwa i „podjęcia niezbędnych środków przeciwko jego sprawcom”. Po zabójstwie irańskiego naukowca ONZ zaapelowała o „powściągliwość i unikanie działań, które mogą doprowadzić do eskalacji napięć w regionie”. Więcej na temat śmierci naukowca piszemy TUTAJ.
 • Szwajcaria: głosujący w referendum odrzucili propozycję zaostrzania kar wobec firm, które łamią prawa człowieka lub szkodzą środowisku. Odrzucono także zakaz finansowania eksportu broni. Przeciwny takim rozwiązaniom był również rząd, argumentując, że osłabiłyby one konkurencyjność gospodarczą Szwajcarii. Poparcie wyrażały z kolei organizacje takie jak Amnesty International i Greenpeace. Według firmy ankietowej gfs.bern frekwencja wyniosła 46%.
 • Indonezja: wulkan Ili Lewotolok wybuchł, wyrzucając w powietrze kolumnę dymu i popiołu sięgającą 4 km. Nie ma doniesień o poszkodowanych ani o zniszczeniach, jednak władze ogłosiły drugi, najwyższy stopień alarmowy, ostrzegając o możliwych przepływach lawy. W Indonezji czynnych jest 130 wulkanów, ze względu na jej położenie w miejscu styku płyt tektonicznych, gdzie często dochodzi do aktywności sejsmicznej. W 2018 r. tsunami poprzedzone wybuchem wulkanu Krakatau spowodowało śmierć ponad 400 osób.
 • Nigeria: przynajmniej 110 osób zginęło w ataku, o który podejrzewana jest organizacja terrorystyczna Boko Haram. Atak miał miejsce w wiosce w północno-wschodniej części kraju. Napastnicy zamordowali rolników pracujących na polach ryżowych. „Ten incydent jest najbardziej brutalnym, bezpośrednim atakiem wobec niewinnych cywilów, jaki miał miejsce w tym roku” – powiedział Edward Kallon, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej w Nigerii.
 • Kolumbia musi jak najszybciej wznowić powietrzną fumigację koki za pomocą glifosatu herbicydowego, aby zmniejszyć produkcję kokainy, dochody nielegalnych grup przestępczych oraz zabójstwa działaczy na rzecz praw człowieka – powiedział minister obrony Carlos Holmes Trujillo. Kolumbia, która jest czołowym producentem kokainy, zawiesiła w 2015 roku fumigację z powietrza glifosatem ze względu na obawy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że może to powodować raka. Według danych ONZ uprawa koki, podstawowego składnika kokainy, osiągnęła w 2017 r. najwyższy poziom od prawie dwóch dekad. „Nie ma żadnych wątpliwości. Kolumbia musi przywrócić aspersję, lotną fumigację glifosatem ze względów bezpieczeństwa narodowego ”- poinformował Trujillo. „Logicznie rzecz biorąc, należy go przywrócić z zapewnieniem ochrony zdrowia i środowiska”. Rząd prezydenta Ivana Duque jest w trakcie dostosowywania się do standardów określonych przez Trybunał Konstytucyjny w celu wznowienia fumigacji
 • Ministrowie spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Francji podpisali porozumienie, mające na celu zwiększenie liczby patroli na francuskim brzegu kanału La Manche. Decyzja o zawarciu tej umowy wiąże się z rekordową liczbą nielegalnych imigrantów, którzy próbowali przedostać się w tym roku na wyspy. Oprócz zwiększenia liczby funkcjonariuszy francuska straż przybrzeżna w będzie w większym stopniu korzystać z dronów, radarów czy  innych nowoczesnych technologii przy patrolowaniu wód La Manche. „Dzisiejsze porozumienie jest ważnym momentem dla obu naszych krajów, przyspieszy ono nasze wspólne działania na rzecz rozwiązania problemu nielegalnej migracji. Dzięki większej liczbie patroli policyjnych na francuskich plażach i lepszej wymianie informacji wywiadowczych między naszymi służbami bezpieczeństwa i organami ścigania już widzimy mniej migrantów wyruszających z francuskich plaż”, oświadczyła minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Priti Patel.
 • Afganistan: W wyniku dzisiejszego wybuchu samochodu w centralnej prowincji Ghazni zginęło co najmniej 30 członków afgańskich sił bezpieczeństwa. Liczba ofiar może być większa, biorąc pod uwagę zasięg i intensywność eksplozji. Rzecznik talibów Zabihullah Muhahid nie potwierdził ani nie zaprzeczył udziału w ataku. Jest to kolejny zamach, który ma miejsce mimo rozmów pokojowych między talibami a rządem w Dosze, które rozpoczęły się we wrześniu br.
 • Erytrea: Według doniesień Departamentu Stanu USA, wieczorem 28 listopada doszło do sześciu eksplozji w Asmarze. Nie wiadomo na razie, czy zdarzenie ma cokolwiek wspólnego z ogłoszeniem przez premiera Etiopii Abiya Ahmeda zdobycie stolicy Tigraju, Makelle, a tym samym pokonanie Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia. Ugrupowanie tej autonomicznej prowincji uznaje Erytreę za wroga, ponieważ jest sprzymierzona z rządem centralnym w Addis Abebie. Ponadto przez cały okres trwania eskalacji dochodziło do starć między Tigrajczykami a erytrejskimi sąsiadami z północy.
 • Rosja: Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 poinformował w sobotę (28 listopada), że planuje w grudniu wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. O możliwym wznowieniu budowy poinformowały wcześniej w sobotę media w Niemczech. Według tych doniesień budowa może zacząć się od przyszłej soboty, 5 grudnia, na południe od strefy Adlergrund. Pod koniec 2019 roku prezydent USA Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. W efekcie z przedsięwzięcia tego wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Rosja zapowiadała ukończenie prac własnymi siłami. Gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia 2019 roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km – 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.
 • Polska: kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. W sobotę w całym kraju odbywały się demonstracje z okazji 102 rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. W Warszawie manifestacja rozpoczęła się na Rondzie Dmowskiego, gdzie umieszczono tabliczkę z napisem „Rondo Praw Kobiet”. Następnie protestujący udali się na Plac Konstytucji, Plac Zbawiciela i Plac Politechniki. Podczas interwencji na Trasie Łazienkowskiej policja użyła gazu a jedną z poszkodowanych była posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.
 • Francja: w całym kraju dochodzi do protestów w związku z procedowaniem przez parlament nowych, kontrowersyjnych przepisów w ramach ustawy o bezpieczeństwie narodowym.  Przepisy zakazywałyby filmowania i publikowania zdjęć policjantów na służbie, co według francuskich mediów mogłoby mieć wpływ na pracę dziennikarzy zajmujących się operacjami policyjnymi. Krytycy twierdzą również, że takie przepisy zniechęcą obywateli do pociągania policji do odpowiedzialności. Jednakże zwolennicy nowego prawa uważają, że należy chronić tożsamość funkcjonariuszy organów ścigania, których praca wiąże się z ryzykiem zastraszania, gróźb i przemocy. W Paryżu protestujący trzymali banery, na których domagali się wolności mediów, potępiali przemoc ze strony policji a także wzywali ministra spraw wewnętrznych do rezygnacji.
 • Ukraina: W ostatnią sobotę listopada Ukraińcy tradycyjnie obchodzą rocznicę Wielkiego Głodu (Hołodomoru), klęski głodu w latach 1932–1933 wywołanej sztucznie przez Józefa Stalina w celu złamania oporu ukraińskich chłopów przeciwko kolektywizacji. „Czcimy naszych przodków, wspominamy o czarnych kartach naszej historii i latach, które oszpeciły szramami serce naszego narodu”, powiedział w orędziu prezydent kraju Wołodymyr Zełenski, który złożył wieńce z kłosów zboża i kaliny przed pomnikami upamiętniającymi ofiary Wielkiego Głodu. „Nigdy nie zdołamy tego zrozumieć, zapomnieć ani wybaczyć”, oświadczył prezydent. Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził natomiast, że „tragedia Hołodomoru nie jest abstrakcyjna, a osobista – to mozaika losów prawdziwych ludzi”, a odpowiedzialność za nią ponoszą konkretne osoby. Zapowiedział także kontynuację walki o szerzenie na świecie prawdy o Wielkim Głodzie i uznanie go za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
 • Watykan: 72-letni arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory został pierwszym afroamerykańskim kardynałem w Kościele Katolickim. Gregory, jeden z 13 mianowanych w sobotę (28 listopada) przez papieża Franciszka nowych kardynałów, znany jest z krytycznego stosunku wobec Donalda Trumpa. Latem hierarcha skrytykował wizytę amerykańskiego prezydenta w waszyngtońskim kościele, gdy policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, by rozpędzić sprzeciwiających się rasizmowi demonstrantów i umożliwić Trumpowi sfotografowanie się na tle świątyni z Biblią w dłoni. We wtorkowej rozmowie z agencją Reutera abp Gregory wyraził nadzieję na owocną współpracę z administracją nowego prezydenta Joego Bidena, mimo różnicy poglądów w niektórych kwestiach, takich jak aborcja.
 • Hiszpania: Premier Pedro Sánchez zapowiedział, w jaki sposób będą rozdysponowane środki, które przypadną Hiszpanii w ramach unijnego funduszu odbudowy „New Generation EU”. Pieniądze otrzymane z funduszu zostaną przeznaczone na cztery priorytetowe obszary polityki: wsparcie dla feminizmu, cyfryzację, walkę ze skutkami zmian klimatu oraz politykę spójności. Prezentując program odbudowy Hiszpanii podczas kongresu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej Sánchez wyraził nadzieję, że socjaliści utrzymają władzę w kraju przez dwie kolejne kadencje. Zapewnił również, że jako szef rządu będzie zabiegał o „Hiszpanię bardziej różnorodną”, która przyciąga do siebie rozmaite środowiska oraz „sprzeciwia się trumpizmowi oraz skrajnej prawicy”.
 • Indonezja: Czterech mężczyzn zginęło w ataku terrorystycznym w Lemban Tongoa na wyspie Celebes, w prowincji Sulawesi. Byli oni członkami miejscowej wspólnoty chrześcijańskiej. „Dwóm z nich obcięto głowy, jednego zabito sztyletem, a jeszcze innego spalono żywcem”, poinformowały lokalne władze. Sprawcami ataku była grupa ośmiu mężczyzn, uzbrojonych w broń palną i maczety. Przypuszcza się, że terroryści powiązani byli z islamistyczną organizacją Mudżahedini Wschodniej Indonezji, która utrzymuje kontakty z Państwem Islamskim. Napastnicy spalili około sześciu budynków w całej miejscowości, w tym kościół. To właśnie tam miało dojść do zabójstwa czterech chrześcijan.
 • Białoruś: Swiatłana Cichanouska stwierdziła w rozmowie z ukraińskim radiem Swaboda, że zgodziłaby się na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Chcielibyśmy mieć kontakt ze wszystkimi krajami. Chcemy przedstawić nasz punkt widzenia, ale też usłyszeć stanowisko Rosji w kwestii białoruskiej”, podkreśliła. Zaznaczyła jednak, że na razie ze strony Kremla nie pojawiły się żadne sygnały, wskazujące na chęć spotkania z białoruską opozycją,
 • Iran: Najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei zapowiedział odwet za zabójstwo czołowego naukowca zajmującego się kwestiami jądrowymi Republiki Islamskiej Mohsena Fakhrizadeha, co stanowi groźbę nowej konfrontacji z Zachodem i Izraelem. Piątkowe zabójstwo, za które prezydent Iranu szybko obwinił Izrael, może skomplikować wszelkie wysiłki prezydenta elekta Joego Bidena mające na celu przywrócenie odprężenia w stosunkach Teheranem. Chamenei, który jest uważany za największy autorytet w Iranie i który twierdzi, że ten kraj nigdy nie szukał broni jądrowej, poinformował na Twitterze, że irańscy urzędnicy muszą podjąć się zadania „ścigania tej zbrodni, karania jej sprawców i tych, którzy nią dowodzili”.
 • Negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie umowy handlowej zostały dziś wznowione jako ostatnia próba znalezienia porozumienia pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Wspólnotą w sprawie wspólnych relacji po 1 stycznia 2021 r. Negocjator UE Michel Barnier i główny negocjator Wielkiej Brytanii David Frost pracują nad zawarciem porozumienia przed zakończeniem okresu przejściowego Wielkiej Brytanii z UE, który zakończy się 31 grudnia. Obie strony wzywają do kompromisu w trzech głównych kwestiach spornych – rybołówstwie, pomocy państwa oraz co do sposobu rozwiązywania wszelkich przyszłych sporów na linii UE- Wielka Brytania.
 • Francja: Czterech francuskich policjantów zawieszono i aresztowano po tym, jak w czwartek opublikowano w Internecie nagranie brutalnego pobicia czarnoskórego mężczyzny. Incydent wywołał oburzenie w całym kraju, zwłaszcza w kontekście ostatnio forsowanego przez prezydenta Emmanuela Macrona kontrowersyjnej ustawy, która zakazałaby rozpowszechniania wizerunku służb porządkowych. Powodem ataku na 41-letniego Michela Zeclera miało być nienoszenie przez niego maski ochronnej. Policjanci zauważyli go na jednej z paryskich ulic, a kiedy próbował wejść do swojego studia muzycznego, wepchnęli go przez drzwi oraz pobili pięściami i pałkami. Zecler spędził 48 godzin w więzieniu po tym, jak funkcjonariusze oskarżyli go o przemoc, stawianie oporu przy aresztowaniu i próbę odebrania im broni. Cały incydent został jednak nagrany kamerą monitorującą, przedstawiającą inny bieg wydarzeń. Prawnik producenta muzycznego złożył formalną skargę na służby, a francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin oznajmił, że „splamili mundur Republiki”.
 • Georgette Mosbacher złożyła na Twitterze życzenia z okazji 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. „Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego! Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje”, napisała ambasador USA. W zamieszczonym filmiku do gratulacji dołączyły się również ambasadorki z innych krajów.
 • Tajlandia: Antyrządowe protesty trwają na ulicach Bangkoku, gdzie tysiące ludzi wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko interwencjom wojska w tajlandzką politykę. W czasie jednego z wieców spalono portrety generałów, którzy w przeszłości dokonywali w Tajlandii wojskowych przewrotów. Demonstranci w pokojowy sposób zablokowali główne skrzyżowania stolicy Tajlandii. Zorganizowane zostały pikniki ze stoiskami z jedzeniem, a w tłumie ponownie pojawiły się dmuchane gumowe kaczki, które mają podkreślać pokojowy charakter protestów.
 • Polska: „Jako senatorowie oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta. Ono godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski”, oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątkowym orędziu dotyczącym budżetu UE. „Wzywam rządzących do opamiętania. Jeszcze nie jest za późno”, powiedział. „Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rząd chce zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, a tym samym fundusz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Budżet Unii to są nasze pieniądze – podatników z Polski i całej Europy. Rząd chce je zawetować, gdyż nie chce powiązać budżetu z przestrzeganiem prawa. Nie możemy zrozumieć dlaczego, a może raczej w imię czego, rząd dzisiaj chce zrezygnować z pieniędzy które należą się Polakom”, powiedział Grodzki.
 • Polska: Najnowsze badania Komisji Europejskiej pokazują, że nastroje polskich firm i konsumentów należą do najgorszych na kontynencie. Gorzej jest tylko na Malcie. Nastroje w gospodarce w listopadzie spadły u nas najbardziej w Europie w porównaniu z październikiem, wynika z badań Komisji Europejskiej. Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 70,1 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 79,6 pkt w poprzednim miesiącu – podała Komisja Europejska. Tak złych nastrojów gospodarczych nie było w Polsce od lipca. A co więcej ten indeks spadł w listopadzie najbardziej w Europie. Dla porównania wskaźnik ESI dla całej Unii stracił 3,6 pkt., a dla Polski – aż 9,5 pkt. Co więcej, jest w Europie pięć krajów, gdzie nastroje gospodarcze w listopadzie się nawet poprawiły – w Irlandii o aż 5,3 pkt. Poza Irlandią poprawiała się jeszcze sytuacja w Finlandii, Holandii, Szwecji i na Cyprze.
 • Polska: „Potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków”, przekazał w piątek (27 listopada) premier Mateusz Morawiecki po jego rozmowie z Angelą Merkel. Szef rządu rozmawiał w piątek telefonicznie z kanclerz Niemiec w sprawie m.in. negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, w tym o rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu powiązania budżetu z praworządnością, któremu sprzeciwia się Polska i Węgry.
 • Mohsen Fakhrizadeh, który na Zachodzie od lat był opisywany jako główny kierujący rzekomym programem nuklearnym Iranu, zginął w dzisiejszym zamachu na obrzeżach Teheranu. Jak donoszą lokalne media, naukowiec został postrzelony we własnym samochodzie przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Jego śmierć może sprowokować konfrontację irańsko-amerykańską, bowiem Iran natychmiast oskarżył Izrael o zlecenie zabójstwa w celu wykorzystania ostatnich tygodni prezydentury Donalda Trumpa.
 • Dziś Turcja odrzuciła wezwanie Parlamentu Europejskiego do nałożenia sankcji na swój rząd w związku z niedawną wizytą prezydenta Tayyipa Erdogana w separatystycznym Cyprze Północnym, nazywając to żądanie „oderwanym od rzeczywistości”. Decyzja wynika z ostatnich napięć między Ankarą a Grecją i Cyprem w sprawie poszukiwania węglowodorów na spornych wodach wschodniej części Morza Śródziemnego oraz podróży Erdogana do opuszczonego kurortu Varosha, który od inwazji tureckiej w 1974 roku pozostaje strefą buforową.
 • Pierwsza Minister Szkocji i przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon zapowiedziała, że referendum niepodległościowe powinno odbyć się na początku następnej kadencji szkockiego parlamentu, która rozpocznie się w maju przyszłego roku. W referendum z 2014 roku 55% Szkotów zagłosowało przeciwko odłączeniu się od Wielkiej Brytanii, jednak z powodu Brexitu oraz nieudanych działań rządu w obliczu pandemii wzrosły nastroje niepodległościowe. Wyniki większości badań wskazują na poparcie niepodległości przez mieszkańców, wahające się pomiędzy 51% a 59%.
 • Premier Danii popłakała się na na fermie norek, które zostały zabite ze względu na mutację koronawirusa rozprzestrzeniającą się na ludzi. Mette Frederiksen odwiedziła hodowcę, który zabił wszystkie swoje norki po tym, jak na początku listopada, na konferencji prasowej premier ogłosiła, że wszystkie norki, bez względu na to czy są zakażone czy nie, muszą zostać zabite. Niedawno jednak okazało się, że rząd nie ma podstaw prawnych do nakazywania uboju zwierząt, w związku z czym Frederiksen rozpoczęła podróż po kraju, aby przeprosić  hodowców, którzy zdążyli już je zabić. „Przepraszam za to całe zamieszanie, popełniliśmy błędy” – powiedziała.
 • Jordania usiłuje zatwierdzić swoją opiekę nad meczetem al-Aksa w Jerozolimie w obliczu zbliżenia izraelsko-saudyjskiego. Po tym, jak doszło do spotkania premiera Benjamina Netanjahu i księcia Mohammeda bin Salmana (więcej piszemy tutaj), w Ammanie rosną obawy co do zamierzeń Donalda Trumpa odnośnie świątyni. Odkąd w 1924 roku Mekka i Medyna przeszły w ręce rodu Saudów, opieka nad al-Aksą i Kopułą na Skale stanowi kluczowe źródło legitymizacji rządzącej dynastii Haszymidów w Jordanii. Od tego czasu obie dynastie są zaangażowane w walkę o wpływy, w której coraz bardziej widoczna jest dominacja Arabii Saudyjskiej, wspieranej przez patronat Stanów Zjednoczonych.
 • Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu wezwał ambasadora Francji aby wyrazić swój sprzeciw wobec głosowania we francuskim senacie, w którym uznano Górski Karabach za niepodległą republikę. Przyjęta rezolucja nie jest prawnie wiążąca, co oznacza, że Paryż nie musi uznawać regionu za niepodległe państwo, jednak stanowi to wyraz wsparcia dla społeczności ormiańskiej we Francji. Ministerstwo spraw zagranicznych Azerbejdżanu oświadczyło, że dokument można traktować tylko jako „prowokację” i „nie ma on mocy prawnej”.
 • Turcja: prawie 500 osób zostało skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w próbie puczu w 2016 r. Wśród nich znajdują się oficerowie wojskowi, piloci i cywile. Oskarżono ich o kierowanie puczem i bombardowanie budynków rządowych a także o próbę zabicia prezydenta Erdogana. Proces ten był najważniejszym spośród dziesiątek innych procesów, prowadzonych przeciwko tysiącom osób zaangażowanych w próbę zamachu stanu.
 • Premierzy Polski i Węgier zaproponowali ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego Unii Europejskiej poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas rozmów w Budapeszcie podpisali wspólną deklarację w sprawie unijnych negocjacji budżetowych. Polska i Węgry są przeciwne projektowi budżetu, który wiąże wypłaty środków z oceną stanu praworządności.
 • Kambodża: rozpoczyna się masowy proces 130 krytyków rządu, których oskarżono o zdradę. Oskarżeni są w większości byłymi członkami albo zwolennikami opozycyjnej Partii Narodowego Ocalenia Kambodży i zarzuca się im branie udziału w pokojowych protestach przez ostatnie 3 lata. Za zarzucane im przestępstwa grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Jeden z obrońców powiedział, że w związku z tak dużą liczbą osób objętych procesem obawia się, czy jego klienci będą traktowani uczciwie i zgodnie z międzynarodowym standardem. Theary Seng, jedna z oskarżonych, znana prawniczka, otwarcie krytykująca obecny rząd, powiedziała: „Czuję się spokojna, bo nie zrobiłam nic złego. To nie jest sala sądowa. To teatr polityczny, to cyrk polityczny”.
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael: linie lotnicze Flydubai uruchamiają pierwsze planowe loty z Dubaju do Tel-Awiwu, co stanowi konsekwencję zawartej we wrześniu umowy normalizującej stosunki obu państw. Dubajski przewoźnik będzie przemierzał tą trasę dwa razy dziennie. Z kolei w przyszłym miesiącu komercyjne połączenia między tymi miastami uruchomić ma Izrael. ZEA były trzecim arabskim państwem, po Egipcie i Jordanii, które znormalizowało stosunki z Izraelem.
 • Etiopia: Dziś premier Abiy Ahmed ogłosił, że w związku z wygaśnięciem ultimatum nakazującym poddanie się sił Tigraju, armia etiopska rozpocznie ,,ostatnią fazę” ofensywy w spornym regionie północnym. „72-godzinny okres przyznany klice przestępczej TPLF (Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia) na pokojową kapitulację dobiegł końca, a nasza kampania w zakresie egzekwowania prawa osiągnęła ostateczny etap” – napisał na Twitterze Abiy, wzywając mieszkańców Mekelle do ,,rozbrojenia, pozostania w domu i trzymania się z dala od celów wojskowych”.
 • Dziś rano silny cyklon Nivar uderzył w południowe wybrzeże Indii. Ulewne deszcze wywołane burzą spowodowały powodzie na niektórych ulicach miasta Chennai w Tamil Nadu. Lokalne media donoszą o co najmniej pięciu ofiarach.
 • Parlament Europejski: W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze, twierdząc, że orzeczenie TK to atak na prawa kobiet. Europosłowie EKR podkreślali, że prawo do życia to jedno z fundamentalnych praw obywatelskich. Debatę otworzyła unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. Jak podkreśliła, UE nie ma kompetencji, jeśli chodzi o prawo dotyczące aborcji w państwach. Dodała przy tym, że KE ma zastrzeżenia odnośnie do legitymacji Trybunału Konstytucyjnego, który podjął decyzję w tej sprawie.
 • Parlament Europejski: Przywódcy największych frakcji PE opowiedzieli się dziś (25 listopada) za przyjęciem mechanizmu dotyczącego praworządności w budżecie Unii Europejskiej. Szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim, EPL, Manfred Weber podkreślał podczas debaty dotyczącej unijnego budżetu, że w sprawie mechanizmu nie można robić kroku wstecz. W imieniu grupy EKR głos zabrała była premier, europosłanka Beata Szydło (PiS). Przekonywała, że w unijnych traktatach nie ma zapisów o powiązaniu funduszy UE, budżetu UE z praworządnością i że jest to próba narzucenia przez większość będącą w PE zasad, które nie są zapisane w unijnym prawie.
 • Polska: Senat przyjął uchwałę autorstwa Koalicji Obywatelskiej, która wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. Uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw. Przeciw uchwale opowiedzieli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę wyrażającą wsparcie dla rządu w sprawie negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej i ich zablokowania w związku z przyjęciem mechanizmu warunkującego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności.
 • Argentyna: Legenda piłki nożnej i posiadacz słynnej „ręki Boga” Diego Maradona zmarł w wieku 60 lat w swoim domu w Buenos Aires na atak serca. Na początku listopada trafił w poważnym stanie do szpitala, gdzie usunięto mu krwiaka mózgu. Od lat zmagał się z wieloma chorobami, w tym z kardiologicznymi. Walczył także z nadużywaniem alkoholu oraz narkotyków. Mimo wybitnego talentu piłkarskiego nie udała mu się aż tak bardzo kariera trenerska. Bywał za to z powodu wybuchowego temperamentu na pierwszych stronach plotkarskich gazet i magazynów. Na wieść o śmierci Maradony prezydent Argentyny Alberto Fernandez ogłosił trzydniową żałobę narodową.
 • Podczas dzisiejszego posiedzenia rady legislacyjnej Hongkongu szefowa administracji Carrie Lam wygłosiła swoje coroczne przemówienie. W zebraniu nie uczestniczyli przedstawiciele prodemokratycznej opozycji. Lam pochwaliła przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego oraz oskarżyła grupy działające na rzecz niepodległości lub samostanowienia o „rażące kwestionowanie autorytetu rządu centralnego w Pekinie i rządu regionu administracyjnego oraz ich udział w ingerencję aktorów zewnętrznych w sprawy Hongkongu”.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *