G. Schetyna proponuje zgłaszanie referendum w sprawie tzw. aborcji. Obrońcy życia: To zaprzeczenie idei społeczeństwa obywatelskiego


Obrońcy życia podkreślają, że próby zgłaszania referendum w sprawie tzw. aborcji to zaprzeczenie idei społeczeństwa obywatelskiego. Za taką inicjatywą opowiada się m.in. były lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który twierdzi, że PO powinna mieć inicjatywę polityczną w sprawie tzw. aborcji.

Zdaniem polityka jednym z pomysłów jest ogólnopolskie referendum, które mogłoby zastąpić, jak to określił „zdemolowany przez prezesów Prawa i Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego kompromis z 1993 roku”.

Grzegorz Schetyna opowiada się też za współpracą całej opozycji z kobietami nad nową umową społeczną. Jednak propozycję referendum ws. aborcji krytykuje nawet część posłów PO.

To pomylona inicjatywa – mówi wprost Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Trybunał Konstytucyjny z 22 października orzekł, że aborcja eugeniczna jest sprzeczna z konstytucją, która zapewnia prawo do życia każdemu człowiekowi. Mówi o tym art. 38 konstytucji, która została przyjęta nie przez TK, nie przez parlament, ale przez obywateli w referendum konstytucyjnym. W 1997 r. większość społeczeństwa opowiedziała się, żeby taki artykuł był w obowiązującej konstytucji. W tej chwili próba zgłaszania propozycji referendum jest zaprzeczeniem idei społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie obywatele polscy w znacznej większości w 1997 roku orzekli, że chcą, by w konstytucji był zapis, że każdy człowiek ma prawo do życia – podkreśla Wojciech Zięba.

Z cenną inicjatywą wychodzą obrońcy życia. Dziś o godz. 19.00 odbędzie się kolejny bezpłatny webinar. Tym razem będzie on poświęcony tematyce rozwoju dziecka w łonie matki oraz o dwóch ofiarach aborcji – matce i dziecku.

Wykład wygłoszą oraz na pytania będą odpowiadać przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Uczestnicy wyniosą z nich popartą naukowymi badaniami wiedzę, która może stanowić bazę do rozmów dotyczących obrony ludzkiego życia od poczęcia.

Terminarz spotkań i zapisy na webinary dostępne są [tutaj].

RIRMSource link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *