STAN GRY: Olejnik: Kaczyński pacyfikuje kobiety i młodzież, ale z Ziobrą sobie nie radzi, Sakiewicz: Zaraz do PiS zaczną się dołączać posłowie i senatorowie z innych partii, Dąbrowska: Ryzyko, że miejsce doświadczonych budowniczych III RP zajmie jakiś dziennikarz ze swoją ekipą czy feministki | Stan gry


— 8 LAT TEMU Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydane w 2004 roku rozporządzenie ministra rolnictwa, dotyczące warunków uboju rytualnego, jest niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt z 1997 roku.

— ZIOBRO ZAPOWIADA NOWE PROJEKTY WS SĄDOWNICTWA, PREMIER ROZMAWIAŁ Z MERKEL, SEJM W SOBOTĘ: http://300polityka.pl/live/2020/11/27

— ODDALENIE W WIEJSKIEJ SAMOTNI I OGROMNA WIEDZA POZWOLIŁY MU FORMUŁOWAĆ WNIKLIWE SĄDY O ZMIANACH W DZISIEJSZYM ŚWIECIE – DAMIAN KALBARCZYK W GW ŻEGNA PROF. MARCINA KRÓLA: “Oddalenie w wiejskiej samotni i ogromna wiedza pozwoliły mu formułować wnikliwe sądy o zmianach w dzisiejszym świecie. To oddalenie, brak zaangażowania w bieżące życie polityczne i ogromna wiedza pozwoliły mu formułować niezwykle wnikliwe sądy o zmianach dokonujących się w dzisiejszym świecie i w naszym kraju. Jego pesymizm co do rozwoju sytuacji w krótkiej perspektywie kontrastował z optymizmem nieuchronnego przesilenia w dłuższym czasie. I tych wizji, analiz, błyskotliwych uwag będzie bardzo brakowało. Kilka miesięcy temu odszedł nasz przyjaciel Wojtek Karpiński. Dzisiaj Ty. Żegnaj, Marcinie. Do następnego spotkania…”
https://wyborcza.pl/7,75398,26551857,zegnaj-marcinie.html

— KAROLINA WIGURA I JAROSŁAW KUISZ O KRÓLU: “W ostatnich latach odnosił sukcesy podejmując się krytyki transformacji ustrojowej. Hasło „byliśmy głupi”, wypowiedziane w wywiadzie z Grzegorzem Sroczyńskim, przysporzyło mu rozgłosu wśród młodych Polaków. Po debacie na ten temat przyznał zresztą, że był nagłą popularnością nieco zaskoczony. Mało kto zwracał uwagę, iż w samym środku upadania PRL-u ostrzegał na łamach swojego miesięcznika, że pewne zachowania nazywane są „liberalnymi”, jednak z liberalizmem nic wspólnego nie mają. Gdy bił się w piersi, robił to chyba bardziej za innych, niż za siebie. Zmarł w wieku 76 lat. Jak na filozofa to niewiele. Sądziliśmy, że czeka go jeszcze wiele lat w zdrowiu, przy biurku, przy którym pisał kolejne książki. Choć jedną z ostatnich zatytułował „Do nielicznego grona szczęśliwych”, było ono wcale liczne. Marcin Król potrafił bowiem być profesorem elitarno-ludowym. Był jednocześnie obok rodaków, ale i z nimi, zanurzony w dziełach klasyków filozofii i literatury pięknej, ale potrafiący pisać felietony o bieżącej polityce. Nie wahał się huknąć na polityków prosto z mostu, jak uczynił to w przypadku ekipy rządzącej po 2015 roku. Jednak ostrzeżenia, które Marcin Król kierował do współobywateli, miały zawsze szerszy wymiar. Formułował przestrogi przed zagrożeniami cywilizacji i naturą ludzką, o której nie był najlepszego zdania”.
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/marcin-krol-nie-zyje-wspomnienie-karoliny-wigury-i-jaroslawa-kuisza/zsyxw1t

— KRYTYKA PRZYPOMINA FRAGMENT KSIĄŻKI MARCINA KRÓLA: “Ruch socjalistyczny miał często moralne zabarwienie i jeśli z tego punktu widzenia ocenialibyśmy jego poszczególnych liderów, to bez wątpienia Róża Luksemburg, której obcy był wszelki instrumentalizm i która swe przywiązanie do wyznawanych ideałów potwierdziła męczeńską śmiercią, zasługuje na miano „świętej” rewolucjonizmu marksistowskiego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1980314,1,aborcyjne-zapetlenie-pis-przeciaga-trybunal-przylebskiej-sie-meczy.read?src=mt

— BEZ ZMIAN TRAKTATÓW NIE ZAAKCEPTUJEMY ŻADNYCH INSTRUMENTÓW PONAD ART. 7 – SZEF MSZ ZBIGNIEW RAU W FAZ: “„Polska jest zmuszona zagrozić wetem, aby chronić Europę przed naruszeniem traktatów. Polska ma do tego prawo, które dla wszystkich krajów członkowskich przeforsował w latach 1965/1966 generał Charles de Gaulle” – tłumaczy szef dyplomacji. „Bez zmiany traktatów nie zaakceptujemy żadnych instrumentów ponad to, co zdefiniowane jest w art. 7 traktatów unijnych” – zapowiedział Rau. Jak zaznaczył, blisko 60 proc. Polek i Polaków popiera ewentualne zastosowanie weta”.

— ŻADEN KRAJ NIE MIAŁ NIGDY PRAWA DO MIESZANIA SIĘ DO WEWNĘTRZNEGO SĄDOWNICTWA INNEGO KRAJU – DALEJ RAU: “Szef MSZ przyznał, że w sporze między Polską a instytucjami unijnymi, chodzi o praworządność. „Nie chodzi jednak o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nie należy ona do obszaru kompetencji integracji europejskiej. Żaden kraj członkowski nie posiadał kiedykolwiek prawa do mieszania się do niemieckiego czy polskiego sądownictwa i dlatego nie mógł przekazać takiego uprawnienia instytucjom europejskim” – wyjaśnia Rau”.
https://www.dw.com/pl/szef-msz-polski-dla-faz-traktaty-ue-s%C4%85-%C5%9Bwi%C4%99te/a-55743982

— OPCJA PROTOKOŁU, ODDALAJĄCA ARBITRALNOŚĆ MA CICHE POPARCIE KRAJÓW POŁUDNIA – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Znacznie bardziej realne jest więc uzgodnienie odrębnego dokumentu, który doprecyzowałby, wedle jakich procedur i na podstawie jakich kryteriów dany kraj członkowski może zostać ukarany wstrzymaniem wypłat unijnych funduszy. To jest opcja, która najbardziej odpowiada Polsce. Nie tylko oddala ryzyko arbitralności ze strony Brukseli, ale ma też ciche poparcie Hiszpanii, Włoch i innych krajów południa Europy, które z uwagi na bardzo trudną sytuację gospodarczą z niecierpliwością czekają na uruchomienie pomocy UE”.

— BIELECKI W RZ PISZE O SCENARIUSZU PRZECZEKANIA WYBORÓW W HOLANDII: “Inną opcją jest odłożenie decyzji poza wybory parlamentarne w Holandii 17 marca w nadziei na złagodzenie stanowiska przez premiera Rutte. Oba kraje nie wierzą natomiast w groźbę zawarcia przez 25 państw odrębnego porozumienia w sprawie budżetu marginalizującego Unię. To stawiałoby pod znakiem zapytania poszerzenie Wspólnoty w 2004 r. – jeden z największych sukcesów dyplomatycznych w historii Niemiec”.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/311269915-Weto-ws-budzetu-UE-Polska-chce-wierzyc-Viktorowi-Orbanowi.html

— GDY ORBAN PRZEŁKNIE TAKIE ROZWIĄZANIE, POLSKA TEŻ SIĘ ZGODZI – GW: “Gdy Orbán przełknie takie rozwiązanie, Polska też się zgodzi na budżet – mówią nam rozmówcy z unijnych instytucji. Groźby weta ze strony polskiego premiera uznano za mniej poważne niż te ze strony Orbána, bo swoje pismo do Angeli Merkel sformułował łagodniej niż Orbán. – Morawiecki nie będzie wetować budżetu i Funduszu Odbudowy samodzielnie. To byłoby samobójstwo – twierdzą nasze źródła”.
https://wyborcza.pl/7,75399,26552226,w-brukseli-bardziej-martwia-sie-wetem-wegier-niz-polski-i-urabiaja.html

— GRA SIĘ TOCZY O OSTATECZNE PODPORZĄDKOWANIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI I BOGUSŁAW CHRABOTA NA JEDYNCE RZ: “Ewentualne masowe czystki w sądach, usuwanie z zawodu niepokornych sędziów – Komisja i Rada mogą uznać za tak znaczący poziom upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości, że gwarancja kontroli przez niezawisłe sądy wydawania unijnych środków będzie czysto iluzoryczna. Nie jest więc przypadkiem, że największym przeciwnikiem proponowanego rozporządzenia jest Ziobro i że to on domaga się jego zawetowania. Może się ono stać bowiem narzędziem, które uniemożliwi mu ostateczne podporządkowanie sobie wymiaru sprawiedliwości. O to toczy się dziś gra, której symbolem jest polskie weto dla unijnego budżetu”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311269906-Chrabota-Szuldrzynski-Dlaczego-Ziobro-wywraca-stolik.html

— TWARDZIEL MIAŁ WEJŚĆ DO RZĄDU I ZROBIĆ PORZĄDEK ALE ZAMIAST ZIOBRY PACYFIKUJE KOBIETY I MŁODZIEŻ – MONIKA OLEJNIK W GW: “Twardziel miał wejść do rządu i zrobić porządek. Miały się skończyć rozgrywki i podchody ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Mateusz Morawiecki miał mieć święty spokój. Nic z tego. Pacyfikacja odbywa się na ulicach, ale Zbigniew Ziobro nie został spacyfikowany przez Jarosława Kaczyńskiego”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26552473,kaczynski-pacyfikuje-kobiety-i-mlodziez-ale-z-ziobra-sobie.html

— WSPÓLNE STANOWISKO ORBANA I MORAWIECKIEGO ZWIĘKSZA SZANSĘ NA WYGRANĄ, PARTIA BIAŁEJ FLAGI NIE MA PRZESTRZENI DO INTRYG – JACEK KARNOWSKI: “To deklaracja tak jednoznaczna, jak to tylko możliwe. To powiedzenie: nie podzielicie nas, nie rozegracie, nie wyizolujecie, nie przekupicie. Ale to także sygnał do wszystkich polityków i urzędników w Polsce i na Węgrzech, że separatystycznego pokoju nie będzie. A zapewne nie jest tak, że nie ma ludzi, którzy by o tym myśleli. Partia białej flagi ma mniej przestrzeni do intryg. Wspólne stanowisko premierów Orbána i Morawieckiego wzmacnia stanowisko każdego z państw z osobna. Zwiększa szanse na wygraną. Parafrazując okładkę wydawanego w Polsce niemiecko-szwajcarskiego dziennika dla Polaków – można powiedzieć, że Morawiecki i Orbán odpowiadają: szach i mat. I jednocześnie dopisują ważny rozdział do pięknych dziejów współpracy i solidarności polsko-węgierskiej. Bo w tej rozgrywce siłą słabszych, szantażowanych, zastraszanych, oszukiwanych jest właśnie solidarność”.
https://wpolityce.pl/polityka/528316-deklaracja-z-budapesztu-moze-okazac-sie-kluczem-do-wygranej

— CZY POLSKA W OGÓLE POWINNA UCZESTNICZYĆ W FUNDUSZU ODBUDOWY? – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Ciekawszy jest drugi pistolet, czyli Europejski Fundusz Odbudowy… I tu zaczynam mieć poważne wątpliwości, czy ze względów ekonomicznych Polska w ogóle powinna w nim uczestniczyć. Po pierwsze fundusz ten obciąży dodatkowymi podatkami kraje w nim uczestniczące. Po drugie doprowadzi do tego, że Polska będzie musiała gwarantować długi nie tylko swoje, lecz także krajów znajdujących się w nieporównywalnie gorszej sytuacji od nas”.

— GDYBYŚMY CZEKALI NA TEN FUNDUSZ TO NIE BYŁOBY ŻADNEJ TARCZY A MILIONY MIEJSC PRACY BYŚMY DAWNO UTRACILI – DALEJ SAKIEWICZ: “Tymczasem pieniądze przyjdą do nas wtedy, gdy już nie będą potrzebne – a w każdym razie będziemy musieli dużo wcześniej sobie poradzić z kryzysem gospodarczym, co zresztą robimy obecnie. Gdybyśmy czekali na ten fundusz, nie byłoby żadnej tarczy, a miliony miejsc pracy już dawno temu byśmy utracili”.
https://niezalezna.pl/366069-bez-laski-unio-poradzimy-sobie

— KACZYŃSKI CHYBA JAKIMIŚ DIABOLICZNYMI METODAMI KREUJE W POLSCE OPOZYCJĘ – TOMASZ SAKIEWICZ: “Od dawna podejrzewam Jarosława Kaczyńskiego o to, że jakimiś diabolicznymi metodami kreuje w Polsce opozycję. Przy takim kryzysie, jaki obecnie mamy na całym świecie, kiedy każda urzędująca władza demokratyczna przegrywa wybory, w Polsce jest inaczej. Kandydat PiS wygrał wyścig o fotel prezydencki, ustanawiając przy tym rekord poparcia”.

— DO PIS ZARAZ ZACZNĄ DOŁĄCZAĆ POSŁOWIE I SENATOROWIE Z INNYCH PARTII – DALEJ SAKIEWICZ: “To, że na chwilę PiS-owi spadło poparcie, nie jest największym problemem. Wybory za trzy lata, partia dalej ma większość, a nadzieje na podział obozu rządzącego popłynęły jak marzenia Trzaskowskiego na własne ugrupowanie. Mało tego, zaraz do PiS zaczną się dołączać posłowie i senatorowie z innych partii. To nie koniec, PiS jednym ruchem w sprawie unijnego budżetu odzyskał utracone poparcie, powiększył swoją potencjalną bazę i zmienił temat debaty na skrajnie niekorzystny dla opozycji.
https://m.niezalezna.pl/366038-kaczynski-tworca-opozycji

— GRZEGORZ GÓRNY PISZE O TYM, ŻE KONFEDERACJA SAMA SIĘ ROZMONTOWUJE JAK JOBBIK: “Najbardziej spektakularnym tego przejawem było dwukrotne opowiedzenie się Jobbiku (w głosowaniu w parlamencie i w referendum powszechnym) przeciwko Fideszowi, gdy ten chciał wpisać do konstytucji zakaz wprowadzenia mechanizmu przyjmowania kwotowego uchodźców, który Unia Europejska chciała narzucić Węgrom. Przegrana w tej sprawie obozu Viktora Orbána była fetowana jako sukces Jobbiku, Gyurcsányego i Sorosa. W ten sposób Jobbik stał się jednak niewiarygodny dla większości dotychczasowych wyborców, zaczął ulegać kolejnym rozłamom i tracić swój elektorat. Partia, która potrafiła zdobyć w parlamencie 20 proc. mandatów, teraz balansuje w sondażach na granicy progu wyborczego. Czy Konfederacja wkracza dziś na drogę Jobbiku? W czasie kampanii wyborczej to właśnie liderzy tej partii najgłośniej domagali się zakazu aborcji eugenicznej. Kiedy to nastąpiło, nie bronili jednak wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a nawet zaczęli dystansować się wobec niego. Przez długie miesiące występowali przeciw centralistycznym zapędom Brukseli, ale kiedy nadeszła w tej sprawie chwila próby, nie poparli polskiego rządu broniącego podmiotowości państwa przed eurobiurokracją. Rodzi się pytanie: co dalej? Jobbik przetarł drogę. Zaczęło się od sprzeniewierzania własnemu programowi, byle pognębić konkurenta na prawicy, a potem to już poszło…”
https://wpolityce.pl/swiat/528340-czy-konfederacja-wkracza-na-droge-jobbiku-wegierska-lekcja

— W GRUDNIU PLATFORMA OCENI RZĄD – CEZARY TOMCZYK W TEKŚCIE MICHAŁA KOLANKO W RZ: “– W połowie grudnia będziemy chcieli zrobić spotkanie, być może w wersji online, z uwagi na panujące warunki, i pokażemy, co rząd obiecał, że zrobi, i co z tego wyszło. Pokażemy też nasze pomysły na przyszłość – mówi nam szef Klubu KO Cezary Tomczyk. Jak pisała w ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita”, w grudniu premier Morawiecki ma pokazać pomysły na Polskę po pandemii.
https://www.rp.pl/Polityka/311269903-PO-zerka-w-przyszlosc-Schetyna-jak-Ziobro-Platformy.html

— PLATFORMA MUSI SIĘ WZIĄĆ DO PRACY, BO WYSADZĄ JĄ Z SIODŁA DEBIUTANCI I DEBIUTANTKI – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Platforma Obywatelska musi wziąć się do pracy, bo inaczej wysadzą ją z siodła polityczni debiutanci i debiutantki. Przed nami czas zmian w polityce, ale to politycy powinni umieć nadać im kształt. Platforma Obywatelska chce przełamać impas polityczny. Zaplanowała na połowę grudnia podsumowanie wysiłków rządu w walce z pandemią. Chce więc – ale nie za bardzo”.

— EMOCJONALNIE PO I RESZTA OPOZYCJI NIE JEST GOTOWA NA KONFRONTACJĘ – DALEJ DĄBROWSKA: “Emocjonalnie PO i reszta opozycji nie jest wciąż gotowa na konfrontację. Zbyt dużo jest niezdecydowania oraz wielkie ryzyko, że miejsce doświadczonych budowniczych III RP zajmie jakiś dziennikarz ze swoją ekipą czy feministki, wspierane przez lewicowe działaczki. Zły sen, po prostu. W dodatku uliczne protesty stawiają PO w złej sytuacji, bo na swoje sztandary demonstrujący wzięli aborcję. Część posłanek PO i szerszej KO chętnie rzuciłaby się od razu w wir walki o postulaty Strajku Kobiet, ale cała koalicja taka chętna już nie jest. Jak więc popierać protesty, które domagają się odejścia rządu Zjednoczonej Prawicy, nie popierając jednocześnie ich głównego postulatu i powodu, dla którego wybuchły? To pytanie w sam raz dla Grzegorza Schetyny. Władza Jarosława Kaczyńskiego słabnie, rozrywana wewnętrznymi napięciami. To widać gołym okiem. A skoro tak – czekają nas zmiany na scenie politycznej. Ale jakie? Opozycja ma obowiązek – i dotyczy to wszystkich ugrupowań – przedstawienia jakiejś alternatywy. Nie tylko spoglądania tęsknym wzrokiem, czy wszystko samo rośnie, bo idzie zima i samo nic teraz nie urośnie. Trzeba najpierw coś zasiać”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311269905-Zuzanna-Dabrowska-Samo-nic-opozycji-nie-urosnie.html

— WPŁYW ROZMOWY PRZEZ TELEFON SATELITARNY ZNIKOMY, CZYLI ŻADEN – MACIEJ LASEK W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Ale z drugiej strony wszystkie inne analizy, które zostały przeprowadzone, wskazują, że wpływ tej rozmowy był znikomy, czyli żaden – nie znaleźliśmy żadnego punktu zaczepienia, w którym można było powiedzieć: „tak, po tej rozmowie nastąpiła znacząca zmiana działania załogi, albo jakaś próba odwiedzenia jej od podjętych wcześniej decyzji”.

— OCZYWIŚCIE – LASEK NA PYTANIE NIZINKIEWICZA CZY ROSJA MA PRAWO DOMAGAĆ SIĘ ZAPISU ROZMOWY PRZEZ TELEFON SATELITARNY: “Oczywiście. Jeżeli w Polsce ktoś mówi, że ta rozmowa mogła mieć wpływ na przyczynę tej katastrofy, w Federacji Rosyjskiej prowadzone jest dalej śledztwo w sprawie tej katastrofy, to Komitet Śledczy ma prawo występować o dostęp do takich dowodów, w ramach Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r. czy w ramach porozumienia między Polską a Rosją z 1996 r. My występujemy do Federacji Rosyjskiej o różnego rodzaju informacje związane z tą katastrofą, w ramach pomocy prawnej, takie samo prawo ma druga strona”.
https://www.rp.pl/Katastrofa-smolenska/201129520-Maciej-Lasek-Rosjanie-maja-prawo-wystapic-o-ostatnia-rozmowe-Kaczynskich.html

— PRAKTYCZNYM SKUTKIEM NIEOPUBLIKOWANIA WYROKU TK JEST ZABLOKOWANIE PROKURATURZE MOŻLIWOŚCI ŚCIGANIA Z PRZYCZYN EMBIOOPATOLOGICZNYCH – EWA SIEDLECKA W POLITYCE: “Jeśli ten standard przenieść na antyaborcyjny wyrok Trybunału Przyłębskiej, to dla lekarzy oznacza to wstrzymanie się z aborcją z przyczyn embriopatologicznych. A jeśli się nie wstrzymają, to prokuratura nie ma podstawy prawnej, by ich za to ścigać, bo przesłanka embriopatologiczna w ustawie nadal istnieje. Niektórzy – np. sędzia Leon Kieres w swoim zdaniu odrębnym – uważają, że nawet po zniknięciu tej przesłanki nie będzie podstawy do ścigania, bo wyrok nie może zmieniać prawa karnego. Powołują się na art. 42, ust. 1 konstytucji, że czyny karalne muszą być określone przez ustawę, a więc aktem parlamentu. Nie wydaje się to jednak przekonujące w tym przypadku. Prof. Ewa Łętowska zauważa na portalu Konstytucyjny.pl, że ten wyrok nie usuwa niczego z Kodeksu karnego, tylko z ustawy antyaborcyjnej, do której odpowiedni przepis (152 kk) się odwołuje. Podsumowując: praktycznym skutkiem niepublikowania przez premiera wyroku antyaborcyjnego jest zablokowanie prokuraturze możliwości ścigania aborcji z przyczyn embriopatologicznych”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1980314,1,aborcyjne-zapetlenie-pis-przeciaga-trybunal-przylebskiej-sie-meczy.read?src=mt

— WIRTUALNE MEDIA O ZWOLNIENIACH W TVN: “W TVN Grupie Discovery planowane są zwolnienia – wynika informacji portalu Wirtualnemedia.pl. – Jesteśmy zmuszeni wprowadzać zmiany z powodu pandemii, która pogorszyła sytuację wielu firm i miała wpływ także na nas – informuje nas biuro prasowe TVN. (…) Firma jednak nie chce ujawniać, ilu osób i w jakich działach dojdzie do redukcji zatrudnienia. – Działamy w branży podlegającej nieustannym, gwałtownym zmianom. Zachodzą one nie tylko w obszarze technologii, ale także w zwyczajach widzów i oczekiwaniach reklamodawców. Zmiany w firmie są konieczne, żebyśmy mogli sprostać tym wyzwaniom. Musimy posiadać elastyczną, prostszą strukturę i dlatego będziemy ciągle ewoluować w tym kierunku – odpowiedziało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zwolnienia-w-tvn-discovery-polska

— URODZINY: Anna Kamińska, Stanisław Gawłowski.Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *