Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych – Jedynka


Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Państwa członkowskie we własnym zakresie regulują kwestie etyki czy zdrowia

Zwraca uwagę, że te kwestie regulują państwa w zależności od tego, czego ich obywatele sobie życzą. Daje przykład Irlandii, gdzie jeszcze do niedawna obowiązywało restrykcyjne prawo antyaborcyjne. – Ale obywatele zmienili pogląd w tej sprawie, czemu dali wyraz w referendum i prawo zostało zmienione – mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.


Posłuchaj
19:40 WS 25-11-2020.mp3 Parlament Europejski debatuje o aborcji w Polsce (Więcej świat/Jedynka)

 

Wskazuje, że są demokratyczne metody regulowania takich kwestii. Innym przykładem jest Malta, gdzie aborcja całkowicie jest zakazana, a jeszcze niedawno nie można było orzekać rozwodów. Ale kilka lat temu dopuszczono rozwody, bo zmieniło się nastawienie społeczne. Prof. Genowefa Grabowska podkreśla, że Unia Europejska nie może decydować za obywateli. Jej zdaniem, polityczne kryteria zadecydowały, że sprawę aborcji w Polsce w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wprowadzono na agendę Parlamentu Europejskiego.

Zaznacza, że rezolucja Parlamentu Europejskiego nie ma mocy prawnej i jest jedynie wyrazem woli parlamentu. – Parlament wypowiada się w wielu sprawach – wyjaśnia.


Joe Biden FREE 1200.jpg

Relacje UE-USA za prezydentury Bidena. Piotrowski: Michelowi chodzi o nowe otwarcie

Nie można skarżyć dokumentów, które nie mają mocy prawnej

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zasugerowała, żeby państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, zgłosiły zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozwiązanie to miałoby otworzyć drogę do przyjęcia wieloletniego budżetu.

Prof. Genowefa Grabowska krytykuje ten pomysł i wskazuje, że do Trybunału można zaskarżyć przepisy obowiązujące. – Rozporządzenie o praworządności jeszcze nie uzyskało mocy dokumentu, ponieważ zostało przyjęte przez ambasadorów państw członkowskich, a jeszcze toczą się rozmowy w sprawie rozporządzenia na szczeblu szefów państw i rządów – mówi ekspertka. Wskazuje, że rozporządzenie nie ma podstaw traktatowych.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Czeski prezydent Milosz Zeman na spotkaniu z kadrą dowódczą sił zbrojnych powiedział, że nieprzyjacielem jest „islamski terroryzm”. Ocenił też, że “antychińska i antyrosyjska histeria” nie służy interesom ekonomicznym. Opowiedział się za modernizacją armii. Według Zemana warunkiem rozwoju sił zbrojnych jest udział w ich modernizacji czeskiego przemysłu zbrojeniowego i zakupy nowoczesnej techniki, która już sprawdziła się w boju. Poparł zakupy dronów w Izraelu oraz śmigłowców Bell. Wspomniał także o planach USA w sprawie wycofania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. Z zadowoleniem przyjął sprzeciw sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga wobec planów ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Stwierdził też, że czeka, jak do tego problemu odniesie się nowa administracja przyszłego prezydenta Joe Bidena. Korespondencja Wojciecha Stobby z Pragi.

Czytaj również:

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow z wizytą na Białorusi. W programie spotkanie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, białoruskim ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem, a także udział w posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Rosji i Białorusi. O rosyjskich interesach u naszego wschodniego sąsiada dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich

O szczepionce oksfordzkiej, czym się różni od szczepionek Pfizera i Moderny, jak wielu ludzi trzeba zaszczepić globalnie, czy może w tym przeszkadzać sceptycyzm wobec szczepionek i czy realne jest, że już w grudniu Brytyjczycy, a także Polacy na Wyspach zostaną zaszczepieni. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Katarzyna Semaan

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspertka prawa międzynarodowego, b. eurodeputowana), dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *