Demografia w Polsce. Wyrok TK ws. aborcji jest jak kopanie leżącego


Ciekawe, czy za wyrażenie tej opinii już dostali nagany, czy minister Czarnek dopiero kręci na nich bacik. W każdym razie dziś mediana wieku w Polsce to 41 lat, w 2040 r. przekroczy ona 50 lat, a w 2100 roku populacja Polski skurczy się do 27,7 mln, a więc o 10 mln obywateli. Może warto więc przejąć się tym, że kobiety mogą wystraszyć się rodzenia dzieci? Bo tak się składa, że 500+ już nie działa.

„Jako członkowie Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk czujemy się zobowiązani zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wykluczającego możliwość przerwania ciąży z powodu ciężkich wad genetycznych płodu” – piszą w swoim stanowisku naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, a więc podmiotu państwowego finansowanego z budżetu państwa.

Ich zdaniem wyrok TK grozi „wielowymiarowymi, długoterminowymi skutkami społeczno- demograficznymi”. Sytuacja demograficzna w Polsce i tak jest słaba i z roku na rok się pogarsza, populacja się szybko starzeje, a peryferia Polski się wyludniają.

Dlaczego unieważnienie dotychczasowego kompromisu aborcyjnego zdaniem naukowców z PAN negatywnie wpłynie na polską demografię?

  1. Kobiety i ich partnerzy również mogą się po prostu obawiać decyzji o rodzicielstwie i w efekcie ją opóźniać, a nawet z niej rezygnować.
  2. Brak możliwości legalnej aborcji w przypadkach do tej pory dopuszczalnych może prowadzić do nielegalnych aborcji w nieodpowiednich warunkach, a to ryzyko dla zdrowia i życia matki. W efekcie kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę w przyszłości.
  3. Dodatkowo zmuszenie kobiety do utrzymania ciąży, która skończy się urodzeniem dziecka z ciężką niepełnosprawnością lub śmiercią dziecka tuż po porodzie to ogromne cierpienie psychiczne dla matki.
  4. Pojawienie się w rodzinie dziecka z wysokim stopniem niepełnosprawności lub wada letalną to nie tylko cierpienie psychiczne, ale również ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną rodziny, matki często muszą na zawsze zrezygnować ze swojego życia zawodowego, a w dodatku nierzadko porzucane są przez swoich partnerów, którzy nie są w stanie udźwignąć tej trudnej sytuacji.
  5. Ograniczenie wolności wyboru może doprowadzić do fali emigracji młodych Polaków.
  6. Wyrok TK wydany w trakcie pandemii może istotnie zwiększyć ryzyko niekontrolowanego wzrostu zachorowań na COVID-19 i śmierci setek osób.
  7. Naruszenie kompromisu aborcyjnego podważa zaufanie społeczne do władzy, a to jest kluczowe dla podejmowania długoterminowych decyzji przez Polaków, w tym w sferze zakładania rodzin.

„Władza powinna uszanować głos obywateli”

Naukowcy z Komitetu Nauk Demograficznych apelują do władz, by zajęły się uspokojeniem nastrojów społecznych i wyciszeniem emocji. Sugerują również zorganizowanie w tej sprawie referendum.

„W demokratycznym państwie prawo i władze powinny służyć człowiekowi, a w sprawach kluczowej wagi władza powinna uszanować głos obywateli” – piszą.

Czy rzeczywiście wszystkie te argumenty podane przez środowisko naukowców będą miały wpływ na demografię w Polsce?

Zobaczymy. Być może jest to po prostu kolejny głos w sporze ideologicznym. Również zideologizowany. Ale właśnie! Może jednak warto zostawić z boku ideologię i myśleć o przyszłości Polski w bardziej technokratycznym stylu? Szczególnie że demografia u nas rzeczywiście leży.

Zniknie 10 mln Polaków

Według prognoz Eurostatu do 2100 r. ubędzie nam 10 mln Polaków i będzie nas jedynie 27,7 mln. I żadne 500+ ani 1000+ nie pomoże, bo pieniądze to za mało. Widać to zresztą na danych z ostatnich lat.

Początkowo po wprowadzeniu programu Rodzina 500+ w kwietniu 2016 r. widać było dynamicznie rosnącą liczbę urodzeń. Szczyt mieliśmy w październiku 2017 r., kiedy suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 403 tys. i dogoniła liczbę zgonów, ale od tamtego momentu liczba urodzeń znowu spada. Jak wynika z danych GUS, w czerwcu 2020 r. liczba urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 369 tys., a liczba zgonów 409 tys. To oznacza, że tylko od czerwca 2019 do czerwca 2020 r. zrobiła nam się dziura wielkości prawie 40 tys. obywateli.

A przecież 500+ nadal jest wypłacane.

Ta malejąca liczba urodzeń to w dużej mierze wynik tego, że z powodu niżu demograficznego sprzed lat dziś roku na rok ubywa ok. 100 tys. kobiet w wieku reprodukcyjnym. Na te, które są, powinniśmy chuchać i dmuchać, bo obecnie mediana wieku w Polsce wynosi 41 lat. W 2040 roku przekroczy 50 lat.Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *