Prezydent Duda wnioskuje kolejne referendum 25 października

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października pod ogólnokrajowe referendum poddać kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych.

Zobacz orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy

W telewizyjnym orędziu Andrzej Duda poinformował, że nie odwoła referendum zarządzonego na dzień 6 września.

Prezydent podkreślił, że wniosek o zwołanie kolejnego referendum oparł na głosach przedstawicieli inicjatyw obywatelskich. “Reprezentują oni sześć milionów Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla państwa i społeczeństwa sprawach – możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego, ochrony Lasów Państwowych” – mówił.

 

“Obowiązek posyłania do szkoły sześciolatków wywołał w społeczeństwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą – nauczycieli i specjalistów, ale również rodziców, którzy najlepiej znają indywidualne potrzeby i możliwości swoich dzieci. Opinia rodziców domagających się prawa do decydowania o kształcie systemu edukacji w Polsce musi być wysłuchana” – wyjaśniał prezydent.

PYTANIA REFERENDUM – głosuj już dziś

Według Prezydenta Dudy podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat doprowadziło do zmian w życiu wszystkich pracujących obywateli, ich rodzin oraz przyszłych pokoleń. “Wzbudziło wiele wątpliwości co do zasadności wprowadzanych regulacji. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych. Dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się również w tej, tak ważnej dla nas wszystkich sprawie” – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił także, że Polskie Lasy Państwowe to jedne z naszych ostatnich niesprywatyzowanych zasobów narodowych. “Obowiązujący model zarządzania nimi służy zrównoważonemu użytkowaniu zasobów środowiska i gwarantuje racjonalną gospodarkę leśną. W odczuciu społecznym dobro to powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością” – tłumaczył.

“Biorąc pod uwagę wolę milionów Polaków, zwracam się do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum, w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. Referendum w połączeniu z wyborami do Sejmu i Senatu będzie znacząco tańsze niż przeprowadzone w osobnym terminie” – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że przyjęte rozwiązanie i zwołanie kolejnego referendum 25 października umożliwi poznanie woli Polaków i wskaże kierunek oczekiwanych przez społeczeństwo zmian.

Nowe referendum Duda Andrzej

“Zdecydowałem, by uszanować wolę mojego poprzednika popartą decyzją Senatu i nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września, nie ingerować w tamtą decyzję. Wierzę w to, że to Naród jest najwyższym suwerenem, a głos społeczeństwa, głos Polaków musi być wysłuchany” – mówił prezydent.

Zobacz i oceń NOWE REFERENDUM DUDA ANDRZEJ

Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się niedawno wiceprezes PiS Beata Szydło.

Czytaj: Szydło apeluje do Dudy o dodanie pytań do wrześniowego referendum

6 września odbędzie się referendum ogólnopolskie w którym zgodnie z propozycjami poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy będą odpowiadać na trzy pytania: czy są “za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są “za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są “za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA STRONIE REFERENDUM .PL

Głosuj w grupach: PYTANIA REFERENDALNE

Najnowsze wiadomości dotyczące referendum w Polsce i pytań referendalnych tylko na stronie WIADOMOŚCI REFERENDUM