Religia w szkole kontra “Świecka szkoła”

Religia w szkole to temat kontrowersyjny. Finansowana z budżetu Państwa, prowadzona przez Kościół – bez konsultacji z Państwem. Być może wkrótce się to zmieni. Twórcy inicjatywy “Świecka szkoła” nie chcą, by państwo nadal finansowało katechezę. Zebrali już ponad 30 tys. podpisów, chcą doprowadzić do zmiany ustawy. Tak, aby religia w szkole nie była już finansowana ze środków publicznych.

Religia w szkole czy świecka szkoła?

Twórcy inicjatywy “Świecka szkoła” mają jeszcze 1,5 miesiąca, by zebrać potrzebne im 100 tys. podpisów. Chcą zmian w sposobie finansowania lekcji religii w szkołach.

Podpisy zbierają na ulicach miast i na festiwalach, m.in. na Woodstocku. Niektórzy wysyłają je im pocztą. Twórcy inicjatywy “Świecka szkoła”, której jednym z liderów jest Leszek Jażdżewski (redaktor naczelny pisma “Liberte”), pochwalili się na Facebooku pierwszymi efektami tej akcji. W ciągu 1,5 miesiąca wolontariuszom udało się zebrać dokładnie 30 761 podpisów.

Religia w szkole na TAK czy na NIE – głosuj już dziś!

Teraz mają drugie tyle czasu, by zebrać brakujące blisko 70 tys. podpisów. Dążą do tego, by sprawą zajęli się parlamentarzyści – najlepiej jeszcze tej kadencji, choć na to szanse są małe, bo dyskusja o tym, przez kogo finansowana będzie religia w szkole, przed wyborami nie będzie dla polityków zbyt wygodna.

Organizatorzy są jednak nastawieni optymistycznie, a osób, które chcą zbierać dla nich podpisy, stale przybywa. Regularnie zbierane są już m.in. w Warszawie, Łodzi, Trójmieście, a od niedawna również w Szczecinie.

Podpisy zbierają głównie rodzice i miejscy aktywiści. Ale na zdjęciach z akcji przeprowadzanej w Jelitkowie można zobaczyć m.in. Piotra Baucia, posła, który do Sejmu dostał się z ramienia partii Janusza Palikota i współprowadzi poselską komisję ds. edukacji. A w Łodzi podpisy zbiera “jedynka” Nowoczesnej Petru, czyli wykładowczyni akademicka Katarzyna Lubnauer, od której tekstu o religii właściwie zaczęła się cała akcja “Świeckiej Szkoły”.

Religia w szkole – kto płaci za lekcje?

O co dokładnie chodzi aktywistom? Chcą, by wynagrodzenia katechetów finansowały związki wyznaniowe lub rodzice.

Lekcje religii odbywają się dziś w 95,6 proc. szkół. Podobnie jak etyka są przedmiotem dodatkowym – rodzic może zapisać dziecko na jeden z nich, oba albo żaden. Oba finansowane są z budżetu państwa. Jażdżewski i jego ekipa chcą, by się to zmieniło.

– Istnieją zdecydowanie lepsze dla polskiej edukacji sposoby wydawania pieniędzy niż lekcje religii. To sprzeczne z logiką, by państwo finansowało lekcje, nad którymi nie ma kontroli. Jest daleka droga od tego, by państwo umożliwiało naukę religii, do tego, żeby ją organizowało, płaciło za nią i jeszcze zmuszało rodziców do składania deklaracji, czy są wierzący czy też nie. Skończmy z fikcją traktowania katechezy jak wszystkich innych przedmiotów w szkole – tłumaczył “Wyborczej”.

Tekst za: Justyna Suchecka, GAZETA WYBORCZA
http://wyborcza.pl/1,75478,18582441,nie-chca-by-panstwo-finansowalo-lekcje-religii-zebrali-juz.html#ixzz3jH98LUgC

Świecka szkoła, to obywatelska inicjatywa ustawodawcza, której celem jest zebranie 100 tys. podpisów, żeby katecheza nie była finansowana ze środków publicznych. Chcesz się dołączyć do inicjatywy? Możesz wydrukować formularz i odesłać swój podpis: http://liberte.pl/wp-conte…/uploads/…/07/352ksze-rubryki.pdf) Ważny podpis to imię, nazwisko, pesel, adres z pełną nazwą miasta (Warszawa nie Wwa, Toruń nie TRN) oraz sam podpis. Aby złożyć wniosek o zmianę ustawy potrzebnych jest jeszcze ponad 100 000 głosów.

Już dziś można natomiast głosować w pytaniach referendalnych i wypowiedzieć się na temat: Czy jesteś za finansowaniem zajęć religii w szkołach państwowych z budżetu państwa?