Kolejne referendum – Janusz Palikot zgłasza swoje pytania referendalne

Jeśli do referendum zaplanowanego na 6 września nie można dodać kolejnych pytań, to powinno być zorganizowane kolejne, uwzględniające propozycje zagadnień zgłaszane przez PiS i Twój Ruch – uważa współprzewodniczący TR Janusz Palikot.

W poniedziałek 10 sierpnia w Białymstoku Palikot zapowiedział, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie zdecyduje o rozszerzeniu zakresu referendum 6 września, to TR będzie wnioskował o organizację kolejnego.

Janusz Palikot referendum powinno uwzględniać propozycje zagadnień wszystkich partii

 – Jestem za tym, żeby robić kolejne referenda, bo taka bezpośrednia demokracja, czyli możliwość wyrażenia się przez obywateli w różnych, najważniejszych sprawach dla państwa, choć kosztuje pieniądze, jest bardzo potrzebna – mówił dziennikarzom.
Dodał, że ci Polacy, którzy w wyborach prezydenckich zagłosowali na Pawła Kukiza oczekują takiej zmiany. – Chcą, żeby politycy konsultowali z ludźmi swoje najważniejsze decyzje. Dlatego nic nie zaszkodzi, że parę miesięcy później odbędzie się kolejne referendum – uważa Palikot.

Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek TR złoży w Kancelarii Prezydenta pismo z prośbą o rozszerzenie głosowania 6 września o dwa pytania, tzn. czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa i odbywać się w szkołach i o to, czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany.

Palikot referendum: czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa?

Pytany, czy zgłaszając postulat organizacji kolejnego referendum ma na myśli także uwzględnienie w jednym głosowaniu również propozycji zagadnień zgłaszane przez PiS powiedział, że “jeśli to technicznie możliwe, to bardzo dobrze, bo oszczędzamy czas i pieniądze”.

– Ale z drugiej strony ja bym na demokracji bezpośredniej za bardzo nie oszczędzał. Ja wiem, że każde takie referendum, to jest w granicach 100 mln zł. Trudno. Niech raz na trzy miesiące obywatele się wypowiedzą. To naprawdę haniebne, że raz na 10 lat w Polsce odbywa się tego typu referendum. Poprzednie było w sprawie wejścia Polski do UE – dodał lider Twego Ruchu.

Palikot referendum: czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany?

W minioną sobotę o dopisanie kolejnych pytań do wrześniowego referendum zwróciła się do prezydenta wiceprezes PiS Beata Szydło. Chodzi o pytania o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe.
Czytaj: Szydło apeluje do Dudy o dodanie pytań do wrześniowego referendum

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rozważy sprawę. Zdaniem konstytucjonalistów, na rozszerzenie zakresu referendum 6 września jest już jednak za późno, bo zabraknie czasu na przeprowadzenie prawnej procedury zarządzenia referendum z dopisanymi pytaniami.

źródło i fot.: PAP
Najnowsze wiadomości dotyczące referendum w Polsce oraz Janusz Palikot referendum znajdziesz na portalu WIADOMOŚCI REFERENDUM

Jakie pytania usłyszymy podczas referendum ogólnopolskiego 6 września 2015 w Polsce?

Pytanie pierwsze:
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
Głosuj ZA lub PRZECIW Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w Polsce

Pytanie drugie:
Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
Głosuj ZA lub PRZECIW Finansowanie partii politycznych 

Pytanie trzecie:
Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”
Głosuj ZA lub PRZECIW Prawo podatkowe na korzyść podatnika

ZAREJESTRUJ SIĘ NA STRONIE REFERENDUM .PL  i głosuj na Referendum w Polsce – pytania referendalne