Referendum

 Referendum ogólnopolskie 2015

6 września 2015 odbyło się referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Polacy odpowiedzieli na trzy pytania Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  • Pytanie 1: „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.
    Pytanie 2: „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.
    Pytanie 3: Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.
  • Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu.
  • Prezydent Komorowski uzyskał zgodę 21 maja 2015.
  •  21 sierpnia Prezydent Andrzej Duda przekazał Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu kolejnego referendum.  Senat ma 14 dni na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum. 4 września Senat odrzucił propozycję – zatem zaplanowane na 25 października 2015 referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa się nie odbędzie. Polacy nie będą mieli szansy odpowiedzieć na trzy pytania Prezydenta Andrzeja Dudy.

Pytanie 1:  Czy jest Pani/Pan za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?
Pytanie 2:  Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?
Pytanie 3:  Czy jest Pani/Pan za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia?

Wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Frekwencja wyniosła zaledwie 7,8 proc.

Referendum zarządzone przez Bronisława Komorowskiego nie było wiążące.

Na stronie referendum .pl poruszamy najważniejsze zagadnienia dotyczące referendum w Polsce we wrześniu 2015. Na blogu wyjaśniamy zawiłości dotyczące tego, co to jest JOW i na czym polegają Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Piszemy na czym polega ordynacja wyborcza w Polsce i porównujemy ją do rozwiązań w innych Państwach. Będziemy omawiać pytania referendalne zgłaszane przez partie polityczne do referendum ogólnopolskiego oraz te, zgłaszane prze miasta, dla referendów lokalnych. Gromadzimy dla was najnowsze wiadomości z kraju dotyczące referendum w Polsce.

Zanim wybierzemy się do urn, zapraszamy Państwa do wyrażania swojego głosu poprzez głosowania w pytaniach referendalnych już teraz, na stronie referendum .pl Istnieje tutaj  także możliwość wypowiadania się i głosowania na inne, ważkie dla naszego kraju sprawy.
Zachęcamy do rejestrowania się.

Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość głosowania.

Jeśli uważasz, że referendum powinno odbyć się również na inny temat niż poniższe – napisz do nas

Wynik referendum we wrześniu 2015 będzie wiążący, jeśli do urn wyborczych uda się więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Na stronie referendum .pl możesz już teraz wypowiedzieć się, czy wybierzesz się na referendum ogólnopolskie.  Poniżej lista pytań na które odpowiemy w referendum w Polsce we wrześniu 2015 a także pytania referendum lokalnego we Wrocławiu oraz innych miastach Polski. W grupach można także głosować na proponowane przez partie polityczne oraz osoby publiczne zagadnienia wymagające referendum.

referendum 2015, pytania referendalne, wrzesień 2015, jow, Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w Polsce Referendum Polska 2015, referendum ogólnopolskie i lokalne, zgłaszaj pytania referendalne, dyskutuj i głosuj na TAK lub NIE: JOW, finansowanie partii politycznych, prawo podatkowe, legalizacja marihuany w Polsce, związki partnerskie, Prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, Paweł Kukiz, religia w szkole, obowiązkowa edukacja seksualna, co to JOW, JOW – co to? Referendum lokalne Wrocław, referendum w Polsce