
Dyrektor ECS Basil Kerski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS
Trzeci dzień – poniedziałek, 3 czerwca – Święta Wolności i Solidarności rozpoczął się od podsumowania organizatorów, kórymi są Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Gdańska.
– Uśmiech nie schodzi mi z twarzy, w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ludzi, takiej reakcji społeczeństwa – cieszyła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Tylko w niedzielę, 2 czerwca, Strefę Społeczną (miasteczko namiotowe) nieopodal ECS odwiedziło 15 tys. osób. W ciągu dwóch pierwszych dni (sobota-niedziela) do ECS przyszło 26 tysięcy osób.
Dwa dni Święta Wolności i Solidarności. 26 tysięcy osób w ECS, 15 tysięcy w Strefie Społecznej

Adam Michnik
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS
Jednym z elementów Święta Wolności i Solidarności jest “Międzynarodowe Forum Obywatelskie: 1989–2019. Narodziny Nowej Europy siłą bezsilnych. W poniedziałek, 3 czerwca, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbywa się cykl debat. Po godzinie 12.00 o swoich doświadczeniach w walce o prawa człowieka opowiadali Adam Michnik, Ludwika Wujec, Olga Szorina, Władimir Kara-Murza, Aleś Białacki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
– Żyjemy w kraju postępującej putinizacji – mówił Adam Michnik.
DEBATA: Siła bezsilnych. Walka o prawa człowieka

Spotkanie dotyczące Unii Metropolii Polskich odbyło się na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności. Na zdjęciu od lewej: Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina (za tłumaczką języka migowego), Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, Rafał Bruski – prezydent Bydgoszczy
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności o godz. 14.00 wystąpili członkowie Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, którzy wcześniej odbyli posiedzenie. Prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu rady Tadeusz Truskolaski ogłosił, że od dziś – 3 czerwca – patronem Unii jest śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Prezes Truskolaski: – Od dziś Unia Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza

Małgorzata Niezabitowska jako jeden ze świadków historii oprowadzała zwiedzających po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności
fot. Dawid Linkowski/Archiwum ECS
Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka, pisarka i scenarzystka teatralna, rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989-1991, była jednym uczestników wydarzeń, którzy oprowadzali zwiedzających po wystawie stałej ECS i dzielili się swoimi wspomnieniami.
Małgorzata Niezabitowska oprowadzała po wystawie stałej ECS

Szymon Hołownia był gościem jednej z poniedziałkowych debat w ramach Święta Wolności i Solidarności
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
– Kiedy się pomaga, to świat robi się lepszy także dla ciebie. To proste. Jeżeli sprawiasz, że świat będzie bardziej sprawiedliwy, to i Ty na tym skorzystasz. Jeżeli robisz tak, by świat żył w pokoju, to robisz świat bez wojen także dla twoich bliskich. Powinniśmy robić ten świat lepszym dla innych i dla siebie – podkreśliłSzymon Hołownia na spotkaniu w jednej z hal namiotowych w Strefie Społecznej.
Szymon Hołownia: Kiedy pomagasz, świat staje się lepszy także dla Ciebie

Ks. Adam Boniecki – katolicki duchowny, dziennikarz, autor książek i redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”, spotkał się ze słuchaczami w Hali Debat, 3 czerwca 2018
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl
Ks. Adam Boniecki – katolicki duchowny, dziennikarz, autor książek i redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”, który redaktorem Tygodnika Powszechnego został w 1964 roku na zaproszenie bp Karola Wojtyły, spotkał się ze słuchaczami w Hali Debat, 3 czerwca 2018. Spotkanie toczyło się wokół dwóch publikacji “Boniecki. Rozmowy o życiu” Anny Goc oraz wydawnictwa TP “Smak wolności”.
Ks. Adam Boniecki: “Każdy z nas niesie walizkę rozpaczy”

Debata Samorządowa Europa – pamięci Pawła Adamowicza w ECS, 3czerwca. Od lewej: Andrij Sadowyj , Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Dutkiewicz, Elżbieta Bieńkowska, Rafał Trzaskowski i Tomasz Lis
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.p
– Wolną Polskę dostaliśmy w prezencie. Czas spłacić dług, ruszyć do boju i wygrać – powiedział Tomasz Lis, podsumowując debatę Samorządowa Europa – pamięci Pawła Adamowicza. Mówiono dużo o strategii na jesienne wybory, o dziedzictwie 30-lecia demokracji i patronie debaty.
Październik to zarazem wybory i referendum o przyszłości samorządu – debata prezydentów

Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
LECH, LESZEK. WYGRAĆ WOLNOŚĆ. Spotkanie wokół książki, w którym uczestniczyli Lech Wałęsa i prof. Leszek Balcerowicz. To spotkanie zaczęło się od laudacji i owacji na cześć obu bohaterów polskiej transformacji ustrojowej. Publiczności było tak dużo, że nie mieściła się w wielkim namiocie Strefy Społecznej, funkcjonującej w ramach gdańskiego Święta Wolności i Solidarności.

Zbigniew Hołdys i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dawid Linkowski/ECS
Na koniec dnia w ECS odbył się koncert Symfonia Pamięci, poświęcony zmarłemu prezydentowi. Wystąpili: Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Zbigniew Hołdys, Maria Peszek i zespół gdańskich jazzmanów. Koncertowi przyświecały słowa Pawła Admowicza: – Wierzę głęboko, że przyjdzie taki dzień, że w każdym polskim mieście, z każdej ambony, radia, mediów popłynie wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków – otwartości i akceptacji inności
Nie rezygnujmy – te słowa Tomka Lipińskiego zakończyły koncert Symfonia Szacunku w ECS