Gość Radia ZET. Adam Bodnar u Joanny Komolki. 31 stycznia 2021

– Byłbym absolutnym przeciwnikiem referendum w sprawie aborcji, kiedy nie ma przedyskutowania problemu. Mam wrażenie, że jesteśmy okopani w poglądach, jeśli chodzi o poszczególne siły polityczne – mówi w Radiu ZET Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdaniem Gościa Radia ZET w Polsce powinno się przeprowadzić dyskusję na wzór tej, którą zorganizowano w tej sprawie w Irlandii. – Trzeba stworzyć tzw. panel obywatelski, który składałby się z obywateli reprezentujących cały przekrój społeczeństwa. W Irlandii specjalna firma badawcza wyłoniła ludzi, których do tego panelu zaprosiła. Ten panel powinien przeprowadzić głębokie konsultacje i dyskusje i przedstawić rekomendację dla parlamentu – tłumaczy Adam Bodnar. – Dopiero później referendum, ale po głębokiej wielomiesięcznej dyskusji, tak jak zrobiono to w Irlandii, by społeczeństwo mogło sobie wyrobić pogląd.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konsekwencje opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kwestii dopuszczalności aborcji. – To grozi naruszeniem praw człowieka. To jest naruszenie praw człowieka. Mam wrażenie, że tutaj nikt się nie przejmuje losem kobiet i tym, że ta zmiana przepisów doprowadzi do znaczącego utrudnienia dostępu do legalnej aborcji. Postawi kobiety w roli współczesnych heroin, które muszą zmagać się z konsekwencjami decyzji podjętych przez Trybunał Konstytucyjny i pomimo tego, że wiedzą o wadach genetycznych płodu, muszą kontynuować ciążę – mówi Bodnar.

Jego zdaniem konsekwencje tej decyzji będą dużo szersze. – Wraz z opublikowaniem wyroku Trybunału, ta trzecia przesłanka możliwości wykonania legalnej aborcji zniknęła całkowicie z porządku prawnego. To się będzie wiązało coraz częściej z wyjazdami poza granice Polski. Sporo kobiet znajdzie się w trudnej sytuacji i tylko organizacje pozarządowe będą w stanie pomóc – mówi RPO.

Cała rozmowa na radiozet.pl.

RadioZETŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *