“Dosyć trwonienia pieniędzy!” Będzie referendum w Kórniku


W Kórniku (woj. wielkopolskie) zawiązano inicjatywę referendalną ws. odwołania burmistrza Przemysława Pacholskiego oraz całej rady miejskiej. Mieszkańcom, którzy zawiązali inicjatywę, nie podobają się m.in. “błędne decyzje inwestycyjne”. Jego byli konkurenci polityczni wprost mówią o “trwonieniu pieniędzy”.

W Kórniku zawiązano inicjatywę referendalną w sprawie odwołania władz miasta: burmistrza oraz rady miejskiej. Dokumenty informacyjne o zamiarze przeprowadzenia referendum złożono w urzędzie miasta w środę 24 marca. Poinformowano o tym w mediach społecznościowych.

 

– Przemysław Pacholski w opinii wielu mieszkańców podejmuje błędne decyzje inwestycyjne i zarządcze przy cichym, niemal jednogłośnym poparciu radnych – uważają inicjatorzy akcji referendalnej.

Akcję już otwarcie poparła m.in. Magdalena Kosakowska. Nie jest to w Kórniku osoba anonimowa, bo to właśnie z nią o fotel burmistrza konkurował w 2018 r. Przemysław Pacholski. W II turze wygrał różnicą 1,5 tys. głosów.

– Mam dość trwonienia naszych wspólnych pieniędzy na wielomilionowe, chybione inwestycje, bo uważam, że zarówno Burmistrz jak i Radni nie wykonują służby wobec mieszkańców z odpowiednią wrażliwością na rzeczywiste potrzeby, bo mam dość arogancji i sekowania wszystkich, którzy mają odmienne zdanie – napisała w mediach społecznościowych.

Aby referendum doszło do skutku, inicjatorzy w ciągu 60 dni od momentu złożenia wniosku, muszą zebrać odpowiednią liczbę podpisów. Zgodnie z przepisami, jest to 10 proc. osób uprawnionych do głosowania na terenie danego miasta/gminy. W wyborach samorządowych w 2018 r. w Kórniku uprawnionych do głosowania było 20 tys. 182 osoby.

10 proc. to za dużo?

Zniesienie progu frekwencji w referendach tematycznych i zmniejszenie progu w referendach odwoławczych – to część postulatów odnośnie referendów lokalnych, które pod koniec 2020 r. na ręce Prezydenta RP złożył Instytut Spraw Obywatelskich. Proponowana reforma zakłada obniżenie liczby mieszkańców, których poparcie niezbędne jest do wszczęcia procedury referendalnej (z 10 proc. do 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy i powiatu oraz z 5 proc. do 2,5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa).

 


Podobał się artykuł? Podziel się!

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *