Mikroapartamenty cieszą się coraz większą popularnością wśród nabywców

Dziś nikogo już nie dziwią mieszkania o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Jak to się stało, że mikroapartamenty zyskały tak dużą popularność?

Moda na mikroapartamenty

Trend na mikroapartamenty przybył do Polski z Zachodu. Narodził się w Stanach Zjednoczonych, a następnie opanował Japonię, Chiny i praktycznie całą Europę. Mikroapartamenty pojawiły się w Polsce w 2013 roku – pierwszym miastem, gdzie zostały wybudowane był Wrocław. Realizacją dość nietypowego jak na tamte czasy pomysłu zajęła się spółka Dolnośląskie Inwestycje (w ramach projektu Starter). Mieszkania powstały w wyniku przebudowy dawnego hotelu z lat 60. XX w. – ostatecznie sprzedanych zostało ok. 150 wykończonych „pod klucz” mikroapartamentów, których powierzchnia wynosiła od 12 do 27 mkw.

Inwestycja odniosła sukces. W związku z tym spółka postanowiła wybudować jeszcze więcej mikroapartamentów we Wrocławiu. W 2015 roku rozpoczęła się budowa kolejnego obiektu w centrum miasta, po zakończeniu której (w 2017 roku) do użytku oddanych zostało 168 mieszkań o powierzchni od 13 do 30 mkw. Sukcesy te zachęciły innych inwestorów i tak rozpoczął się prawdziwy boom mikroapartamentów, który trwa do dziś – nie tylko we Wrocławiu, ale we wszystkich większych miastach Polski.

Odpowiedź na potrzeby rynku

Dlaczego zaczęto budować mikroapartamenty? Dla wielu osób mieszkających w dużych miastach priorytetem przy zakupie nieruchomości stała się cena i lokalizacja. Początkowo mikroapartamenty były budowane z myślą o studentach i młodych osobach pracujących, które dopiero zaczynają karierę zawodową. Obecne kupują je nabywcy, którzy chcą zainwestować pieniądze.

Wynajem tego typu lokali cieszy się dużą popularnością. Studentom i młodym ludziom, których jeszcze nie stać na zakup własnego mieszkania, zależy przede wszystkim na dobrej lokalizacji i odpowiednim standardzie, dlatego chętnie wynajmują mikroapartamenty w nowym budownictwie. Wynajmujący chcą mieszkać blisko uczelni, barów, restauracji oraz obiektów kultury i rozrywki, a także móc korzystać z dobrze wyposażonej kuchni czy łazienki oraz ładnie urządzonej i zagospodarowanej przestrzeni.

Mikroapartamenty w Polsce

Rynek mikroapartamentów w Polsce prężnie się rozwija. Nabywcy kupują je z kilku powodów. Po pierwsze nie muszą się martwić o wykończenie – tego typu nieruchomości są wykańczane „pod klucz”, czyli jest w nich już wszystko, co potrzebne do zamieszkania (mała przestrzeń musi być bardzo dobrze zagospodarowana). Po drugie mają świetną lokalizację – zazwyczaj położone są w ścisłym centrum miasta.

Zakup mikroapartamentu może być też dobrą inwestycją pod mieszkanie na wynajem sezonowy – dla turystów przyjeżdżających do miasta. Strony internetowe oferujące wynajem mieszkań na wakacje czy weekendowy wypad są bardzo popularne wśród osób podróżujących na własną rękę.

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *