Wrocław: Dr Maciej Łagiewski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia

Dr Maciej Łagiewski, wieloletni dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia odebrał tytuł honorowego obywatela podczas czwartkowej uroczystej sesji rady miejskiej. Radni upamiętnili także trzydziestolecie odrodzenia samorządu miasta.

Uroczysta sesja rady miejskiej, która tradycyjnie odbywa się w dniu Święta Wrocławia – 24 czerwca, w tym roku, z powodu trwającej epidemii, została przesunięta o trzy miesiące.

W ramach czwartkowych uroczystości prezydent miasta i przewodniczący rady miejskiej odsłonili w Sukiennicach tablicę poświęconą 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego i otworzyli wystawę przygotowaną z tej okazji przez Centrum Historii Zajezdnia. Radni złożyli również kwiaty w kaplicy Rajców Miejskich w bazylice św. Elżbiety.

“Dzisiaj dopełnia się uroczysta sesja rady miejskiej z 24 czerwca. Dzisiaj swój finał znajdą podjęte wówczas uchwały. Dzisiaj wreszcie, w tym dziwnym i szalonym roku, chcemy pokazać, że Wrocław potrafi się także cieszyć na przekór przeciwnościom, że wspólnota żyje” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk rozpoczynając uroczystą sesję rady miejskiej w Sali Wielkiej Ratusza.

Nawiązując do jubileuszu 30-lecia polskiego samorządu zwrócił uwagę, że to właśnie samorząd jest najbliżej ludzi i powinien ich głos słyszeć najwyraźniej. “Dobrze, aby i głos samorządu był później dobrze słyszany w regionie i w całym kraju. (…) Chcę z całą mocą podkreślić: samorząd nie jest ciałem obcym w Rzeczypospolitej, jest w istocie jej fundamentem, który wyrasta z ideałów Solidarności” – mówił Sutryk.

Uroczysta sesja rady miejskiej połączona była z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta oraz wręczeniem nagród Miasta Wrocławia i Prezydenta Wrocławia. W tym roku tytuł “Civitate Wratislaviensi Donatus” otrzymał dr Maciej Łagiewski, wieloletni dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia za szczególne zasługi w działaniach na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego oraz propagowania historii Wrocławia i Dolnego Śląska.

Maciej Łagiewski jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i doktorem nauk humanistycznych. W latach 90. został dyrektorem Muzeum Historycznego we Wrocławiu, a w 2000 r. objął stanowisko dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Jest autorem wielu publikacji, dotyczących historii i architektury Wrocławia, twórcą Galerii Wielkich Wrocławian w Starym Ratuszu, oraz wystawy Wrocławscy Żydzi 1850-1944. Od lat działa na rzecz utrzymania i odnowienia wrocławskich zabytków; wspierał m.in. renowację Pałacu Królewskiego, Starego Cmentarza Żydowskiego oraz wrocławskiego ratusza.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”, a także Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Nagrody Miasta Wrocławia przyznano: prof. Alicji Chybickiej za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej; aktorowi Bogusławowi Danielewskiemu za 70-letnią działalność artystyczną na scenach wrocławskich; prof. Marcinowi Drągowi za badania naukowe otwierające nowe perspektywy w walce z koronawirusem; prof. Piotrowi Szyberowi za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii oraz Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Fortyfikacyjnemu za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej.

Z kolei wśród uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Wrocławia znaleźli się: Andrzej Hrehorowicz za wkład wniesiony w rozwój sportu akademickiego, dr inż. Zbigniew Sebastian za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości oraz prof. Krzysztof Simon za zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w czasie zagrożenia wywołanego COVID-19. Wyróżniono także Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą we Wrocławiu, Stowarzyszenie Non In Solo Pane Vid(v)it Homo oraz Firmę Techland.
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *