Radni Dutkiewicza kłócili się o referendum. Już wiadomo, że 6 września będzie tylko to prezydenckie

Na posiedzeniu klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą na dzisiejszej sesji nie brakowało emocji. Poszło o referendum. Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek, żeby połączyć oba referenda, które mają być zorganizowane w mieście. Rafał Dutkiewicz nie chciał się na to zgodzić. Sprzeciwili mu się niektórzy radni, w tym Katarzyna Obara-Kowalska. Oni chcieli rozmawiać z opozycją.

AKTUALIZACJA: Rada miejska odrzuciła wniosek PiS o to, żeby połączyć dwa referenda. W następnym głosowaniu radni zdecydowali, że 6 września zostanie przeprowadzone referendum, którego inicjatorem jest prezydent Rafał Dutkiewicz

Przypomnijmy, że Rafał Dutkiewicz chce, żeby 6 września wrocławianie zdecydowali, czy miasto powinno budować metro, czy ma się starać o organizację kolejnych imprez takich jak Europejska Stolica Kultury czy World Games, czy są za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum oraz czy miasto powinno przeznaczać więcej pieniędzy na rewitalizację kamienic.

O tym, czy referendum odbędzie się 6 września zadecydowała dzisiaj rada miejska we Wrocławiu. To jedno z dwóch referendów planowanych na ten rok we Wrocławiu. Kolejne – podczas wyborów parlamentarnych – chcą przeprowadzić polityczni przeciwnicy Dutkiewicza oraz aktywiści miejscy. Rozpoczęli już zbiórkę podpisów pod wnioskiem referendalnym. Pytania dotyczą budowy tramwaju na Muchobór Wielki przez Nowy Dwór i dalszego rozwoju sieci tramwajowej, rezygnacji z World Games, powiększenia terenów zielonych w mieście oraz stworzenia rejestru umów zawieranych przez magistrat i spółki miejskie. Inicjatorzy chcą się także zapytać o wprowadzenie Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali, żeby połączyć obie inicjatywy i zorganizować jedno referendum ze wszystkimi pytaniamia. Pomysł ten podzielił radnych z klubu Rafała Dutkiewicza. Prezydent na początku chciał odrzucić ten wniosek. Inni chcieli rozmawiać. W końcu radni doszli do porozumienia i zaproponowali, że na wrześniowej sesji zajmą się zagadnieniami poruszanymi przez miejskich aktywistów, chodzi o inicjatywę uchwałodawczą i zieleń w mieście.

Prezydent Rafał Dutkiewicz mówił, że o tych zagadnieniach chce porozmawiać z mieszkańcami i tak ważne kwestie dotyczące miasta nie powinny być “igraszkami natury politycznej”.

Czytaj też: Radna Dutkiewicza: Referendum prezydenta to przerost formy nad treścią

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *