Kolejny dzień protestów. Utarczki pod katedrą i pałacem arcybiskupim na Ostrowie Tumskim [ZDJĘCIA]

Trzeci dzień protestów przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego. Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu co chwile dochodzi do pojedynków i utarczek między protestującymi przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a zwolennikami werdyktu. Na szczęście są to tylko słowne starcia, choć momentami bardzo ostre. Na jutro działaczki Strajku Kobiet zapowiadają blokadę wielu miast w całym kraju.

Sobotnia akcja “Noc Wieszkaów” trwała do godz. 2 w nocy. Na bramie Pałacu Arcybiskupiego znalazło się kilka tysięcy wieszaków i plakatów. Rano już ich nie było, ale w ciągu dnia pojawiły się nowe, które co jakiś czas próbują zrywać starsze osoby oburzone niedzielną akcją „Słowo na niedzielę” współorganizowaną przez Strajk Kobiet. Wszystkiemu przyglądają się policjanci, którzy podchodzą do spierających się gdy temperatura dyskusji mocno się podnosi i wzywają do zachowania dystansu.

Jedna grupa kilku, a momentami kilkunastu, dziewczyn z transparentami i plakatami stoi przed wejściem do Katedry, a druga – tutaj jest duża rotacja – pod bramą Pałacu Arcybiskupiego. Na plakatach hasła typu: „Jeśli trafimy do piekła, weźmiemy was ze sobą”, „Dzisiaj protest jutro apostazja”, „To jest wojna”, „Wszystkich nas nie spalicie”, czy „Urodzę wam lewaka”.

Podobne plakaty pojawiły się dziś na tablicach przy wejściach do wielu wrocławskich kościołów.

Protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego zwołują się na spacery i demonstracje w w całym kraju. Wczoraj i w piątek do takich wystąpień – wielu przypadkach także przepychanek z policją – doszło w ponad 90 miastach, w tym we Wrocławiu.

Minionej nocy sprzeciwiający się zaostrzeniu prawa aborcyjnego spacerowali po Ostrowie Tumskim z transparentami i wieszakami. Kolejną akcją jest wrzucanie banknotów-ulotek na tacę podczas mszy z tekstem: W imię matki, córki i umiłowanej siostry: wara od kobiet! Jak informują wrocławscy policjanci, jak dotąd nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów we wrocławskich kościołach.

Na jutro działaczki Strajku Kobiet zapowiadają blokadę wielu miast w całym kraju, choć na razie nie ujawniają szczegółów.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, upośledzenie płodu i nieuleczalna, zagrażająca życiu choroba nie będą już okolicznościami dopuszczającymi legalne przerwanie ciąży w Polsce. Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Z chwilą opublikowania wyroku, aborcja z powodów embriopatologicznych nie będzie już możliwa.

ZOBACZ TEŻ:

„Noc wieszaków” we Wrocławiu. Kilka tysięcy osób na Ostrowie Tumskim

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *