Sawicki: źle by się działo gdyby teraz PSL “rozbierało” PO; jest to kompletnie niepotrzebne


Źle by się działo, gdyby teraz PSL – Koalicja Polska “rozbierała” PO; jest to kompletnie niepotrzebne – ocenił poseł PSL Marek Sawicki. Według niego jest w PO około 25 posłów o konserwatywnych poglądach ws. aborcji, którzy – jak ocenił – powinni założyć własny klub i działać samodzielnie.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Krajowy PO przyjął stanowisko w sprawie aborcji. Zostało ono ujęte w “Pakiecie Praw Kobiet”, na który – jak mówili politycy PO – składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badań prenatalnych oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz “Nowa umowa społeczna”, która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.

Liberalizacji prawa do aborcji przeciwne było tzw. konserwatywne skrzydło PO, które przygotowało własne stanowisko dotyczące aborcji. W liście wysłanym do zarządu grupa 21 parlamentarzystów PO zaznaczyła, że nie zgadza się na koncepcje zmierzające do zapewnienia “aborcji na życzenie”, podkreślając zalety tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. Przestał on obowiązywać po opublikowaniu październikowego wyroku TK. Opowiedzieli się też za referendum

Sawicki pytany przez PAP o nowe stanowisko PO w sprawie aborcji, zauważył, że jest ono podobne do stanowiska Lewicy. “Koalicja Obywatelska powinna się bardziej skupić na poszukiwaniu razem z Polską Zjednoczoną Prawicą metod na poprawienie życia kobiet. To, co my mówimy choćby kwestia wyrównania płac, czy kwestia wyrównania emerytur” – zaznaczył.

“Jeśli chcemy wyjść z katastrofy demograficznej w jakiej w tej chwili jesteśmy, to strumień wsparcia dla kobiet musi być dużo szerszy. Nie poprzez prawo do swobodnej aborcji, ale przede wszystkim poprzez pomoc i taką psychiczną i także materialną” – dodał poseł PSL.

Dopytywany, co według niego powinni zrobić politycy PO, którzy mają odmienne zdanie ws. aborcji od tego przyjętego przez Zarząd Krajowy Sawicki odparł: “Konserwatystów w PO jest co najmniej 25 i zamiast czekać aż ich się pozbędą, bo oni im z poglądami nie pasują do ich lewicowych tendencji, powinni założyć własny klub i działać samodzielnie, a nie czekać na to, czy szef PO Borys Budka im pozwoli tak głosować, czy inaczej”.

Poseł PSL zwracał uwagę, że w PO “niby nie ma dyscypliny w głosowaniu, ale jeśli ktoś się zachować inaczej niż ścisłe kierownictwo partii, to wcześniej czy później jakieś konsekwencje są”. “W związku z tym taka rada już doświadczonego polityka, że na siłę nie ma co trzymać wielkiego ugrupowania od skrajnie lewicowego po konserwatystów, tylko trzeba to uporządkować” – podkreślił Sawicki.

Na pytanie, czy nie lepiej byłoby gdyby, ci posłowie przeszli do PSL, Sawicki odpowiedział, że “nie ma takiej potrzeby”. “Źle by się działo, gdyby w tej chwili PSL – Koalicja Polska rozbierała PO. Jest to kompletnie niepotrzebne. Tym bardziej, że gdyby to było dwóch, trzech posłów, to jeszcze ewentualnie można o takiej koncepcji myśleć. Ale tak, jak mówię, to jest 25-30 posłów. Oni mogą zachować własną podmiotowość i wcale nie muszą do nikogo wstępować” – zaznaczył polityk.

Pytany, co w sytuacji, gdyby tych kilku posłów chciało przejść do Stronnictwa Sawicki odparł: “Jeśli taką wolę wyrażą, to oczywiście można rozmawiać, ale ja nie słyszałem, żeby chcieli przechodzić do PSL-Koalicji Polskiej, do naszego klubu”. “Natomiast słyszałem, że nie zgadzają się z koncepcją lewoskrętu w PO. W związku z tym jakąś decyzję muszą podjąć” – powiedział poseł PSL.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *