Sawicki: nie da się budować oferty politycznej od Zandberga, przez Budkę, po Kosiniaka-Kamysza


Nie da się budować wspólnej oferty politycznej od Adriana Zandberga, przez Borysa Budkę, po Władysława Kosiniaka-Kamysza – ocenił w poniedziałek poseł PSL Marek Sawicki. Zasugerował także konserwatywnym politykom KO, aby wyrwali się z “lewicowego uścisku” PO i założyli klub konserwatystów.

Sawicki pytany w Programie 3 Polskiego Radia, czy stanowisko PO w kwestii aborcji da PSL większą możliwość zyskania wyborców centrum, ocenił, że “nie da się budować wspólnej oferty politycznej od Adriana Zandberga, przez Borysa Budkę po Władysława Kosiniaka-Kamysza, bo to jest niemożliwe”. “Byłem tego gorącym przeciwnikiem i doprowadziłem do wyjścia PSL z Koalicji Europejskiej i w tej chwili trzeba jasno powiedzieć, że problemy PO są na jej własne życzenia” – dodał.

Zdaniem posła PSL, “Platforma Obywatelska jest od wielu lat partią, która bardzo mocno dryfuje w lewą stronę, szczególnie od momentu, kiedy utworzyła koalicję z Nowoczesną”. “Widać, że ten nurt lewicowo-liberalny Nowoczesnej jest bardzo dominujący. Dał się na to naprowadzić przewodniczący PO Borys Budka” – powiedział Sawicki.

“Sugeruję konserwatywnym politykom PO, żeby rzeczywiście wyrwali się z tego lewicowego uścisku; tam są dobre warunki do tego, żeby nawet założyć klub konserwatystów, po to tylko, żeby nie utożsamiać się całkowicie z tym lewicowym nurtem, jaki zawładnął dzisiaj Platformą” – stwierdził Sawicki.

Dopytywany, czy klub konserwatystów PO ma potem współpracować z PSL, ocenił, że “na to jest dużo czasu”. Ocenił, że “konserwatyści KO, PO muszą się określić i znaleźć swoją drogę”.

“Nie wyobrażam sobie, że Paweł Zalewski, Paweł Kowal, Paweł Poncyljusz, Mariusz Grad pozostaliby w strukturze, która jawnie mówi, że aborcja na życzenie do 12. tygodnia życia dziecka jest ok; że nadal są chrześcijańskimi demokratami i uważają się za nosicieli tradycji chadeckich. Nie, to nie jest zgodne z wartościami chadeckimi. Czas najwyższy, żeby przejrzeli na oczy” – mówił Sawicki.

Pytany, czy są prowadzone rozmowy między PSL a politykami Porozumienia, powiedział, że “mówił o tym rzecznik PSL Miłosz Motyka i prezes Kosiniak-Kamysz, że takie rozmowy były”. “Gorąco zachęcam moich kolegów, żeby tych rozmów nie prowadzili, bo to jest stracony czas. Lepiej niech się zajmą budowaniem programu, przygotowywaniem kongresu wewnątrz PSL, a nie nakłanianiem Jarosława Gowina do tego, do czego się go nakłonić nie da. On już miał szanse na to, żeby pozostawić Zjednoczoną Prawicę. Tego nie zrobił, więc niech teraz Kosiniak-Kamysz nie liczy, że da się skusić Gowina i zmienić większość parlamentarną” – mówił Sawicki.

Zdaniem posła PSL, “Zjednoczona Prawica przetrwa te problemy, a Jarosław Gowin będzie głosował za kolejnymi projektami Zjednoczonej Prawicy, z pewnością nie będzie się z tego cieszył, ale dzisiaj widać wyraźnie, że opozycja nie jest w stanie zaproponować Gowinowi nic lepszego, co ma”. “Do 2023 roku nie spodziewam się rozpadu koalicji Zjednoczonej Prawicy” – ocenił.

W ubiegłym tygodniu stanowisko Zarządu Krajowego PO zostało ujęte w “Pakiecie Praw Kobiet”, na który – jak mówili politycy PO – składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badań prenatalnych oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz “Nowa umowa społeczna”, która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.

Liberalizacji prawa do aborcji przeciwne było tzw. konserwatywne skrzydło PO, które przygotowało własne stanowisko dotyczące aborcji. W liście wysłanym do zarządu grupa 21 parlamentarzystów PO zaznaczyła, że nie zgadza się na koncepcje zmierzające do zapewnienia “aborcji na życzenie”, podkreślając zalety tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. Przestał on obowiązywać po opublikowaniu październikowego wyroku TK. Opowiedzieli się też za referendum.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *