Mężydło: stanowisko w sprawie aborcji nie zamyka przed nikim możliwości członkostwa w PO


Stanowisko w sprawie aborcji nie zamyka przed nikim możliwości dalszego uczestnictwa w Platformie, nawet jeśli ma poglądy konserwatywne, bo w głosowaniach nie będzie żadnej dyscypliny – komentuje stanowisko władz PO w sprawie aborcji konserwatywny senator Antoni Mężydło.

W czwartek Platforma Obywatelska przedstawiła stanowisko partii ws. aborcji, które zakłada przywrócenie trzech przesłanek umożliwiających przerwanie ciąży, które obowiązywały do czasu publikacji październikowego wyroku TK, a także – w szczególnie trudnych sytuacjach, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem – by kobieta mogła podjąć decyzję, czy usunąć ciążę, a prawo powinno jej to umożliwić. Prawo do aborcji obowiązywałoby do końca 12. tygodnia ciąży.

Senator Antoni Mężydło, jeden z sygnatariuszy listu konserwatystów PO, którzy opowiedzieli się za utrzymaniem “kompromisu aborcyjnego” z 1993 r., zapewnił jednak w rozmowie z PAP, że stanowisko PO nie zmienia nic w jego sytuacji w Platformie.

“Stanowisko w sprawie aborcji nie zamyka przed nikim drogi dalszego uczestnictwa w Platformie, nawet jeśli ma poglądy konserwatywne, bo w głosowaniach nie będzie żadnej dyscypliny, zostało to wyraźnie powiedziane podczas konferencji” – podkreślił.

“Nawet jeśli taki projekt byłby przygotowany, prawo będzie takie, jakie przegłosuje większość sejmowa, a nie takie, jakie chciałaby większość Platformy Obywatelskiej” – zaznaczył Mężydło.

Przypomniał, że w Sejmie było już kilka głosowań projektów dotyczących aborcji i wtedy takie ugrupowania jak PiS czy PSL popierały raczej konserwatywne stanowisko, a Platforma była zawsze podzielona. “Ci w PO, co mieli bardziej progresywne poglądy, głosowali zawsze za większa liberalizacją, a ci którzy mają bardziej konserwatywne poglądy, głosowali inaczej. Zatem żadnej rewolucji nie ma” – powiedział.

“W Sejmie zawsze była przewaga konserwatystów, nawet jak PiS był w mniejszości, więc nigdy żadne lewicowe pomysły nie przechodziły” – dodał.

Właśnie dzięki temu, dodał, utrzymywał się przez tyle lat tzw. kompromis aborcyjny.

“Ostateczna decyzja będzie należała do społeczeństwa, które wyrazi swoje zdanie albo w wyborach, albo w referendum” – ocenił Mężydło.

Zgodnie z obowiązującą od 1993 r. Ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest obecnie dostępna w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

To skutek wyroku Trybunał Konstytucyjny, który uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą trzecią przesłankę z ustawy, która pozwalała na przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wraz z publikacją wyroku TK 27 stycznia przepis ten przestał obowiązywać.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *