Raś: nie wyobrażam sobie, by PO poparła aborcję na życzenie


Nie wyobrażam sobie, by PO poparła aborcję na życzenie; zapewniam, że dyskusja wewnątrz PO na ten temat będzie rzetelna, a mój głos będzie mocno reprezentowany – powiedział w niedzielę poseł KO Ireneusz Raś. Oświadczył, że jest przeciwnikiem aborcji na życzenie i aborcji w ogóle.

W przyszłym tygodniu sprawą aborcji ma się zająć zarząd Platformy Obywatelskiej, który spróbuje przyjąć nowe stanowisko partii w tej sprawie. Wypracowanie go zarząd powierzył zespołowi pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W zespole – jak wynika z informacji PAP – ściera się kilka koncepcji. Część parlamentarzystów Platformy optuje za dopuszczeniem przerywania ciąży do końca 12 tygodnia (z tym, że po ewentualnych konsultacjach pacjentki z lekarzami i psychologami). Z kolei grupa konserwatystów w PO optuje za powrotem do stanu prawnego sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W Telewizji Republika Raś oświadczył, że jest przeciwnikiem aborcji na życzenie, a naruszenie kompromisu aborcyjnego z 1993 było bardzo złe, tym bardziej, że stało się to w czasie, “gdy powinniśmy się zajmować innymi kwestiami takimi, jak zdrowie i wsparcie przedsiębiorców”. Jak mówił, jest to odwracanie uwagi od najważniejszych spraw. “Po raz pierwszy tak zdecydowanie wartościami tak ważnymi dla człowieka gra się dla doraźnych celów politycznych” – ocenił.

Polityk PO podkreślił, że nie wyobraża sobie, by PO poparła aborcję na życzenie. Dodał, że Platforma oficjalnie nie przedstawiła jeszcze swojego stanowiska.

“Będę komentować, jeśli Kidawa-Błońska podejmie w tej kwestii opinię dla zarządu i po stanowisku Zarządu Krajowego (PO – PAP). Zapewniam, że dyskusja będzie rzetelna, a mój głos będzie tam reprezentowany bardzo mocno” – zadeklarował. Zaznaczył, że sam jest przeciwnikiem aborcji w ogóle, ale potrzebny jest kompromis dla dobra wspólnego, bo ludzie mają różne poglądy.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w dwóch przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo). Trzecią przesłankę zezwalająca na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją. Z chwilą publikacji wyroku TK ta przesłanka przestała obowiązywać.


Podobał się artykuł? Podziel się!

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *