PSL proponuje referendum w sprawie aborcji. Stefan Krajewski: To nie politycy z lewej i prawej powinni decydować o aborcji (ZDJĘCIA)


W całej Polsce trwają protesty kobiet przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Odpowiedzią na kolejną falę manifestacji jest propozycja zorganizowania referendum. To pomysł PSL, o którym podczas piątkowej (5 lutego) konferencji w Łapach, mówił podlaski poseł Stefan Krajewski.

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt dotyczący aborcji. Jako alternatywę zaproponowali referendum. O szczegółach opowiedział Stefan Krajewski, podlaski poseł z ramienia ludowców.

– Wszyscy widzimy protesty przetaczające się przez kraj. Rozgrzała dyskusja, której przyczyną jest “pseudo” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zniszczyło kompromis aborcyjny. Ta dyskusja zmierza w złym kierunku. Czas oddać głos Polakom. Niech wszyscy wyrażą swoje zdanie w referendum – proponuje Stefan Krajewski, poseł PSL – Na czas pandemii powinniśmy powrócić do kompromisu i zatrzymać tę machinę, która rozpędza się coraz bardziej i dzieli społeczeństwo – uważa poseł.

Krajewski chce, by każdy Polak i Polka mogli odpowiedzieć na pytania: czy jesteś za zaostrzeniem ustawy aborcyjnej? Czy jesteś za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego? Czy jesteś za aborcją na życzenie?

Zobacz też:Raport o aborcji w Polsce 2019. Ile aborcji przeprowadzili lekarze w Podlaskiem? Ministerstwo Zdrowia podało dane (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że PSL opowiada się za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Do niedawna w Polsce można było przerwać ciążę zgodnie z prawem w trzech przypadkach. Gwarantował to tzw. kompromis aborcyjny wypracowany przed laty przez rząd. Sytuacja zmianiła się 22 pażdziernika, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję w przypadku wad lub choroby płodu.

TK orzekł, że prawo zezwalające na legalną aborcję we wspomnianych sytuacjach jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa uważają, że w praktyce wyrok doprowadzi do całkowitego zakaz aborcji w Polsce. Dlaczego? W wielu szpitalach już dziś lekarze i pielęgniarki podpisują klauzulę sumienia, dającą im możliwość odmowy leczenia, tym samym odmowy wykonania zabiegu usunięcia ciąży.

WideoŹródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *