Aborcja w Białymstoku: prokuratura przyznaje się do błędu – ProkuratorzyProkuratura Okręgowa w Białymstoku popełniła błąd podejmując czynności sprawdzające po zawiadomieniu o rzekomej nielegalnej aborcji w jednym z białostockich szpitali przed opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego – przyznała dziś Prokuratura Krajowa.

Jak informował wczoraj białostocki dziennik “Kurier Poranny” białostocka prokuratura okręgowa sprawdzała, czy po 23 października 2020 roku, czyli po wydaniu przez TK wyroku o niezgodności z Konstytucją aborcji z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, w  Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeprowadzano zabiegi przerywania ciąży.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik informuje dzisiaj, że działania białostockich śledczych były “błędne i nieuzasadnione”. Rzeczniczka wskazuje, że postępowanie sprawdzające zostało wszczęte na skutek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na nielegalnym przeprowadzaniu zabiegów przerywania ciąży w styczniu 2021 r. w jednym z białostockich szpitali. Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku 20 stycznia 2021 r.

“Białostocka prokuratura błędnie rozpoczęła czynności uznając, że w związku z zawiadomieniem zachodzi potrzeba sprawdzenia zdarzeń w nim opisanych” – czytamy w komunikacie Ewy Bialik.- “Zawiadomienie o przestępstwie odnosiło się do zdarzeń, mających miejsce przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży w Dzienniku Ustaw. Działania podjęte przez prokuraturę były niezasadne, gdyż wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje od jego publikacji, a nie od jego wydania” – przyznaje rzeczniczka.

Jak dodała, że Prokuratura Krajowa zwróciła uwagę Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku na nieprawidłowości w działaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *