Grabiec: PO będzie rozmawiała z partnerami na temat rozwiązań dot. aborcji


W PO trwa dyskusja dotycząca aborcji, w najbliższych dniach przedstawimy nasze stanowisko w tej sprawie; wtedy będziemy mogli rozmawiać o tej kwestii z partnerami – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec zapytany o apel PSL, które wezwało PO do poparcia przeprowadzania referendum aborcyjnego.

W poniedziałek PSL zaapelowało do PO, by formacja ta poparła pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji w Polsce.

“Rzeczą naturalną byłoby, że jeżeli PO wzywa nas na swojej konwencji, do tego, żeby współpracowały z nią partie opozycyjne, żeby razem cos robić, to my prosimy PO, żeby stosowała się do tego co sama głosi i poparła nasze starania o referendum. Polacy chcą mieć wybór, ale chcą o tym decydować sami. Politycy się nie powinni mieszać do spraw światopoglądowych. To rzecz dla ludzi” – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL-UED-Konserwatyści Władysław Teofil Bartoszewski.

Rzecznik PO Jan Grabiec zapytany przez PAP o apel przedstawiony przez Bartoszewskiego podkreślił, że jego formacja przede wszystkim cieszy się, że PSL chce tworzyć zręby “przyszłej koalicji ugrupowań pozycyjnych, demokratycznych w Sejmie”.

W tym kontekście zaznaczył, że “dobrze byłoby, aby tworzenie podstaw programowych tej koalicji rozpoczynać od kwestii, w których partie te mają zbliżone stanowisko”. W jego ocenie PO i PSL mają podobne przekonania jeżeli chodzi np. o “demokratyczny porządek prawny, kwestie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, czy naszej obecności w UE”.

Odnosząc się bezpośrednio do kwestii aborcji, Grabiec stwierdził: “Sprawy światopoglądowe są sprawami bardzo indywidualnymi i trudnymi do wypracowania jednolitego stanowiska nawet w ramach jednego klubu parlamentarnego, a co dopiero mówić o koalicji partyjnej. W związku z tym tego rodzaju porozumienia oczywiście są ważne i powinniśmy nad nimi pracować, ale trudno spodziewać się efektów w najbliższym czasie”.

Przypomniał też, że Szef PO Borys Budka zapowiedział, że Platforma przedstawi w “najbliższych dniach” swoje stanowisko dotyczące aborcji. “Myślę, że wtedy będziemy mogli rozmawiać z partnerami na temat rozwiązań kwestii aborcji” – powiedział Grabiec. Jednocześnie zapewnił, że takie rozmowy PO będzie prowadziła.

Grabiec dodał, że obecnie w PO trwa dyskusja dotycząca aborcji, a efekty pracy powołanego w tym celu zespołu – którym kieruje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska – powinny być znane w ciągu kilku dni. “Rozmowy trwają, stanowiska się ucierają. Chodzi o to, żeby każdy z parlamentarzystów PO miał szanse zabrać głos w tej sprawie. Wiemy, że opinie są różne, szanujemy pluralizm światopoglądowy” – powiedział polityk.

Szef PO Borys Budka zapowiedział pod koniec tygodnia w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że PO w najbliższym czasie przedstawi konkretne propozycje w sprawie praw kobiet – również w kwestii ochrony ich zdrowia, życia i prawa wyboru. “Do kompromisu aborcyjnego nie ma powrotu. Nowa umowa społeczna dotycząca prawa aborcyjnego, powinna być oparta na decyzji kobiety” – powiedział Budka. “Osobiście jestem jednak przeciwnikiem +aborcji na życzenie+ – zadeklarował szef PO. “Dla mnie aborcja na życzenie nie jest OK. Ale nie mam prawa – nawet jako szef największej partii opozycyjnej – narzucać swojego stanowiska komukolwiek w tego typu sprawach” – mówił.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK uznał za niekonstytucyjne. Pozostałe dwa przypadki, w których aborcja jest nadal zgodna z prawem, to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *