Zakończyło się spotkanie klubów opozycji. Dwie propozycje rozwiązania sprawy wyroku TK dot. aborcji


Przedstawiciele klubów parlamentarnych spotkali się w piątek ws. możliwych rozwiązań po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Lewica i PSL zaprezentowały swoje projekty ustaw.

Do spotkania klubów parlamentarnych doszło z inicjatywy posłanek Lewicy.

Na zaproszenie odpowiedziała Koalicja Obywatelska oraz PSL. Nie było na nim osoby reprezentującej partię rządząca.
Po spotkaniu posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że pokazało ono, iż opozycja może zrobić „pierwszy krok w kierunku zjednoczenia”. – W kierunku zjednoczenia nie przeciwko komuś, ale dla kogoś. Nie przeciwko jednemu prezesowi, ale dla setek tysięcy kobiet – mówiła.

Dwa projekty ws. wyroku TK

Parlamentarzystka przekazała, że uczestnicy rozmów wspólnie złożą wniosek do marszałek Elżbiety Witek o „niezwłoczne nadanie numerów druku i włączenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu wszystkich projektów złożonych przez kluby opozycyjne, które dotyczą praw reprodukcyjnych kobiet”.

Jak wyjaśniła mowa tu o dwóch projektorach ustaw: Lewicy i PSL.

– Złożymy wniosek o włączenie na najbliższe posiedzenie Sejmu informacji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, o podanie wykładni, interpretacji i skutków prawnych wdrożenia decyzji trybunału Julii Przyłębskiej – przekazała posłanka.

W poniedziałek posłanki Lewicy zaapelowały o poparcie ustawy ratunkowej mającej depenalizować pomoc przy aborcji. Wówczas lekarze przeprowadzający zabieg przerwania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu nie ponosiliby odpowiedzialności karnej (po opublikowaniu wyroku TK za pomoc przy aborcji grozi do trzech lat więzienia).

Z kolei Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek o złożeniu w Sejmie projektu noweli ustawy ws. aborcji. Miałby on przywrócić trzy przesłanki dające możliwość przerwania ciąży w Polsce. Przypomniał również o propozycji przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. aborcji.

Wyrok TK

Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał.

Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu. Zgodnie z decyzją TK, w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z Konstytucją.

O zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą tzw. ustawy antyaborcyjnej wnieśli parlamentarzyści PiS.
W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego.

WideoŹródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *