Hołownia o propozycji PSL ws. przywrócenia kompromisu aborcyjnego: skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu


Nie wiem jaką decyzję podejmą na koniec nasze posłanki, ale skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu – powiedział Szymon Hołownia lider Polski 2050 zapytany, czy posłanki Joanna Mucha i Hanna Gill-Piątek, które przyłączyły się do jego ruchu poprą propozycję PSL przywrócenia kompromisu aborcyjnego.

  • We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że jego ugrupowanie zaproponowało dwa kroki, których celem jest “powrót do normalności” w sprawie aborcji.
  • Zwrócił się w tej sprawie do opozycji.
  • Do jego słów odniósł się Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

Jak przypomniał Kosiniak-Kamysz, pierwszym z nich było złożenie w Sejmie projektu ustawy przywracającej kompromis aborcyjny, który dopuszcza możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz w sytuacji, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Drugim krokiem – dodał – była propozycja przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. aborcji.

“Przyjmijcie nasze rozwiązania rządzący, opozycjo – bo zwracamy się też do części opozycji – i zajmijmy się sprawami, które dzisiaj trzeba rozwiązać. Nie traktujmy praw kobiet jako tematu zastępczego” – wzywał lider PSL.

Hołownia został zapytany we wtorek w Polsat News, czy popiera postulat Strajku Kobiet, jakim jest legalizacja aborcji na żądanie. “Nie popieram tego postulatu” – powiedział Hołownia. Ocenił jednoczenie, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest “tragiczna” dla kobiet.

Czytaj też: 

Hołowni w programie przypomniano też jego wypowiedź sprzed ośmiu lat, gdy miał stwierdzić on, że “aborcja jest zabójstwem w każdym przypadku”. Hołownia zapewnił, że od tamtego czasu “się nie zmienił”. “Natomiast (Hołownia – PAP) zmienił perspektywę decydując się nie być już tylko i wyłącznie publicystą, który komentuje sprawy, które się dzieją (…) ale biorąc odpowiedzialność za kraj. To zasadnicza rzecz, że ja mając świadomość jakie są moje poglądy – i one są dużo bardziej konserwatywne niż poglądy moich wielu współpracowników w ruchu – uważam, że aborcja zawsze jest dramatem, zawsze jest sytuacją, w której trzeba zrobić wszystko, żeby jej uniknąć” – mówił Hołownia.

Czytaj też: Hołownia: Chcemy być częścią propozycji dla Polaków i zaproponować coś lepszego niż jest w tej chwili

Zapewnił również, że od początku swojej obecności w polityce, a także dużo wcześniej, mówił, że nie należy zmieniać stanu rzeczy dot. kwestii aborcji w Polsce.

Zapytany, czy posłanki, które w ostatnim czasie przyłączyły się do ruchu Polska 2050, Joanna Mucha (była posłanka KO) i Hanna Gill-Piątek (była posłanka Lewicy) poprą projekt PSL przywrócenia kompromisu aborcyjnego w Polsce, Hołownia ocenił, że ta propozycja “to jest konkret”. “Nasz plan jest trzypunktowy i jest zbieżny. Trzeba przywrócić status quo” – powiedział Hołownia.

Poinformował, że ta propozycja była omawiana ze wspomnianymi posłankami. “Nie wiem jaką decyzję na koniec podejmą, ale skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu” – powiedział lider Polski 2050.

W środę w zeszłym tygodniu w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *