Hołownia: nie popieram postulatu Strajku Kobiet o aborcji na żądanie – Wiadomości


Hołownia w 2013 r. chwalił projekt zabraniający aborcji eugenicznej. Teraz… wspiera protesty

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że jego ugrupowanie zaproponowało dwa kroki, których celem jest “powrót do normalności” w sprawie aborcji.

Czytaj także:

Jak przypomniał, pierwszym z nich było złożenie w Sejmie projektu ustawy przywracającej kompromis aborcyjny, który dopuszcza możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz w sytuacji, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Drugim krokiem – dodał – była propozycja przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. aborcji.

– Przyjmijcie nasze rozwiązania rządzący, opozycjo – bo zwracamy się też do części opozycji – i zajmijmy się sprawami, które dzisiaj trzeba rozwiązać. Nie traktujmy praw kobiet jako tematu zastępczego – wzywał lider PSL.

Hołownia 1200 forum.jpg

Strajk Kobiet do Szymona Hołowni: niech ktoś mu powie, żeby wyp***ał

Hołownia o legalizacji aborcji na żądanie

Hołownia został zapytany w Polsat News, czy popiera postulat Strajku Kobiet, jakim jest legalizacja aborcji na żądanie. – Nie popieram tego postulatu – powiedział Hołownia. Ocenił jednocześnie, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest “tragiczna” dla kobiet.

Hołowni w programie przypomniano jego wypowiedź sprzed ośmiu lat, gdy miał stwierdzić on, że “aborcja jest zabójstwem w każdym przypadku”.

Hołownia zapewnił, że od tamtego czasu “się nie zmienił”. – Natomiast (Hołownia – red.) zmienił perspektywę, decydując się nie być już tylko i wyłącznie publicystą, który komentuje sprawy, które się dzieją […], ale biorąc odpowiedzialność za kraj. To zasadnicza rzecz, że ja mając świadomość, jakie są moje poglądy – i one są dużo bardziej konserwatywne niż poglądy moich wielu współpracowników w ruchu – uważam, że aborcja zawsze jest dramatem, zawsze jest sytuacją, w której trzeba zrobić wszystko, żeby jej uniknąć – mówił Hołownia.

Zapewnił również, że od początku swojej obecności w polityce, a także dużo wcześniej, mówił, że nie należy zmieniać stanu rzeczy dot. kwestii aborcji w Polsce.

“Trzeba przywrócić status quo”

Zapytany, czy posłanki, które w ostatnim czasie przyłączyły się do ruchu Polska 2050, Joanna Mucha (była posłanka KO) i Hanna Gill-Piątek (była posłanka Lewicy) poprą projekt PSL przywrócenia kompromisu aborcyjnego w Polsce, Hołownia ocenił, że ta propozycja “to jest konkret”. – Nasz plan jest trzypunktowy i jest zbieżny. Trzeba przywrócić status quo – powiedział.

Poinformował, że ta propozycja była omawiana ze wspomnianymi posłankami. – Nie wiem jaką decyzję na koniec podejmą, ale skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu – powiedział lider Polski 2050.

Decyzja TK

W zeszłym tygodniu w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub.r. ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

pb

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *