Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Michał Kamiński i Łukasz Schreiber komentują


Dzisiejsze protesty nie dotyczą tylko praw kobiet, one dotyczą praw obywateli – mówił w “Kropce nad i” w TVN24 wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński, odnosząc się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. – Mam wątpliwości, czy ochrona życia zostanie w ten sposób wzmocniona w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę emocje, które są po stronie Polaków, ale nie mam wątpliwości, że zawsze, w każdym przypadku, aborcja jest złem – powiedział przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku zaostrzający przepisy aborcyjne. Kilka godzin wcześniej ukazało się uzasadnienie wyroku. TK orzekł, że niezgodny z ustawą zasadniczą jest przepis ustawy z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Publikacja wyroku po raz kolejny wyprowadziła na ulice polskich miast tysiące ludzi, którzy sprzeciwiają się zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

“Polska zmierza dokładnie w odwrotną stronę niż ta, w którą zmierza świat zachodni”

O sytuacji społeczno-polityczej związanej z opublikowaniem wyroku dyskutowali w “Kropce nad i” w TVN24 wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński oraz przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Kamiński ocenił, że poprzez orzeczenia takie jak to Trybunału Konstytucyjnego następuje “jawna klerykalizacja naszego życia publicznego”. – Polska zmierza dokładnie w odwrotną stronę niż ta, w którą zmierza świat zachodni. Dzisiejsze protesty nie dotyczą tylko praw kobiet, one dotyczą praw obywateli – mówił.

“Jeżeli ktoś w tej sprawie zmienił radykalnie poglądy, to nie Michał Kamiński, a Jarosław Kaczyński”

Mówił również o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się poglądy środowiska politycznego Jarosława Kaczyńskiego.

– Jeżeli ktoś w tej sprawie zmienił radykalnie poglądy, to nie Michał Kamiński, a Jarosław Kaczyński. Ja przez całe swoje polityczne życie byłem w partiach politycznych, które popierały kompromis z 1993 roku – mówił, nawiązując do ustawy z tegoż roku.

– Jarosław Kaczyński też ten kompromis popierał. Jego brat, świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, też ten kompromis popierał. Jarosław Kaczyński jeszcze w 2015 roku, przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi, podpisał się pod wnioskiem dotyczącym bezwzględnego zakazu aborcji – przypomniał Kamiński. We wrześniu 2015 roku Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy wprowadzającej zakaz przerywania ciąży przygotowany przez Fundację Pro-prawo do życia. Klub PiS opowiadał się wówczas za dalszymi pracami nad nim.

Jak mówił dalej wicemarszałek Senatu, “to Prawo i Sprawiedliwość zmieniło, w imię swoich interesów politycznych, stanowisko w tej sprawie”.

Schreiber: nie mam wątpliwości, że zawsze, w każdym przypadku, aborcja jest złem

Łukasz Schreiber wskazywał, że są “dwa porządki – prawny, konstytucyjny oraz polityczny”, których “nie wolno mieszać” przy dyskusjach związanych z rozstrzygnięciem TK.

Jak dodał, to Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął w tej sprawie, “a nie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, nie premier”.

– Mam wątpliwości, czy ochrona życia zostanie w ten sposób wzmocniona w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę emocje, które są po stronie Polaków, ale nie mam wątpliwości, że zawsze, w każdym przypadku, aborcja jest złem – powiedział.

Schreiber: nie mam wątpliwości, że zawsze, w każdym przypadku, aborcja jest złemTVN24

Kamiński: w sprawie aborcji powinno odbyć się referendum

O swoich poglądach w kwestii aborcji mówił też Michał Kamiński. – Jestem zwolennikiem liberalizacji obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej, jeśli druga strona chce ją zaostrzać. A jeżeli nie mamy na stole zaostrzania ustawy, to dopóki nie odbędzie się w tej sprawie referendum, jestem za tym, żeby utrzymać coś, co jest niesłusznie nazywane kompromisem. Ale moim zdaniem Polacy powinni się wypowiedzieć w tej sprawie referendum – powiedział. 

Źródło zdjęcia głównego: TVN24Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *