Orzeczenie TK w sprawie aborcji opublikowane. Hospicja perinatalne, referendum? Propozycje i komentarze polityków


Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych – przekazał w piątek Michał Wójcik, minister członek Rady Ministrów, wiceszef Solidarnej Polski. W Sejmie jest już projekt prezydencki, zgodnie z którym przesłanką do legalnej aborcji byłyby wady letalne płodu. Swoje propozycje po opublikowaniu wyroku kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ma opozycja. To między innymi zorganizowanie referendum.

W środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską w sprawie aborcji. 22 października ubiegłego roku TK orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Oglądaj TVN24 na żywo w TVN24 GO >>>

W wielu miastach w Polsce odbywają się protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Pojawiły się pytania o ewentualne dalsze kroki władz państwowych.

Wójcik: to forma wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną

O tym, że Solidarna Polska ma swój projekt kolejnych kroków informował już w czwartek wiceprezes tej partii, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy, Michał Wójcik. “Jako wiceszef Solidarnej Polski przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań, mających na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady” – napisał. Dodał, że przekazał dokument Jarosławowi Kaczyńskiemu, Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Gowinowi. Potwierdził to w piątek, informując, że Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych.

CZYTAJ NA KONKRET24: Ziobryści wymyślili hospicja perinatalne? Nie, istnieją od kilkunastu lat>>>

Jak mówił Wójcik, projekt jest formą wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. – To jest ten projekt, dosyć długi, z bogatym uzasadnieniem, który jest głosem Solidarnej Polski w całej dyskusji, która w tej chwili przetacza się w mediach – dodał minister.

– Ta ustawa powinna powstać wiele lat temu, te osoby powinny być wspierane, powinny czuć, że państwo staje za nimi w momencie, kiedy przechodzą bardzo trudne chwile w swoim życiu – przyznał wiceszef Solidarnej Polski.

Jak poinformował, w projekcie znalazły się zapisy o utworzeniu w szpitalach koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania matki przez lekarza, że może ona skorzystać dla swojego dziecka z opieki w hospicjum. Ponadto – dodał Wójcik – w hospicjach będzie świadczona pomoc zarówno lekarska, jak i psychologiczna.

Polityk zaznaczył, że obecnie takich hospicjów jest kilkanaście, ale są regiony w Polsce, gdzie takich placówek nie ma, a ludzie nie wiedzą o ich istnieniu. – Tak nie może być. Tu państwo musi stanąć na wysokości zadania. Tych hospicjów musi powstać więcej – mówił.

Projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną. Wiceszef Solidarnej Polski przekazał, że projekt reguluje również kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

Według Wójcik, projekt zostanie przedstawiony koalicjantom z PiS i Porozumienia podczas posiedzenia Rady Koalicyjnej. – Mam nadzieję, że projekt tak szybko trafi pod obrady Sejmu najszybciej jak jest to możliwe – powiedział.

Protesty po publikacji wyroku w sprawie aborcjiTVN24

Prezydencki projekt w Sejmie

W Sejmie na rozpatrzenie czeka złożony w październiku zeszłego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt zmiany ustawy aborcyjnej zgodnie z którym przesłanką do legalnej aborcji byłyby wady letalne płodu. Według prezydenta, zmiany w projekcie zagwarantują, że w prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży.

Klub Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści proponuje referendum i składa projekt

– Zawiązujemy komitet referendalny i będziemy przekonywali wszystkie siły polityczne do tego, żeby się włączyły do dyskusji, żeby pokazać, że dzisiaj autorem zniszczenia kompromisu aborcyjnego jest Jarosław Kaczyński i że za dwa i pół roku na jego życzenie będzie aborcja na żądanie – powiedział w piątek w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Doprecyzował, że będzie to komitet obywatelski. – Zapraszamy wszystkie siły polityczne. Słychać, że wśród kolegów z Platformy i Lewicy są także głosy życzliwe do tego projektu – powiedział.

“Zawiązujemy komitet referendalny i będziemy przekonywali wszystkie siły polityczne”TVN24

W czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że referendum powinny paść następujące pytania: “Czy jesteś za liberalizacją aborcji? Czy jesteś za zaostrzeniem aborcji? Czy jesteś za przesłankami, które funkcjonowały przez 30 lat? Czy jesteś za kompromisem aborcyjnym?”.

Kosiniak-Kamysz informował także o złożeniu w Sejmie projektu noweli ustawy, który przywraca trzy przesłanki dające możliwość przerwania ciąży w Polsce.

Ujazdowski: referendum jedną z racjonalnych ścieżek

Reporterka TVN24 Agata Adamek relacjonowała z Sejmu, że wśród polityków Koalicji Obywatelskiej nie ma jednomyślności co do tego, co należy zrobić po wyroku TK.

Senator KO Kazimierz Michał Ujazdowski opowiedział się za referendum.- To jest jedna z racjonalnych ścieżek, która mogłaby też zagwarantować pokój społeczny – powiedział.

Na uwagę, że Koalicja Obywatelska nie popiera referendum, powiedział: – Po to jest debata, żebyśmy ze sobą rozmawiali.

Ujazdowski: referendum w sprawie aborcji jedną z racjonalnych ścieżekTVN24

Pomaska: uważam, że rozwiązania będą szły w stronę liberalizacji prawa aborcyjnego

Zdaniem Agnieszki Pomaski “nie będzie powrotu do rozwiązań prawnych, które funkcjonowały przed tym pseudowyrokiem pseudo-Trybunału Konstytucyjnego”. – Uważam, że rozwiązania będą szły w stronę liberalizacji prawa aborcyjnego – oceniła.

Posłanki Lewicy zapowiedziały w czwartek w Sejmie złożenie obywatelskiego projektu ustawy, który liberalizowałby przepisy dotyczące aborcji.

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kwaśny/tvn24.plŹródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *