KO bije w Kaczyńskiego: To policja stworzyła zagrożenie epidemiczne


W czwartek wieczorem przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie odbyły się protesty ws. aborcji. Demonstracja, którą początkowo planowano do godz. 21 przedłużyła się po tym, jak na teren TK wdarło się kilkoro demonstrantów. Zostali oni zatrzymani. Policja wyprowadziła przy użyciu siły osoby, które po zakończeniu protestu pozostały pod siedzibą TK i nie zgodziły się na wylegitymowanie funkcjonariuszom. Protestujący stawiali bierny opór.

Jak poinformował w piątek rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak w związku z czwartkowymi protestami Strajku Kobiet policjanci wylegitymowali 417 osób, zatrzymali 14 osób; ponadto nałożono 12 mandatów karnych i skierowano do sądu 10 wniosków. Przekazał, że dwoje policjantów doznało obrażeń.

Według posłanki KO Agnieszki Pomaskiej to, co wydarzyło się w czwartek na ulicach stolicy jest “najlepszym dowodem na to, że dzisiaj partii rządzącej i prezesowi Kaczyńskiemu nie chodzi o to, żeby w Polsce coś naprawiać, żeby zarządzać kryzysem, wygrać z pandemią, żeby Polacy byli zdrowi”.

“Kaczyński wyprowadza ludzi na ulicę”

Dzisiaj partii rządzącej chodzi o to, żeby utrzymać władzę, żeby odwrócić uwagę od prawdziwych problemów, które są dzisiaj w Polsce. A tych problemów jest mnóstwo: brak szczepionek, chaos z organizacją szczepienia w Polsce, umierający ludzie z powodu pandemii, upadające firmy, brak pomysłu na wyjście do przodu i ofensywę w gospodarce. To są prawdziwe problemy w Polsce i Jarosław Kaczyński próbuje od tych problemów odwrócić uwagę wyprowadzając ludzi nas ulicę. To Jarosław Kaczyński i jego partia dzisiaj są odpowiedzialni za to, co dzieje się na polskich ulicach – mówiła posłanka KO.

Pomaska podkreśliła, że miejsce opozycji jest dzisiaj razem ze wszystkimi protestującymi. Zapewniła też, że każdy, kto jest odpowiedzialny za przemoc na ulicach Warszawy, poniesie konsekwencje.

W ocenie senatora Bogdana Klicha Polska coraz bardziej staje się “państwem policyjnym i państwem bezprawia”, odwraca się od demokracji. – To, co się dzieje na polskich ulicach, zobowiązuje nas, posłów i senatorów do tego, aby wspierać ludzi represjonowanych – dodał.

My posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej jesteśmy z protestującymi. Jesteśmy po to, aby nikomu nie stała się krzywda. Jesteśmy po to, aby prawa obywatelskie były respektowane, dlatego że w tym chaosie prawnym, który został wprowadzony, policja używa przemocy w stosunku do protestujących tam, gdzie nie wolno jej używać – mówił Klich.

Nielegalne kary sanepidu?

Przypomniał też, że sądy administracyjne uchylają kary sanepidu nakładane na uczestników protestów. – Te kary są nakładane w sposób nielegalny. Nielegalne jest też legitymowanie uczestników protestów, nielegalne jest też uczestników protestów – mówił senator.

Poseł KO Michał Szczerba ocenił, że czwartkowe wydarzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym były “wielkim skandalem”. Jak mówił, w Polsce wprowadzana jest “systematyczna przemoc” ze strony policji na skutek presji politycznych zwierzchników. – Wczoraj byliśmy tego świadkami – dodał.

Przemoc i represje – to znak charakterystyczny polskiej policji od momentu, kiedy wicepremierem został Jarosław Kaczyński – ocenił Szczerba. Zwracał uwagę, że 14 osób zatrzymanych przed TK nie było przewożonych do warszawskich komend i komisariatów, tylko wywożone do Mińska Mazowieckiego, Legionowa, Pruszkowa, Piaseczna, Nowego Dworu Mazowieckiego, czy Wołomina.

Zdaniem posła KO, działania policji to próba zastraszenia społeczeństwa. – Nie ma na to naszej zgody – oświadczył.

Agresywne zachowanie protestujących?

Parlamentarzyści KO zostali zapytani o ocenę agresywnego zachowania protestujących. Klich relacjonował, że w czasie, kiedy on uczestniczył w proteście pod TK “ze strony demonstrantów nie było odrobiny agresji w stosunku do polskiej policji”.

Natomiast, niestety, muszę powiedzieć z przykrością, że fakt, iż demonstracja, która nie miała charakteru agresywnego, zakończyła się wielogodzinnym kotłem w stosunku do uczestników tej demonstracji, jest przykładem działań eskalacyjnych, za które odpowiadają ci, którzy są zwierzchnikami polskiej policji – mówił senator KO.

Według Szczerby, to policja podczas czwartkowej demonstracji stworzyła zagrożenie epidemiczne, a nie protestujący.

Politycy zostali poproszeni też o ocenę przejścia demonstrantów przez ogrodzenie Trybunału Konstytucyjnego, czy też wbicie przez nich gwoździ w drzwi budynku. – Przyznam się szczerze, ja nie widziałam tej sytuacji, więc nie mogę się wypowiedzieć – powiedziała Pomaska. – Ja też nie widziałem tej sytuacji – dodał Szczerba.

Przemoc nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, to będziemy podkreślać. Myślę, że to jest najlepszy komentarz do tych wydarzeń – powiedziała Pomaska.

Referendum aborcyjne?

Posłanka KO została również zapytana, czy opowiada się za referendum ws. aborcji. Zdaniem Pomaskiej “to nie jest najlepszy pomysł”. W jej ocenie powinna powstać “nowa umowa społeczna”.

Kompromis aborcyjny został złamany. Uważam, że dzisiaj jest bardzo duże oczekiwanie – i do tego będę wszystkich przekonywała i namawiała – żeby kobieta była w swoich bardzo trudnych życiowych wyborach otoczona opieką, nie tylko lekarską, ale i psychologiczną i żeby dzisiaj miała rzeczywiście realny wybór – mówiła.

Uważam, że rozwiązania prawne powinny iść w tym kierunku, żeby aborcja nie była jednoznacznie napiętnowana, tak, jak ma to miejsce dzisiaj, bo przecież wiemy, że polskie kobiety dokonują aborcji – podkreśliła Pomaska.

Jej zdaniem “nie będzie powrotu do rozwiązań prawnych które funkcjonowały przed pseudowyrokiem pseudotrybunału“. – Uważam, że rozwiązania będą szły w stronę liberalizacji prawa aborcyjnego – dodała posłanka KO.Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *