Skrót wiadomości – środa, 27 stycznia


Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

———————-

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w grudniu 2020 r. wyniosła 6,2 proc. wobec 6,1 proc. w listopadzie – podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu 2020 r. wzrosły rdr o 7,0 proc., po wzroście o 15,1 proc. rdr w listopadzie – podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w grudniu 2020 r. w ujęciu rdr wzrosły o 9,4 proc., po wzroście o 20,7 proc. rdr w listopadzie – podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu 2020 r. wzrosła o 9,4 proc. rdr, a mdm spadła o 2,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze, styczniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku znacznie wyższej inflacji w Polsce niż miało to miejsce jeszcze w ubiegłym miesiącu.

We Francji nastroje konsumentów pogorszyły się i to mocniej od oczekiwań rynkowych – wskaźnik nastrojów wyniósł w styczniu 92 pkt., wobec 95 pkt. miesiąc wcześniej – podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł -15,6 pkt. wobec -7,5 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -7,3 pkt. – podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 4,1 proc. w tygodniu zakończonym 22 stycznia 2021 – podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu wzrosły o 0,2 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,9 proc. mdm – poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +0,9 proc.

Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. – podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed zamierza przeprowadzać skup aktywów do czasu osiągnięcia postępów w dochodzeniu do celu inflacyjnego i pełnego zatrudnienia.

Skupianie się na momencie wyjścia z okresu luźnej polityki monetarnej jest obecnie przedwczesne – powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy.

BUDŻET, DŁUG

Do FUS w 2020 roku wpłynęło 184 mld zł składek, o 4 mld zł mniej rdr – poinformowała na briefingu prezes ZUS Gertruda Uścińska.

GIEŁDA

W środę wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły dzień pod kreską. WIG20 zniżkował 2,66 proc., a najsłabszą spółką w indeksie krajowych blue chipów był KGHM (w dół 8,99 proc.). Z kolei, przy obrotach przekraczających 1,9 mld zł, akcje CD Projektu wzrosły o 5,27 proc.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 stracił 2,66 proc. do 1.929,21 pkt., WIG zniżkował 2,30 proc. do 56.453,85 pkt., mWIG40 poszedł w dół 1,46 proc. do 4.066,64 pkt., a sWIG80 stracił 1,49 proc. do 16.762,13 pkt.

SPÓŁKI

W ofercie publicznej Huuuge spółka chce wyemitować do 15 mln akcji a akcjonariusze planują sprzedaż do 18,35 mln walorów. Cena maksymalna akcji wynosi 50 zł – podała firma w prospekcie emisyjnym.

Księga popytu na akcje Huuuge została pokryta w całości po cenie z przedziału – poinformował Bloomberg. Wcześniej agencja informowała, że przedział cenowy na potrzeby budowy księgi popytu wynosi 40-50 zł.

Huuuge jest bardzo zadowolone z dużego popytu na akcje spółki, widocznego na początku budowy księgi popytu. Podwyższenie ceny oferowanych akcji nie jest niemożliwe – poinformował prezes Anton Gauffin.

Kurs akcji InPostu wzrósł w debiucie na giełdzie Euronext Amsterdam o 18,8 proc. do 19 euro – poinformował Bloomberg.

Inwestorzy objęli całą ofertę publiczną 175 mln akcji InPostu po cenie 16 euro za jedną akcję – podał InPost w komunikacie. Przedział cenowy wynosił 14-16 euro.

Sprzedaż gazu ziemnego przez PGNiG w IV kw. 2020 r. wyniosła 9,37 mld m sześc., a wydobycie sięgnęło 1,22 mld m sześc. – wynika z szacunkowych danych operacyjnych. W ocenie prezesa Pawła Majewskiego, wyniki są satysfakcjonujące, zwłaszcza w segmencie handlu.

PGNiG prognozuje w 2021 roku wydobycie 5 mld metrów sześciennych. gazu, 5,2 mld metrów sześciennych w 2022 roku i 5,3 mld metrów sześciennych w 2023 roku – podała spółka w komunikacie.

PGNiG prognozuje wzrost wydobycia gazu ziemnego do 2023 roku do 5,3 mld metrów sześciennych rocznie. Prezes PGNiG Paweł Majewski zastrzega, że prognozy nie obejmują potencjalnych akwizycji złóż w Norwegii, a zakładany spadek wydobycia w Polsce tłumaczy sytuacją związaną z pandemią koronawirusa.

Wysoki popyt konsumpcyjny na rynku AGD umożliwił poprawę wyników finansowych Amiki w 2020 roku. Rok 2021 zapowiada się dla grupy pozytywnie, choć po złagodzeniu obostrzeń, popyt na AGD może przejściowo spowolnić – poinformował PAP Biznes w wywiadzie Michał Rakowski, członek zarządu spółki. Dodał, że w bieżącym roku wzrost rynku AGD w Polsce może wynieść ok. 10 proc., po ponad 15-proc. ubiegłorocznej zwyżce.

Heimstaden Bostad przejmie od Marvipolu trzy nowe inwestycje za 380,9 mln euro – podała szwedzka spółka w komunikacie. Heimstaden zyska 647 lokali na wynajem z opcją zakupu kolejnych 60 mieszkań.

Kruk, w ramach kolejnej emisji obligacji z VII programu, zaoferuje obligacje o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 20 mln zł – poinformował Kruk w komunikacie.

Średnia ocen nowej gry Bloober Team, “The Medium”, wynosi 73/100 pkt., zarówno na portalu Metacritic jak i OpenCritic.

Triggo planuje w najbliższych miesiącach pozyskać z oferty publicznej do ok. 11 mln zł i w 2021 roku zadebiutować na rynku NewConnect – podała spółka w komunikacie prasowym.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI zmniejszyły zaangażowanie w Mostostalu Zabrze do 4,58 proc. głosów na WZ – podał Mostostal w komunikacie.

Forte szacuje, że wynik EBITDA w czwartym kwartale 2020 roku wyniósł 82 mln zł, czyli o 74 proc. więcej niż przed rokiem – podała spółka w komunikacie. W całym 2020 roku EBITDA zwiększyła się o 41 proc. do 199 mln zł.

WALUTY

Krajowa waluta w kolejnych dniach tygodnia pozostanie słaba, a kurs EUR/PLN powinien oscylować w okolicy 4,55 – ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Z kolei rentowności krajowych 10-latek powinny zmierzać w kierunku historycznych minimów z listopada, które wynosiły 1,12 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2114 USD i 125,87 JPY – podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5468 – poinformował NBP.

TOWARY

Ceny miedzi spadają podczas środowego handlu na giełdzie LME w Londynie. Metal w dostawach 3-miesięcznych traci 0,4 proc. wobec 8.008,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji – informują maklerzy.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów – informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 9,91 mln baryłek, czyli o 2 proc. do 476,7 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

CD Projekt raczej nie poradzi sobie z ograniczeniami starszej generacji konsol, przez co “Cyberpunk 2077” może pozostać grą głównie na komputery PC oraz nowe PlayStation i Xbox – ocenia Paweł Sugalski zarządzający Rockbridge TFI. Zdaniem zarządzającego, spółka powinna ostrożnie podejść do planowanego trybu multiplayer i być może zmniejszyć skalę tej produkcji oraz – w miarę możliwości – przyspieszyć prace nad kolejnym “Wiedźminem”.

Dynamiczne wzrosty kursu CD Projektu w środę i całym obecnym tygodniu nie znajdują uzasadnienia w analizie fundamentalnej – ocenia większość analityków. Eksperci wskazują, że popyt na akcje polskiej spółki pochodzi głównie od zagranicznych inwestorów, grających przeciwko funduszom z krótkimi pozycjami.

Należy oczekiwać dalszego napływu imigrantów z Białorusi i Ukrainy do Polski – ocenili ekonomiści banku Pekao. Ich zdaniem, przemawiają za tym sytuacja gospodarcza w tych państwach oraz osłabienie się ich walut w stosunku do złotego.

Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) szacuje spadek PKB w krajach CEEMEA w 2020 roku na 3,2 proc., zaś w 2021 roku oczekuje wzrostu na poziomie 3,8 proc. – podał w komunikacie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych nie powinien przekroczyć 1 pkt proc. – oceniło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, komentując dane GUS.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Przewozy ładunków w grudniu 2020 r. rdr wzrosły o 3,6 proc. i wyniosły 48,3 mln ton – podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesiąc do miesiąca przewozy spadły o 2,3 proc.

Amazon rozpoczął prace nad uruchomieniem serwisu Amazon. pl – poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Produkcja samochodów osobowych w grudniu spadła rdr o 30,5 proc. do 20,5 tys. sztuk – podał GUS.

Produkcja węgla kamiennego w grudniu 2020 r. wzrosła o 0,5 proc. i wyniosła 4.978 tys. ton – podał Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu w stosunku do grudnia o 10,5 pkt. do 2,1 pkt. – poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Zainteresowanie obowiązującą od 18 stycznia, drugą edycją pozaustawowych moratoriów kredytowych jest spore – poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Prawie połowa bankowców spodziewa się, że 2021 rok będzie dla bankowości gorszy niż poprzedni, 56 proc. ankietowanych oczekuje, że obecny rok przyniesie wzrost kredytów nieregularnych – wynika z sondażu Związków Banków Polskich oraz Kantar TNS.

W ramach prac nad propozycją KNF, dotyczącą zawierania przez banki ugód ws. kredytów we frankach szwajcarskich, klientom banków zostaną przedstawione ankiety, później projekt będzie miał fazę pilotażu – poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

WYDARZENIA Z KRAJU

——————

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny – wynika z uzasadnienia wyroku TK.

Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę; dziecko jeszcze nieurodzone jest podmiotem mającym prawo do życia – głosi uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Jesteśmy gotowe, żeby wyjść na ulice – oświadczyły przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po publikacji uzasadnienia wyroku TK. Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady; wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie; to nie my zaczęłyśmy – nawoływała Marta Lempart.

Uczestnicy protestu, zwołanego w środę po publikacji uzasadnienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ruszyli sprzed siedziby TK w kierunku centrum stolicy. Protestujący przeszli na plac Na Rozdrożu, a dalej Alejami Ujazdowskimi w stronę placu Trzech Krzyży.

Protestujący w środę w Warszawie po publikacji uzasadnienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przeszli sprzed siedziby TK w okolice siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Siedzibę PiS od uczestników protestu odgradzają wozy policyjne i funkcjonariusze.

Treść uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest oparta o Konstytucję RP – powiedział poseł PiS Marek Suski. Zapowiedział, że będą prowadzone prace nad nowym projektem ustawy uwzględniającym przypadki wad letalnych.

W czwartek zostanie przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego – poinformował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 6.789 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 389 osób, a liczba szczepień wyniosła 124.714 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1.489.512 zakażeń, 36.054 zgony i 905.457 szczepień.

Z punktu widzenia ministra zdrowia zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji – powiedział w Radiu ZET, szef resortu Adam Niedzielski.

Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół; w drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Należy odmrażać gospodarkę, ale powoli; tempo zależy od naszego zachowania, czy będziemy stosować się do zaleceń – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to “poluzowanie” może być szybsze – dodał.

Postąpiłem od A do Z – zgodnie z obowiązującym mnie prawem – napisał we wtorek poseł PiS Zbigniew Girzyński. Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował godzinę wcześniej o zawieszeniu Girzyńskiego w prawach członka partii. Sprawa ma związek ze szczepieniem przeciw COVID-19.

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki przeprowadzą kontrolę w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Drugi przypadek mutacji brytyjskiej koronawirusa w Polsce został wykryty w ramach badania przesiewowego nauczycieli i dotyczy jednej z nauczycielek we Wrocławiu – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar, a wśród nich – najsłabsze, najufniejsze i najbardziej niewinne – są zawsze dzieci – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

Politycy KO w ostrych słowach skomentowali wydanie uzasadnienia do ubiegłorocznego wyroku TK ws. aborcji oraz zapowiedź jego publikacji. “To nie Trybunał, to nie wyrok, to dranie” – oceniła Barbara Nowacka (KO). Lider PO Borys Budka nazwał zapowiedź publikacji orzeczenia TK “prowokacją”.

Im nie chodzi o ochronę życia; to przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi. Życie to polskie kobiety, obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być – podkreślił były premier Donald Tusk.

Skazywanie kobiet na cierpienia wbrew większości Polek i Polaków, to już nie jest cynizm polityczny; to świadome i wyrachowane działanie na szkodę państwa – ocenił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do publikacji przez TK uzasadnienia wyroku w sprawie przepisów dotyczących aborcji.

Publikacja wyroku TK ws. aborcji będzie oznaczała legalizację tortur kobiet w Polsce; Lewica nigdy nie zostawi kobiet samych – oświadczyły posłanki Lewicy. Ich zdaniem, zła władza dla własnych, niskich celów politycznych i przykrycia swoich porażek wyprowadza dziś ludzi na ulice.

Bezprawny akt ma stać się dziś w Polsce prawem. Można wspierać kobiety w heroicznych wyborach, ale nie wolno ich do nich zmuszać – podkreślił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia po publikacji przez TK uzasadnienia wyroku ws. przepisów dotyczących aborcji.

Apelujemy o rozpisanie referendum ws. aborcji, gdzie obywatele będą mogli określić czy chcą liberalizacji, zaostrzenia czy pozostawienia tzw. kompromisu aborcyjnego – podkreślił w środę wiceprzewodniczący klubu Koalicji Polskiej Jacek Protasiewicz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

———————-

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zorganizuje 22 kwietnia szczyt klimatyczny z udziałem światowych przywódców – poinformował w środę Biały Dom.

Nowa minister finansów USA Janet Yellen i minister finansów Niemiec Olaf Scholz obiecali sobie w środę, podczas swojej pierwszej rozmowy telefonicznej, podjęcie “ścisłej współpracy” – poinformował rzecznik niemieckiego resortu.

Ponad 100 milionów osób na całym świecie zakaziło się koronawirusem od początku pandemii – podał we wtorek wieczorem na swojej stronie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej zakażonych jest w USA – ponad 25 mln.

UE zwróciła się do przedsiębiorstwa AstraZeneca, żeby upubliczniło kontrakt, który zawarło z UE na dostawę szczepionkę – poinformował w środę Reuters, powołując się na anonimowe źródło w strukturach UE. AstraZeneca twierdzi, że nie naruszyła umowy, Unia uważa, że jej warunki nie zostały dotrzymane. Informacja pojawia się dzień po tym, kiedy prezes firmy Pascal Soriot w wywiadzie dla włoskiego dziennika “la Republica” ujawnił niektóre poufne zapisy umowy. Powiedział on m.in., że kontrakt nakłada na jego korporację “dołożenia wszelkich starań”, jeśli chodzi o szybkie terminy dostaw szczepionki, ale nie zobowiązuje do przestrzegania określonego harmonogramu dostaw.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier skorygował w środę swoją wcześniejszą prognozę tegorocznego wzrostu produktu krajowego brutto Niemiec z 4,4 proc. do 3 proc. Nowa prognoza uwzględnia skutki obecnego drugiego lockdownu.

W RFN liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 13 202, do 2 161 279 – wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły 982 osoby z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar w kraju do 53 972.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella rozpoczął w środę konsultacje w związku z kryzysem rządowym, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego. Wykonany został już pierwszy polityczny krok w celu powołania trzeciego gabinetu Contego.

We Włoszech nastąpiło pogorszenie sytuacji pandemicznej – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, ogłoszonych w środę. Tego dnia poinformowano o utworzeniu w kraju konsorcjum grup naukowych, które będą prowadzić badania genetyczne nad koronawirusem.

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia – zdecydował bułgarski rząd. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z właścicielami lokali gastronomicznych, które będą otwarte od 1 marca.

Węgry jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej otrzymały w środę partię 2400 dawek leku bamlanivimab, stosowanego do leczenia chorych na Covid-19 – poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.

Rząd Pedra Sancheza ogłosił we wtorek, że żaden z ministrów Hiszpanii nie brał udziału w szczepieniach przeciwko Covid-19 poza kolejnością. Potwierdzono też 591 zgonów w ciągu ostatniej doby, czyli najwięcej podczas trzeciej fali koronawirusa w tym kraju.

Od środy podróżowanie za granicę jest w Belgii nielegalne, chyba że podróż jest niezbędna. Kraj wprowadził kontrole na granicach. Policja zamierza dawać mandaty tym, którzy wyjeżdżają na wakacje.

Rząd Szwecji zdecydował w środę o zakazaniu w tym roku nowych miotów na fermach norek w związku z wykryciem koronawirusa w 13 gospodarstwach na południu kraju.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1725 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 25 308 nowych zakażeń koronawirusem – poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Liczba zaszczepionych osób przekracza 7,16 mln.

Lockdown w Anglii potrwa przynajmniej do 8 marca – zasugerował w środę Boris Johnson. Brytyjski premier wyraził nadzieję, że tego dnia będą mogły zostać otwarte szkoły, a wcześniej zapowiadał, iż będzie to pierwszy etap znoszenia restrykcji.

Kwarantanna na Litwie została wydłużona o kolejny miesiąc, do końca lutego – taką decyzję podjął w środę rząd kraju. W uzasadnieniu wskazano, że sytuacja epidemiczna się poprawia, ale liczba zakażeń koronawirusem pozostaje wysoka.

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę zamknięcie od północy z czwartku na piątek granic dla osób nie mieszkających w tym kraju. O zawleczenie nowych przypadków koronawirusa posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

Stany Zjednoczone planują zamówić 200 milionów dodatkowych dawek szczepionki na koronawirusa, aby do końca lata zaszczepić niemal całą amerykańską populację – poinformował w komunikacie Biały Dom.

Policja w Moskwie zakończyła rewizję w mieszkaniu Aleksieja Nawalnego w dzielnicy Marjino, po czym funkcjonariusze zabrali ze sobą brata opozycjonisty – Olega Nawalnego, który znajdował się w tym lokalu – podał w środę wieczorem portal MBCh Media.

Około miliona nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech – taki jest według specjalistów skutek pandemii koronawirusa oraz związanego z nią kryzysu ekonomicznego, lęku przed zakażeniem, żałoby oraz zachorowania na Covid-19.

Majątek mafii z Kalabrii o wartości 124 milionów euro skonfiskowała w środę włoska Gwardia Finansowa. Nieruchomości i firmy należały do czterech przedsiębiorców, w tym trzech z jednej rodziny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, który tradycyjnie odbywa się w maju, został w tym roku przeniesiony na lipiec z powodu pandemii koronawirusa – ogłosili w środę organizatorzy.

Od 28 stycznia do 15 marca wszyscy przybywający do Pekinu, nawet z obszarów niskiego ryzyka, będą musieli okazać ujemny wynik testu na obecność koronawirusa – ogłosiły w środę władze miasta, zaostrzając reguły przed sesją parlamentu i nasileniem podróży z okazji Święta Wiosny.

(PAP Biznes)

gor/ ana/ asa/

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *