TK opublikowa³ uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Komentarz Marty Lempart


Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś po południu uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 r. w sprawie aborcji. Czytamy w nim m.in.:

“Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny”.

Zdania odrębne do wyroku zgłosili sędzia Leon Kieres i sędzia Piotr Pszczółkowski.

Krok TK komentuje dla “Wyborczej” Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: 

Publikacja uzasadnienia “wyroku” na stronie internetowej TK nie oznacza, że wchodzi on w życie. Oznaczać może to jednak – i dlatego się mobilizujemy – przygotowanie do jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Taką argumentacją posługiwał się rząd, kiedy tłumaczył, że czeka na pisemne uzasadnienie oświadczenia mgr Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji (błędnie nazywanego wyrokiem TK) by móc je opublikować.

Jeśli do tego dojdzie, Strajk Kobiet będzie gotowy do odpowiedzi w skuteczny, uliczny sposób, a panowie tego jak zwykle pożałują. Jednocześnie złożymy zawiadomienie do prokuratury z art. 231 kodeksu karnego – o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego, który zdecyduje o publikacji oświadczenia pani mgr Przyłębskiej w Dzienniku Ustaw, który jest państwowym publikatorem, a nie kolorowanką pana Kaczyńskiego.

Na godz. 18.30 Strajk Kobiet zwołuje przed siedzibę TK przy Al. Szucha w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej OSK po godz. 17. Klementyna Suchanow mówiła:

– To może być ciężka noc. Wiemy, jak zachowuje się policja. Politycy powinni być dziś razem z protestującymi, by się temu przyglądać. 

Lempart spodziewa się bardzo dużej liczby policjantów na dzisiejszej demonstracji. –  Chcemy sprawdzić, ile zajmie czasu Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby ściągnąć do Warszawy tyle radiowozów, by się nas nie bać – powiedziała podczas konferencji.

Zwróciła się do osób, które zamierzają dzisiaj protestować: – Nasz sprzeciw jest legalny, policja musi mieć podstawę prawną i faktyczną, by was legitymować. Absolutnie nie przyjmujemy mandatów, policja działa nielegalnie. 

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *