Wybory prezydenckie 2020: Nowy sondaż. Minimalna przewaga Andrzeja Dudy nad kontrkandydatami w drugiej turze

Andrzej Duda pokonałby każdego z potencjalnych rywali w II turze wyborów prezydenckich – wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. To jednak jedyna dobra wiadomość dla prezydenta, bo jego przewaga nad kontrkandydatami jest już minimalna.

W sondażu zbadano szanse poszczególnych kandydatów na zwycięstwo w starciu z Andrzejem Dudą w drugiej turze wyborów prezydenckich. Okazało się, że prezydent wygrałby ze wszystkimi, ale jego przewaga bardzo stopniała w stosunku do wyników, jakie osiągał w sondażach jeszcze kilka tygodni temu.

Trzaskowski, Hołownia i Kosiniak-Kamysz najgroźniejsi

Najlepiej w badaniu wypadli Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Warszawy, były dziennikarz oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego uzyskaliby w drugiej turze po 49 proc. głosów, przy 51 proc. Andrzeja Dudy. W poprzednim takim badaniu Rafał Trzaskowski mógł liczyć na 46 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz na 45 proc., a Szymon Hołownia na 48 proc.

Kolejną lokatę zajął Robert Biedroń. W starciu z nim, prezydent Andrzej Duda może liczyć na zwycięstwo z wynikiem 53 proc. (47 proc. dla Biedronia). Identyczny wynik Biedroń zanotował w poprzednim badaniu.

Największy wzrost pojawił się za to przy Krzysztofie Bosaku. Ostatnio w drugiej turze mógł liczyć na 39 proc. głosów, natomiast w najnowszym badaniu poparłoby go 44 proc.

Andrzej Duda zdecydowanie wygrywa w pierwszej turze

W badaniu zapytano również respondentów o ich preferencje w pierwszej turze. Tutaj bezsprzecznie wygrał Andrzej Duda, który zdobył 40 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski z wynikiem 27 proc. Podium zamyka Szymon Hołownia (17 proc.).

Dalsze miejsca zajmują kolejno Krzysztof Bosak (6 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (5 proc.) i Robert Biedroń (4 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 22 do 25 maja 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1056.

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *