Czy uczniowie wrócą do szkół we wrześniu? Małe szanse!

Czy od września uczniowie będą mogli wrócić do szkół? To coraz mniej prawdopodobne. Ministerstwo edukacji już pracuje nad przepisami i zasadami, które miałyby umożliwić kontynuowanie zdalnej nauki także po wakacjach.

Czy po wakacjach wszyscy uczniowie będą mogli ze spokojem wrócić do szkół? – To bardzo trudne pytanie. Odpowiedź nie należy do mnie. Natomiast obawiam się, że akurat w tym momencie może to nie być takie proste – stwierdził we wtorek na antenie RMF FM wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Polska wciąż jest w grupie krajów, które najgorzej radzą sobie z epidemią koronawirusa – tych, w których liczba nowych przypadków jest każdego dnia na takim samym, wysokim poziomie. Tylko ostatniej doby w całym kraju przybyło ponad pół tysiąca chorych. Tak wielu zachorowań dziennie nie było nawet w marcu i kwietniu, które uznawane były za szczyt epidemii. Kraje, w którym wysoka liczba zakażeń utrzymuje się na wysokim poziomie tak długo, można policzyć na palcach.

Zobacz także

Czy sytuacja poprawi się do września? Nie wiadomo. Z analizy działającej we Wrocławiu międzynarodowej grupy MOCOS wynika, że jest tylko 10 procent szans na to, aby we wrześniu we Wrocławiu epidemia była już opanowana. Szanse dla innych regionów Polski są jeszcze mniejsze.

– Epidemia się nie skończyła. Koronawirus nie odpuścił – powtarza też profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. – Cały czas należy się pilnować, przestrzegać zasad sanitarnych i nosić maseczki. Młodzi, którzy z pewnością zakażenie przejdą bezobjawowo, powinni pilnować się z szacunku dla tych starszych, którzy są z grupy ryzyka i dla których koronawirus jest śmiertelnym zagrożeniem – jak mantrę powtarza ordynator.

Do zdalnej nauki także od września przygotowuje się już ministerstwo edukacji. Jego szef, Dariusz Piontkowski, zaznacza że to jeden ze scenariuszy branych pod uwagę.

– Wierzę, że epidemia zostanie na tyle opanowana, że uczniowie wrócą do szkół po wakacjach. Musimy jednak pamiętać, że minister zdrowia przestrzega przed drugą falą koronawirusa właśnie jesienią, nie możemy jej wykluczyć. Jeśli epidemia nie ustąpi, wówczas mamy przygotowane podstawy prawne, by kontynuować zajęcia na odległość w nowym roku szkolnym – powiedział Piontkowski na antenie Radia Plus. – Choć zdaję sobie sprawę, że duże grono uczniów chce wrócić do szkół, kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami – dodał.

Zobacz także

Szczególnie niebezpieczne kleszcze we Wrocławiu. Mogą zabić

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *